Somalili Valinin ziyareti… 5.6.2014

Somali Benadir Bölge Valisi ve Mogadişu Belediye Başkanı Hassan Mohamed Hussein, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti. Konuk Vali, Türkiye ve İstanbul’un bilgi ve deneyimlerinden yararlanmak istediklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Somali Benadir Bölge Valisi ve Mogadişu Belediye Başkanı Hassan Mohamed Hussein ile beraberindeki heyetle biraraya geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sütlüce’deki Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi’nde yapılan görüşmede, İBB Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kapaklıkaya, İBB Meclis Üyesi ve Başkan Danışmanı İsmail Hakkı Turunç ile Başkan Danışmanları Mehmet Duman ve Kortan Çelikbilek de yer aldı.

Başkan Kadir Topbaş, görüşmede, zaman zaman yardım heyeti gönderdikleri Somali ve Mogadişu’nun sorunlarını bildiklerini belirterek; altyapı, temiz suya erişim, çevre temizliği ve sağlık konularında yardımcı olmak istediklerini söyledi.

Vali Hassan Mohamed Hussein de, Türkiye’nin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Somali’ye yaptığı yardımlardan dolayı Başkan Topbaş’a teşekkür ederek, kardeş ülke olarak gördükleri Türkiye ile İstanbul’un bilgi ve deneyimlerinden yararlanmak istediklerini ifade etti.