İstanbul susuz kalmayacak! 27.6.2014

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AKOM’da düzenlenen Su Zirvesi’nde acil eylem planlarını masaya yatırdılar. Başkan Topbaş’la 2071 yılının planlarını görüştüklerini belirten Bakan Eroğlu, İstanbul’u susuz bırakmayacaklarını söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, su yönetimi ve acil eylem planlarını görüştüler. AKOM’da düzenlenen toplantıya İSKİ, DSİ ve Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri de katıldı.

“Ne İstanbul, ne de başka bir şehir susuz kalmayacak…”

Toplantı sonrasında açıklama yapan Bakan Veysel Eroğlu; “Hep aynı soru soruluyor; İstanbul susuz kalacak mı? Her seferinde söylüyorum; Ne İstanbul, ne de başka bir şehrimiz susuz kalmayacak. Planlama ve yatırımlarımızı ona göre yapıyoruz.” dedi. B planlarının olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, “O meslek sırrı, onu açıklamam. Ama herkes şunu bilsin; Kadir Başkan ile birlikte İstanbul’u susuz bırakmayacağız. Siz barajlardaki doluluk oranlarına bakmayın. Musluğunuzdan temiz su akıyor mu?, ona bakın.” diye konuştu.

“Başkan Topbaş ile 2071 yılının planlarını görüştük…”

“Öyle kitap üzerinden değil, sahada çalışan profesörler ile hizmet veriyoruz. Her ay toplantı yapıyoruz.” diyen Bakan Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Ağustos’un 15’inde de toplantı yapacağız. Bir müjdeyi vermek istiyoruz; İSKİ, Sakarya Nehri’nden su aldı. Bugün itibariyle 10 metreküp saniye hızla yaklaşık olarak günde 800 bin metreküp su, İstanbul’a ilave olarak akıyor. Melen Barajı devam ediyor. Biz kısa vadeli düşünmüyoruz. Başkanımızla 2071 yılının planlarını görüştük, hazırlık yaptık. Şu anda 22 maddeyi yazdık, onayladık. Hepsini tatbik edeceğiz.”

“Melen 2 Hattı devreye giriyor…”

Başkan Kadir Topbaş da, bütün çalışmaları Bakan Eroğlu ve ekibiyle ortak yürüttüklerini belirterek, “Sakarya’nın kirlilik oranı için yüksek ifadeler kullanılıyor. Bu yanlı; Bütün değerlendirmeler yapıldı. Sakarya’nın kirlilik oranı oldukça düşük. Ayrıca Sayın Bakanımız bir karar daha verdi; Sakarya ve Melen Havzası’nın kirleticilerden arındırması konusunda da ekipler yoğun bir çalışma yapacaklar, Ergene’deki gibi. Bir problem yok. 6 Temmuz’da da Melen 2 Hattı devreye giriyor.” diye konuştu.