Başkan Kadir Topbaş’ın Orta Asya temasları… 24.6.2014

Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı UCLG ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Tataristan’da Sabantuy Bayramı kutlamalarına katıldı. Daha sonra Yakutistan Cumhuriyeti’ne giden Başkan Topbaş, buradaki temasları kapsamında “Şehirler ve Halklar Kentsel Girişimler Karşılıklı Güven Formülü” konulu UCLG Toplantısı’nı yönetti.

UCLG ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kazan Büyükşehir Belediye Başkanı Ilsur Metşin’in davetlisi olarak gittiği Tataristan Başkenti Kazan’da Sabantuy (Bahar) Bayramı törenlerine katıldı. Tören alanında Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov tarafından karşılanan Başkan Kadir Topbaş, ev sahipleri ve Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Başkanı Nikolai Patrushev ile birlikte Sabantuy Bayramı kutlamalarını izledi.

“İBB’den Sabantuy Bayramı’na destek…”

Törende konuşan Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnikhanov, yüzyıllardır kutlanan Sabantuy Bayramı’nın bütün katılımcılara mutluluk getirmesini diledi. Türkiye’den çok önemli bir dostu ağırlamaktan son derce mutlu olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Minnikhanov, “Kadir Topbaş Bey coşkumuza eşlik ediyor. Çok yakın bir zaman önce İstanbul’da Sabantuy Bayramı kutlamalarını gerçekleştirdik. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu etkinliğe çok büyük destek verdi. Kendisinden bizlerin selamını İstanbul’a götürmesini rica ediyoruz.” diye konuştu.

“Türkiye’den Tataristan’a selam…”

Tatar vatandaşların büyük sevgi gösterisiyle karşılanan Başkan Kadir Topbaş da, kendisini evinde hissettiğini belirterek, “Değerli kardeşim Ilsur Metşin İstanbul’a geldiğinde, beni Kazan’daki Sabantuy Bayramı etkinliklerine davet etmişti. ‘Davet icabet gerektirir’ diyerek aranızda bulunuyorum. Size Türkiye’den selam getirdim. Sıcak karşılamadan ve ilginizden dolayı size çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“Sizden öğrenecek çok şeyimiz var…”

Kazan Belediye Başkanı Ilsur Metşin ise Başkan Topbaş’a hitaben şunları söyledi: “Türk dünyası sayenizde yükseliyor. İstanbul, sayenizde dünyanın en güzel şehirlerinden biri oldu. Sizin İstanbul’da yaptıklarınızı burada anlatmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Sizden öğrenecek çok şeyimiz var.” şeklinde konuştu.

Başkan Topbaş’tan Türk usulü hediye…

Başkan Kadir Topbaş, daha sonra Kazan şehrini gezdi. Rastladığı yeni evlenen çifte de, “İstanbul ve Türkiye’de adet böyledir.” diyerek para taktı. Başkan Topbaş, çiftle İdil (Volga) Nehri’nin kenarında hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Yakutistan Cumhurbaşkanı Borisov: “Bize yön verin…”

Başkan Kadir Topbaş, Tataristan’ın ardından Yakutistan (Saha) Cumhuriyeti’nin Başkenti Yakutsk’a geçerek Cumhurbaşkanı Yegor Borisov ile görüştü. Görüşmede, Yakutsk Belediye Başkanı Aysen Nikolayev de yer aldı. Başkan Topbaş’ın ziyaretinden büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Borisov, Yakutistan’ın altın, gümüş, yakut, elmas gibi değerli madenler çıkarıldığı çok zengin bir ülke olduğunu belirterek, İstanbul ve Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini söyledi.

Yerel yönetim modelini daha yeni yeni öğrenmeye başladıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Borisov, “Buralarda sizleri görmek bizi çok memnun etti. Sizin desteğinize ihtiyacımız var. Belediye başkanımıza her türlü desteği vermenizi dilerim. Ekiplerimiz karşılıklı çalışsın, bizlere yön verin. İş adamlarınız da gelsin yatırım yapsın. Her türlü yatırıma ihtiyacımız var.” diye konuştu.

“Dünya barışı için birlikte çalışacağız…”

Başkan Topbaş da, İBB ve UCLG olarak Yakutistan’a her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade ederek, şunları söyledi: “Sayın belediye başkanı, ekibiyle İstanbul’a gelsin. Çalışmalarımız hakkında bilgiler veririz ve ekiplerini eğitiriz. Halklarımız ve dünya barışı için birlikte çalışmaya hazırız.” dedi. Başkan Topbaş, Cumhurbaşkanı Borisov’un THY’nin Yakutistan’a direk sefer yapması talebini de görüşeceğini belirtti.

Başkan Topbaş, UCLG Toplantısı’nı yönetti…

Daha sonra Yakutsk Belediye Başkanı Aysen Nikolayev’in onuruna verdiği yemeğe katılan Başkan Topbaş, ziyaretinin ikinci gününde de MK Ammasov Federal Üniversitesi’ni ziyaret etti ve üniversitede düzenlenen UCLG Toplantısı’nı yönetti. “Şehirler ve Halklar Kentsel Girişimler Karşılıklı Güven Formülü” konulu toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’dan kardeş ülke Yakutistan’a selamlar getirdiğini belirterek, başkanlığını gururla yürüttüğü ve dünyadaki 4,5 milyar insanı temsil eden UCLG’nin Birleşmiş Milletler’in Kalkınma Hedeflerinde aktif rol almaya başladığını söyledi.

“Kalkınmada en önemli görev yerel yönetimlerde…”

Günümüz dünyasında tüm insanlığın kaderinin birbirine bağlı olduğuna dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu: “Globalleşerek küçülen dünyanın barış ve geleceğine hep birlikte katkı sunmak zorundayız. Hepimiz müreffeh bir dünyayı arzu ediyoruz ve farklılıklarımız zenginliğimizdir. Günümüz dünyasında şehirler çok önemli ve hatta yakın gelecekte dünya nüfusunun yüzde 70’i şehirlerde yaşayacak. Bu nedenle şehirlerde huzur, güven refahın sağlanması yerel yöneticilerin öncelikli görevidir.”

Başkan Topbaş, şehirlerin inovasyon ve teknolojinin merkezi olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Şehirlilik bir sosyolojik evrimdir. Ülkelerin kalkınmasında en önemli göreve yerel yönetimlere düşmektedir. Çözümde yerel yönetimlerin dışında üniversitelerin ve sivil toplum kuruluşları da aktif rol oynamalıdır. Altyapı hizmetleri başta olmak üzere insanlara eşit hizmet ve fırsatlar sunmak zorundayız. İnsan her şeyi affetmez, adam yerine konmamayı affetmez. Bu nedenle her bireyin bir değer olduğu mantığıyla çalışmak zorundayız.”

Toplantıda konuşan Yakutsk Belediye Başkanı Aysen Nikolayev de, “Kadir Topbaş, İstanbul’un ve Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın çıtasını çok yükseltti.” dedi.

Başkan Topbaş, Bahar Bayramı’nda…

Başkan Kadir Topbaş, Tataristan temasları kapsamında, başkentteki Hazine Müzesi’ni gezdi. Isıah (Bahar) Bayramı kutlamalarına da katılan Başkan Topbaş’a yerel kıyafetler giydirildi. Bayramı kutlamak için toplanan halk, Başkan Topbaş’a büyük ilgi gösterdi.