Yerli üretime destek! 22.7.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı Şekib Avdagiç ile biraraya geldi. Başkan Topbaş, yerli tramvay ve metro vagonu üretiminde yerli sanayiciye destek vereceklerini söyledi.

İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a teşekkür ziyaretinde bulundu. Ziyarette, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından üretilen yerli tramvayda katkısı olan yerli sanayiciler de yer aldı.

“Yerli sanayiciler güç kazandı...”

İTO Meclis Başkanı Avdagiç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Ulaşım A.Ş.’nin öncülüğünde üretilen yerli tramvay sayesinde bu sektörde iş yapan yerli sanayicilerin güç kazandığını söyledi. Yerli firmaların uluslararası alanda söz sahibi olmaya başladığını belirten Avdagiç, desteklerinden dolayı Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür etti.

“Yerli firmalara destek vereceğiz...”

Başkan Kadir Topbaş da, ziyaretten memnuniyet duyduğu belirterek, İstanbul’da raylı sistem yatırımlarına hız verdiklerini söyledi. Yerel seçim sürecinde raylı sistem hedeflerini bir bir açıkladıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metro yatırımı yapan Dünya’daki tek belediye... Biz, vagon üretimi noktasında yerli firmaların önünü açmak için elimizden gelen desteği vereceğiz. Bizimle iş yapacak olan yabancı firmalara da üretimde yerli payının yüksek tutulacağını vurgulayacağız.” diye konuştu.

İBB’den ülke ekonomisine destek...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994 yılında belediye başkanı seçilmesiyle İstanbul’un büyük bir atılım sürecine girdiğini ifade eden Başkan Topbaş, daha önce çek karnesi dahi alamayan belediyenin her alanda öncü konuma yükseldiğini vurguladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak süs bitkiciliği ve çiçek üretiminin yanı sıra 3 bin tane yerli otobüs alımıyla da ülke ekonomisine büyük güç verdiklerini ifade eden Başkan Topbaş, tramvay ve metro vagonu üretiminde de yerli firmaları desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

%100 İstanbullu!..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yedi tepeli kentten ilham alarak tasarladığı ve ürettiği ilk yerli tramvayı, Şubat ayında düzenlenen törenle raylara indirilmişti. Uçak teknolojisine yakın bir teknolojinin kullanıldığı yeni araçlar, hem hafif metro hem de tramvay olarak kullanılabilecek şekilde İstanbul’un şartlarına uygun olarak tasarlandı. %100 İstanbullu yerli tramvay, uluslararası standartlara uygun olup, akredite kuruluşların gözetiminde başta fonksiyon testleri, statik ve dinamik testler, seyir emniyet testleri, performans ve fren testleri olmak üzere, gerekli güvenlik testlerinden geçerek uygunluk sertifikalarını almıştı. %100 İstanbullu yerli tramvay aynı zamanda yurtdışında imal edilen benzer özelliklere sahip bir araca göre hayli ucuza mal ediliyor. Yerli araç, diğerlerine göre yarı fiyatına üretiliyor.