TBB’den Gazze’ye yardım eli 23.7.2014

Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbullu muhtarlar ve yetim çocuklarla iftarda buluştu. İslam coğrafyasında yaşanan sıkıntılara dikkat çeken Başkan Topbaş, Türkiye Belediyeler Birliği olarak Gazze’ye yardım göndereceklerini söyledi.

Yenikapı Şehir Parkı’nda düzenlenen iftar programına, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ile Belediye Bürokratları da katıldı. Başkan Kadir Topbaş, rahmet ve bereket ayı olan Ramazan’ın son günlerine gelindiğini hatırlatarak, İstanbulluların Kadir Gecesi’ni ve Ramazan Bayramı’nı tebrik etti.

İstanbul, bir dünya şehri...

Muhtarların en uç noktalarda, vatandaşlara dokunarak devletin sinir uçları gibi hizmet verdiğini ifade eden Başkan Topbaş, “Yeni seçilen ve bizim gibi görevine devam eden muhtarlarımızla birlikte vatanımıza ve milletimize hizmet etmenin gururunu yaşıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bir devletin yapabileceği ölçekte büyük yatırımlar yapıyoruz. Bundan dolayı İstanbul, dünyanın en üst çıtasındaki şehirlerin başında geliyor. Türkiye, son yıllardaki gelişmelerle dünyaya model oluşturuyor. dedi.

Başkan Topbaş’tan dünyaya çağrı...

Başkan Topbaş, Filistin Gazze, Suriye, Irak ve Mısır gibi İslam coğrafyasında yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek, şunları söyledi: “Bir lokma ekmeğe muhtaç olan ve İsrail’in bombardımanı altında can çekişen insanlar var. Her lokmamızda eminim ki, onları da hissediyoruz. Bu dünya hepimize yeter, ne paylaşılamıyor? Dünyanın cesetleri saymakla yetindiği bir dönemin ayıbında yaşıyoruz. 21’inci yüzyılda halen çocuklar öldürülüyor, anneler ağlıyor, halen gözyaşı ve kan var. Hiç kimsenin yaptığı yanına kar kalmıyor. Filistin’deki insanlık onurunun kurtulması için dünyaya sesleniyoruz; Gelin insani değerlere sahip çıkın. İnsan olma gururunu yaşayın. İnsanlara kan ve gözyaşını yaşatmayın!…”

“Mağdur durumdaki insanların yanındayız...”

“Hep kahırla yad edileceksiniz. Hangi din, hangi inanç buna cevap verir?” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nasıl bir vahşet, nasıl bir akıl tutulmasıdır? Bu vahşeti yaşatanların geçmişteki akıbetlerini lütfen okuyun. Ecdadımızdan aldığımız anlayışla mağdur durumdaki bu insanların yanlarında olmaya çalışıyoruz. Sömürgeci olmayan bir milletin evlatları olarak bu acıyı yakından hissediyoruz. Ecdadımız Afrika ve Endonezya’ya kadar dünyanın her bölgesine yardım etmiş. Biz de devlet olarak güçlendikçe dünyada ezber bozuyoruz.”

TBB’den Gazze’ye yardım...

Başkanlığını yürüttü Türkiye Belediyeler Birliği’nin Gazze’ye yardım için hazırlık yaptığını ifade eden Kadir Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Hükümetimiz ve Kızılay’ımız da bu konudaki hassasiyetini her daim gösteriyor. Kızılay’a yardımcı olalım, destek verelim. Kızılay ve sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla Gazze’ye bir yardımda bulunmanın onurunu birlikte yaşayalım istiyorum. Kadir Gecesi’nde mazlumları dualarımızdan eksik etmeyelim.”