Kardeşlik İftarı, Türkiye’yi buluşturdu 12.7.2014

Türkiye’nin 81 ilinde düzenlenen Kardeşlik İftarı, yetimler ve ailelerini biraraya getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yenikapı’da 6 bin kişiyle buluştu. Başkan Topbaş, mazlumların başını okşamanın medeniyetin en önemli özelliklerinden biri olduğunu vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 81 ilde yetim ve yakınlarına yönelik Kardeşlik İftar Programı düzenlendi. İftar programının İstanbul ayağı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Eşi Özleyiş Topbaş’ın ev sahipliğinde Yenikapı Şehir Parkı’nda yapıldı. Programa, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati, İstanbul Milletvekilleri Tülay Kaynarca ve Gülay Dalyan, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı ile İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım katıldı.

Kardeşlik İftarına 6 bin kişi katıldı…

6 bin yetim ile yakınlarını buluşturan iftarda konuşan Başkan Kadir Topbaş, 21’inci yüzyılda dünyada hala kan ve gözyaşı olduğuna dikkat çekerek, “İnsanlık adına çalışan insanlara ihtiyacımız var. Dünyanın neresinde olursa olsun, zulümleri kınama ve bu konuna söz söyleme hakkımız var. Özellikle çevremizdeki ülkelerde bu Ramazan ayında insanların başına bomba yağdıran zihniyeti kınıyoruz.” diye konuştu.  

81 ili buluşturan iftar…

Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla Ramazan’ın 15’inci gününde Türkiye genelinde yetimler iftarı düzenlendiğini ifade eden Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Dünya genelinde bizim tayin edemediğimiz şartlara karşı birbirimize destek olmak zorundayız. Global köy haline gelen dünyanın kaderi birbirine bağlı. Bir yerdeki mutluluk yetmiyor. Bizim medeniyetimizin temelinde ‘insanı yaşat ki, devlet yücelsin’ anlayışı yatıyor.”

Mazlumların başını okşamanın, hak ve adalet üzere olmanın medeniyetin en önemli özelliklerinden olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “Diliyorum ki, bu Ramazan-ı Şerif’ten istifade edenlerden oluruz. Kadir Gecenizi ve Bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum.” dedi.

‘Yetimleri koruma’ deyince biz akla geliriz…

İçişleri Bakanı Efkan Ala da, iftarda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Biz öyle bir geçmişe sahibiz ki; ‘yetimleri koruma’ deyince biz akla geliriz. Öyle bir dinin mensubuyuz ki; dini inkar edenlerle, yetim hakkı gözetmeyenler Maun Suresi’nde aynı kategoride tutulmuştur. Yetimler, bizim dilimizi bilmese de biz onların dilini bilmesek de bakışlarımızla birbirimize çok şey anlatırız.”

Başkan Topbaş’a büyük sevgi…

İftar programında, yetim çocukların okuduğu ezan, yemek duası ve ilahiler davetlilerden büyük beğeni topladı. Çocuklarla sohbet eden ve hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Kadir Topbaş’a yetim çocuklar ve yakınları büyük sevgi gösterisinde bulundu.