Tarihi Okçular Tekkesi’nde Fetih Kupası heyecanı 29.5.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun olarak inşa edilen ve İstanbul’a yeniden kazandırılan tarihi Okçular Tekkesi, 2. Fetih Kupası Okçuluk Yarışması’na ev sahipliği yaptı. Dereceye giren sporculara ödüllerini veren Başkan Kadir Topbaş, okçuluğun sabır, azim ve yetenek işi olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile Türkiye Okçuluk Federasyonu işbirliği ile düzenlenen 2. Fetih Kupası Okçuluk Yarışması, Okmeydanı’ndaki tarihi Okçular Tekkesi’nde yapıldı. 123’ü erkek ve 61’i bayan olmak üzere 184 okçunun yarıştığı turnuvada, sporcular dereceye girebilmek için mücadele ettiler.

Nefes kesen yarışlar sonunda dereceye giren sporcular ödüllendirildi. Okçular Tekkesi’nde düzenlenen ödül törenine, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Sudan’ın Hartum Valisi Abdelrahman El Khıdır, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Okçuluk Federasyonu Başkanı Abdullah Topaloğlu, Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Haydar Ali Yıldız ve Mütevelli Üye Bilal Erdoğan ile çok sayıda davetli ve sporcu katıldı.

“Fethin 561’inci yılı kutlu olsun…”

Başkan Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, tarih bilincinin bir ülkenin geçmişiyle geleceğini birbirine bağlayan önemli bir köprü olduğunu ifade ederek, “561 yıl öncesinin bir yansıması olarak buradayız. Bundan dolayı Rabbime hamd ediyorum. Tarih bilinci, geleceğimizi şekillendirmede bize önemli fırsatlar verir. Geçmişini bilmeyenler, geleceğe bir şey bırakamaz ve günün birinde tarihten silinip giderler.” dedi.

“Fetih ile hür yaşam başladı…”

561’inci yıl dönümü kutlanan İstanbul’un Fethi’nin sadece askeri bir olay olmadığının altını çizen Başkan Topbaş, “İstanbul’un Fethi, Orta Çağ’ın karanlığındaki Avrupa’nın Yeni Çağ’a geçişinin fırsatı olarak bilinmekte. İstanbul’un Fethi ile halkla temas edebilen, halka değer veren, halkı dikkate alan bir yönetim anlayışı ortaya konmaya başladı. İstanbul’daki insanlar Fatih’le birlikte kimliklerine ve inançlarına kavuştular; yaşamlarında hür oldular. Fatih, İstanbul’un yerleşik halkına Vatikan’ın vermediği hürriyeti verdi.”

“Okçuluk; sabır, azim ve yetenek işidir…”

Okçular Tekkesi’nin Fatih’in mirası olduğunu belirten Başkan Topbaş, ata sporu olan okçuluğun sevilip, gelecek nesillere aktarılması adına da Okçular Vakfı’nın önemli bir misyonu yerine getirdiğini söyledi. “Okçuluk; sabır, azim ve yetenek işidir.” diyen Başkan Topbaş konuşmasını şöyle tamamladı: “Ok, tarihte bilinen en eski silahtır. Hem savaşlarda hem avlanmada kullanılmıştır. Yay sabrı, ok ise itaati sembolize eder. Okçulukta başarı tesadüf veya sürpriz değildir. Böyle güzel bir geleneğin yaşatılıp, gelecek nesillere aktarılmasına vesile olanlara ayrıca teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki, burada eğitim gören sporcularımız dünya müsabakalarında göğsümüzü kabartacak başarılar kazanacaktır.”

“Dereceye giren okçular ödüllendirildi…”

Makaralı Yay Bayan, Makaralı Yay Erkek, Olimpik Yay Bayan ve Olimpik Yay Erkek olmak üzere 4 kategoride yapılan yarışlar sonunda dereceye giren okçular, ödüllerini törenle aldılar. Makaralı Yay Bayanlar Kategorisi’nde ödül alan ilk üç sporcu, ödüllerini Başkan Kadir Topbaş’ın elinden aldılar.