Asırlık tatlar ve sanatlar Sultanahmet Meydanı’nda 27.6.2014

Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı, Ramazan ayının manevi atmosferini en iyi yansıtan mekanlardan biri olan tarihi Sultanahmet Meydanı’nda bir kez daha İstanbullularla buluştu. İstanbul’la özdeşleşen asırlık tatlar ve geçmişi eskilere dayanan sanatların tanıtıldığı çarşının kapıları, Başkan Kadir Topbaş tarafından açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sultanahmet Meydanı’nda kurulan Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı’nın açılışını yaptı. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile İstanbul Büyükşehir Belediye Bürokratlarının da yer aldığı açılış törenine, İstanbullular ve turistler de yoğun ilgi gösterdi.

Asırlık Tatlar ve Sanatları ziyaret edin…

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, bir Ramazan-ı Şerif ayına daha ulaşmanın mutluluğunun yaşandığını belirterek, “İstanbulluların, ülkemizin ve tüm İslam aleminin Ramazan-ı Şerif’ini tebrik ediyorum,  hayırlar getirmesini diliyorum. İnşallah iftar ve sahur sofralarında buluşacağız. Bu şehirde ayrı bir güzellikte yaşanan Ramazan ayı boyunca İstanbulluların ve diğer şehirlerde yaşayan vatandaşlarımızın mutlaka gelip, Sultanahmet Meydanı’ndaki Çarşı’mızı ve Ramazan etkinliklerimizi görmelerini tavsiye ediyorum.” dedi.

İstanbullular, etkinliklerde buluşuyor…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Ramazan ayında İstanbulluları her yıl daha güzel etkinliklerde ve sofralarda buluşturduklarını ifade eden Başkan Topbaş, İstanbul ile özdeşleşen markalaşmış firmaların ürünleri ile unutulmaya yüz tutmuş sanat ve zanaatları Ramazan ayı boyunca Sultanahmet Meydanı’nda yaşattıklarını söyledi. Başkan Topbaş, Çarşı’da; ebru, çini, tezhip gibi geçmişi eskilere dayanan sanatların maharetli ellerden görülebileceğini ifade etti.

İstanbul’da Ramazan coşkusu…

Geleneksel değerlerin kaybolmamasını arzu ettiklerini ve meydanların Ramazan ayı boyunca buluşma noktası olmasını istediklerini vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, Maltepe ve Yenikapı sahilleri başta olmak üzere şehrin pek çok noktasında çok güzel etkinlikler ve iftarlar hazırladıklarını dile getirdi.

Başkan Topbaş, Maltepe ve Yenikapı sahillerinde Teravih Namazının kılınabileceği alanlar olduğunu da sözlerine ekledi.

Eyüp Sultan Türbesi ziyarete açılıyor…

Başkan Kadir Topbaş, Eyüp Sultan Türbesi’nde sürdürdükleri restorasyon çalışmalarının kısmen tamamlandığını belirterek, türbenin Ramazan ayında ziyarete açılacağını müjdeledi. Başkan Topbaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda tüm Türkiye’de yetimler iftarı verileceğini de açıkladı.

Başkan Kadir Topbaş, konuşmasının ardından kurdele keserek Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı’nın açılışını yaptı.  Stantları tek tek ziyaret eden ve stant sahipleriyle sohbet eden Başkan Topbaş, stantları gezen vatandaşlarla da fotoğraf çektirdi.