İSKİ, uluslararası alanda 1’inci! 10.7.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren İSKİ, e-çevre projeleri dalında uluslararası alanda 1’incilik ödülünü kazandı. 44 farklı ülkeden toplam 141 adet projenin katıldığı törende ödülü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş aldı.

Birleşmiş Milletlerin desteği ile Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından organize edilen WSIS Proje Yarışması; bilgi ve iletişim altyapısı, kapasite oluşturma ve çevre gibi 18 farklı dalda yapıldı. Yarışmaya Almanya, İtalya, Japonya, İran, Malezya ve Hindistan’ın da yer aldığı 44 farklı ülkeden toplam 141 adet proje katıldı.

İSKİ, e-çevre dalında 1’inci…

Yarışmaya 10 projeyle katılan İSKİ, 3 proje ile finale kaldı. Su temini, içmesuyu ve atıksu arıtma, laboratuvar, faturalama, tahsilat ve abonelik gibi tüm işlemlerinde gelişen teknolojiyi yakından takip eden ve kullanan İSKİ, “Su ve Atıksu Analizi için Bilgi Teknolojisi Kullanımı Projesi” ile e-çevre dalında 1’incilik ödülüne layık görüldü. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ödülü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer’in elinden aldı.

Zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor…

Su ve Atıksu Analizi için Bilgi Teknolojisi Kullanımı Projesi ile İSKİ’nin 5 bin 461 km2’lik hizmet alanında her gün yapılan 350-400 adet numune alımı ve analizi on-line sistem üzerinden anlık takip edilebiliyor. Böylelikle zaman ve maliyet tasarrufu sağlanıyor. Şehir şebekesinin içmesuyu kalitesi anlık olarak takip edilebiliyor. Gereklilik tespit edilmesi halinde anlık müdahale gerçekleştirilebiliyor.