Mutluluğun kaynağı; sevgi, güven, yardımlaşma… 2.6.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Değerler Olimpiyatı 2014 Türkiye Finali Ödül Töreni’ne katıldı. Sevgi, güven, ahlak, dürüstlük ve yardımlaşma gibi değerlerin insanları birbirine bağladığını belirten Başkan Topbaş, toplumsal düzenin ancak bu değerlerle sağlanabileceğini söyledi.

Ensar Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde düzenlenen Değerler Olimpiyatı ödülleri sahiplerini buldu. Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda düzenlenen Değerler Olimpiyatı 2014 Türkiye Finali Ödül Töreni’ne, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler,  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile çok sayıda davetli ve öğrenci katıldı.

Törende, Türkiye genelindeki lise ve ortaokul öğrencilerine güven, paylaşma, ahde vefa, merhamet ve doğruluk alanında ödüller verildi. Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, dünyanın hızlı bir değişim ve gelişim sürecinden geçtiğini; internet ve teknolojinin iletişimin geleceği belirleyen değişim güçleri olduğunu söyledi.

“Sadece maddi zenginliklerle yaşanmaz…”

Bu değişim ve gelişmeyle birlikte dünyanın belli yerlerinde maddi zenginliklerin arttığını ifade eden Başkan Topbaş, “Bu gelişime rağmen 20’nci yüzyıl mutluluklarla anılmadı. Acıların, haksızlıkların, adaletsizliklerin yaşandığı asır oldu. Maalesef bu acılar yaşanmaya devam ediyor. Yalnızca maddi zenginliklerle yaşayamayız. Eskisinden daha zenginiz ama mutlu muyuz?..” dedi.

“Eski kuşakların değerleri güçlüydü…”

Başkan Topbaş, eski kuşakların günümüz insanına göre saygı, merhamet, adalet, vefa ve paylaşmaya daha çok değer verdiklerine vurgu yaparak, “Mutluluğun kaynağının değerlerde yattığını biliyorlardı. Bizi insan olarak birbirimize bağlayan temel unsurdur değerlerimiz. Sevgi, güven, ahlak, dürüstlük, yardımlaşma. Bunların biri diğerinin gıdası gibidir.” diye konuştu.

“İnsan kainatın özüdür, en kıymetli varlığıdır…”

Başkan Topbaş, farklı fonksiyonları olan değerlerin biraraya geldiklerinde etkilerinin daha güçlü olacağının altını çizerek, şunları söyledi: “Toplumun düzeni ancak değerlerle sağlanır. Bu değerleri hayatımıza yansıttığımız takdirde huzurlu oluruz. İnsan kainatın özüdür, en kıymetli varlığıdır. İnsan bozmakla değil, yapmakla yükümlüdür.”

“Öğrencilerde adalet ve güven duygusu gelişiyor…”

Başkan Kadir Topbaş, Değerler Olimpiyatı’nın öğrencilere adalet, doğruluk, güven, ahde vefa, merhamet ve paylaşma gibi konulara eğilmeleri konusunda teşvikte bulunduğuna dikkat çekerek, “Onlara farkındalık kazandırıyor. Bu sebeple Milli Eğitim Bakanlığımızı ve Ensar Vakfı’nı kutluyorum.” dedi.

Başkan Topbaş, Ahde Vefa Ödüllerini verdi…

Konuşmaların ardından Değerler Olimpiyatı’nda dereceye girenlere ödülleri verildi. Başkan Kadir Topbaş, Ortaokul Ahde Vefa 1’incisi Kübra Alim ve Lise Ahde Vefa 1’incisi Eyüp Akbaş’a ödüllerini verdi.