Dünyanın en büyük havalimanı İstanbul’da yükseliyor! 7.6.2014

Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük yatırımı, dev yatırımlarla dünyanın merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen İstanbul’da yükselmeye başladı. Dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nın temeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı görkemli bir törenle atıldı. Başbakan Erdoğan, yılda 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak havalimanının ilk etabının 29 Ekim 2017 tarihinde hizmete açılacağını söyledi.

Cumhuriyet Tarihi’ndeki en yüksek yatırımla inşa edilecek olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın temeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle atıldı. Törene, Başbakan Yardımcıları Ali Babacan ve Emrullah İşler, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve yüklenici firma temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

29 Ekim 2017’de hizmete açılacak…

Tören alanını dolduran vatandaşlara hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, havalimanının ilk etabının 2017 yılında hizmet vermeye başlayacağını müjdeleyerek, “Bu proje, Cumhuriyet Tarihimizin en büyük projelerinden biri olma özelliğini taşıyor. Bu havalimanı 76 buçuk milyon metrekarelik bir alan üzerine kuruluyor. Bu havalimanında 80 bin kişi istihdam edilecek. Bu millete bu yakışır, bu ülkeye bu yakışır. Burada sadece bir havalimanı değil adeta büyük bir şehir inşa ediyoruz. Çevreci, yeşil, sosyal altyapısıyla dünyanın en modern havalimanını Türkiye’ye kazandırmış olacağız. Yüklenici firmalardan sözünü aldık; 29 Ekim 2017. Razı mısınız? Şahit misiniz? Şu anda 2014’teyiz; yani 3,5 yıl bile yok. İnşallah yoğun bir çalışmayla 29 Ekim’de, o gün anlamlı bir gün, birinci etabın açılışını yapacağız. Hayırlı olsun.” dedi.

Türkiye’nin zafer anıtı inşa ediliyor...

Türkiye’nin, dünyanın en büyük havalimanını inşa edebilen seviyeye ulaştığının altını çizen Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Çok kısa sürede Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Treni’ni devreye alıyoruz. 3. Köprü’nün üzerinden bir de raylı sistem yapılacak. Oradan da tren geçecek. Boğaz’da otomobiller için çift katlı tüp geçit 2015’te açılacak. Bu proje, Türkiye’nin artık nerelere ulaştığını, neleri başardığını gösteriyor. Bugün temelini attığımız proje, şimdiye kadar yaptığımız tüm projeleri taçlandıracak. Yanmış yıkılmış topraklar üzerine Cumhuriyeti inşa ettik. O kadar sabrettik ki, bunun neticesi olarak bu günlere ulaştık. Biz, 12 yılda yaptığımız projelerle aynı zamanda Türkiye’nin makus tarihini değiştirdik. Biz sadece bir havalimanı değil; bir zafer anıtı, milletin özgüvenini inşa ediyoruz.”

İstanbul’a hayırlı olsun…

Başbakan Erdoğan, İstanbul’a kazandırılacak dünyanın en büyük havalimanı projesinde emeği geçen Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, teknokratlar, bürokratlar, projeyi üstlenen firmalar ile firma çalışanlarına ve işçilere teşekkür etti. Havalimanında görev yapacak olan pilot, hostes, teknisyen ve diğer alanlarda görev yapacak çalışanlara şimdiden başarılar dileyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: “Yolcuların da emniyet içinde her daim sevdikleriyle buluşmasını temenni ediyorum. Elbette bu büyük projenin temelini atarken, Türkiye’yi bugünlere taşıyan herkese, milletçe şükranlarımı ifade ediyorum. Şehitlerimizi, bu anlamlı günde bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Rabbimden niyazım şudur; Kazasız, belasız inşallah 2017’de ilk etabının açılışında ya Rab bizleri buluştur diyorum. Hep beraber, inşallah birarada olacağız. Bu büyük proje, İstanbul’a, Türkiye’ye, dünyaya hayırlı olsun.”

Yıllık 150 milyon yolcu kapasitesi…

Dünyanın en büyüğü olacak İstanbul Yeni Havalimanı, 22 milyar 152 milyon euroluk kira bedeli ve 10 milyar 247 milyon euro yatırım maliyeti ile Cumhuriyet Tarihi’nin en yüksek yatırımı oldu. Yap-işlet-devret modeliyle ihalesi gerçekleştirilen havalimanında tüm inşaatların 2018 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor. Arnavutköy ilçesinde 76,5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa edilecek yeni havalimanı, tamamlandığında yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Havalimanının inşaatında; 350 bin ton çelik, 10 bin ton alüminyum malzeme ve 415 bin metrekare cam kullanılması öngörülüyor. Havalimanı, dört etapta tamamlanacak.

165 yolcu köprüsü, 70 bin araç kapasiteli otopark…

Yeni havalimanında; 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, 8 kontrol kulesi, her türlü uçak tipinin operasyonuna uygun müstakil 6 pist, 16 taksi yolu, 500 uçak park kapasiteli toplam 6,5 milyon metrekare büyüklüğünde apron inşa edilecek. Havalimanında ayrıca; şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, devlet konuk evi, yaklaşık 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, havacılık tıp merkezi, oteller, itfaiye ve garaj merkezi, ibadethaneler, kongre merkezi, güç santralleri, arıtma ve çöp bertaraf tesisleri gibi yardımcı tesisler bulunacak.