Başkan Kadir Topbaş’tan yerel yönetimlere çağrı 4.6.2014

Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TBB’nin 2014 yılı 1. Olağan Meclis Toplantısı’na katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Topbaş, yerel yönetimlerin katılımcı ve şeffaf bir anlayışla kalkınma ve demokratikleşmeye daha çok katkı sunabileceğini söyledi.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) 2014 yılı 1. Olağan Meclis Toplantısı, Ankara’da yapıldı. Toplantıya, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türkiye genelindeki pek çok büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanları katıldı. Başkan Kadir Topbaş, toplantıda yaptığı konuşmada, 2005 yılında dünyada kent ile köy nüfusunun yarı yarıya dengelendiğini belirterek, “Şehirlerin nüfusu giderek artıyor. Bu süreçte kent yönetimleri doğru planlamalar yaparlarsa; planlı gelişmenin üzerinde hassasiyetle dururlarsa; geleceğe daha farklı yürüyebiliriz.” dedi.

Ulusal Kalkınma Planları hazırlanıyor...

“Türkiye’de bugüne kadar 5 yılık kalkınma planları yapılırken, maalesef ulusal kalkınma planları yapılmadı” diyen Başkan Topbaş, “Ülkemizin ana kararları anlamına gelen ulusal planlar olmadığı için bölgelerin nasıl gelişeceği, şehirlerin kendi özelliklerini nasıl ön plana çıkarabileceği bilinmiyordu. Bu nedenle yerel yöneticiler de şehirlere kendi bilgi ve becerileri kadar fonksiyon yükleyebildi ve hizmet edebildi. Sayın Başbakanımızın talimatıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu eksikliği gidermeye çalışıyor.” diye konuştu.

Daha şeffaf ve katılımcı belediyecilik…

Gelişmenin yolunun yerelden geçtiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Yerel yetkinin daha çok güçlendirilmesi gerekiyor. İnsanlarımız belediyelerimizde katılımcı, şeffaf bir yönetimle karşılaşıyor. Belediye yönetimleri olarak görev yaptığımız bölgelerdeki insanların inançlarına, kültürüne ve diline bakmaksızın herkese eşit mesafede dengeli bir hizmet üretmek zorundayız. Yerel yönetimler, Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de önemli sorumluluklar taşıyor. Hükümetimiz yeni bir kanunla yerel yönetimlerin yetkilerini daha da genişletmek için çalışmalarını sürdürüyor.”

Emek, istihdama dönüştürülmeli…

UCLG ve UNACLA Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler’deki çalışmalarına ilişkin meclis üyelerini bilgilendiren Başkan Topbaş, insanların kaderlerinin birbirine bağlı olduğuna vurgu yaptı. Ülkenin hangi bölgesinde, hangi farklı ürün yetiştirilerek dünya piyasalarına açılabileceği konusunda TBB’de yapılan çalışmadan da bahseden Başkan Topbaş, halkın emeğinin istihdama dönüştürülmesi halinde göçün de önüne geçilebileceğine dikkat çekti.

Bir neslin geleceğini bir önceki nesil hazırlar…

Başkan Kadir Topbaş, Hz. Mevlana’nın; “Bir neslin geleceğini bir önceki nesil hazırlar.” sözünü hatırlatarak, konuşmasını şöyle tamamladı: “Çevre ile ilgili mücadele bize düşüyor. Planlama yapılırken, tarım arazilerinin de korunması gerekiyor. 77 milyonluk büyük bir aile olduğumuzun bilinciyle hareket etmeliyiz. İnsanların inançlarına, kültürüne ve diline bakmaksızın herkese eşit mesafede dengeli bir hizmet üretmek zorundayız.”

TBB'den, Tunus ve Yemen'e belediyecilik eğitimi…

Konuşmasının ardından TBB’den “yerel yönetim” eğitimi alan Tunus ve Yemenli belediye yetkililerine katılım sertifikalarını veren Başkan Kadir Topbaş, “Bir önceki dönem güzel hizmetler verdiğimiz, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi konusunda yürüttüğümüz faaliyetlere katkı veren belediye başkanı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hizmete girdiğimiz zaman siyasi kimlikten öte, eşit mesafede hizmet yürüttük. Bizim hizmet anlayışımız da bu var.” diye konuştu.

Başkan Topbaş’a teşekkür plaketi…

Konya Belediye Başkanı Tahir Akyürek, TBB’deki başarılı çalışmaları nedeniyle Başkan Topbaş’a teşekkür plaketi takdim etti. Toplantıda, 2009-2014 yılları arasında hizmet veren eski TBB Encümen Üyelerine de teşekkür plaketi verildi.