İngiltere’de yerel zirve 19.6.2014

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı’nın (UCLG) 2014 Yönetim Kurulu Toplantısı, İngiltere’nin Liverpool kentinde yapıldı. Toplantıyı, İstanbul Büyükşehir Belediye ve UCLG Başkanı Kadir Topbaş yönetti.

Kadir Topbaş’ın başkanlığında yapılan toplantıya, dünyanın dört bir yanından belediye başkanları ve yerel yöneticiler katıldı. Liverpool kentinin ev sahipliği yaptığı toplantıda, UCLG’ye katılmak isteyen şehirler ve sürdürülen çalışmalar değerlendirildi.

Başkan Topbaş, Küresel Şehir Liderleri Zirvesi’ne de katıldı...

Başkan Kadir Topbaş, Liverpool'da düzenlenen BT Küresel Şehir Liderleri Zirvesi’ne de katıldı. Zirve kapsamında düzenlenen “Büyüme ve Eşitlik” konulu panelde konuşan Başkan Topbaş, İstanbul’da yapılan yatırımları ve gelişmeleri anlattı ve metro yatırımlarına dikkat çekti. “Dünyada kendi kaynaklarıyla metro yapan tek belediye biziz” diyen Başkan Topbaş, ekonomik durgunluk dönemlerinde dahi durmayan yatırım ve hizmetler sayesinde İstanbul’da üretim ve istihdama önemli katkılar sunduklarına dikkat çekti.

Zirveye Liverpool Belediye Başkanı Joe Anderson, Manchester Belediye Başkanı Sir Richard Leese, Bogota Belediye Başkanı Gustavo Petro ve Beyrut Belediye Başkanı Bilal Hamad’ın da aralarında olduğu dünyanın çeşitli ülkelerinden yerel ve bölgesel yöneticiler katıldı.

Liverpool, UCLG üyeliği yolunda…

İBB ve UCLG Başkanı Kadir Topbaş, panelin ardından Liverpool Belediye Başkanı Joe Anderson ile özel bir görüşme yaptı. Başkan Topbaş, mevkidaşına UCLG ve İstanbul’daki çalışmalarını ve projelerini anlattı.

İstanbul’daki gelişmeleri takip ettiğini vurgulayan Anderson, UCLG’nin  insanlık ve şehirler adına önemli mesafeler kat ettiğini gördüğünü belirterek, “Liverpool olarak biz de UCLG’ye üye olmak istiyoruz. Prosedürler konusunda yardımcı olmanızı rica ediyoruz.” dedi.