Dünya standardındaki laboratuvar ile su ve atıksular kontrol altında! 28.1.2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, su problemi yaşanmaması için büyük altyapı yatırımlarına devam ederken, bir yandan da suyun kalitesini en iyi şekilde değerlendirme hizmeti verecek kimyasal analiz labaratuarını hizmete aldı. İSKİ tarafından atıksuların ve içme sularının analizi amacıyla kurulan yeni laboratuvar binasını Başkan Kadir Topbaş açtı. 3 ayrı laboratuarda içme suyu, evsel ve endüstriyel atıksular ile deniz ve göllerden alınan numunelere her türlü mikrobiyolojik analizler, koku ve tat testleri yapılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ Genel Müdürlüğü tarafından atıksuların ve içme sularının analizi amacıyla Kağıthane’deki İSKİ genel müdürlük binasında kurulan yeni laboratuar binası, Başkan Kadir Topbaş ve İSKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demir’in katıldığı bir törenle hizmete girdi.

“Suyun en iyi şekilde değerlendirilmesi İstanbul için şart”

Laboratuar binasının açılış töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, dünyanın yüzde 70’e yakınının şehirlerde yaşaması nedeniyle sağlıklı suya ulaşmanın ve atıksuların çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesinin çok önemli hale geldiğini belirterek, 14 milyonu aşkın nüfusuyla Avrupa’nın 23 ülkesinden büyük İstanbul’da bunun çok daha önemli olduğunu söyledi.

“Avrupa’dan bile analiz için gelecekler!”

Dünyada dakikada 15 kişinin sağlıklı suya erişemediği için hayatını kaybettiğini ve hızla kirlenen çevrenin insanları tehdit ettiğini vurgulayan Başkan Topbaş, “İstanbul’un suyunu çok ciddi analizlerden geçirerek şehre veriyoruz. Şimdi bu laboratuarla evsel ve sanayi atıkları ile göl ve deniz suları da en ileri teknolojiyle analiz ediliyor. İnanıyorum ki dünya çapında modern bir teknolojiyle donatılmış bu laboratuara Türkiye’nin ve Avrupa’nın çeşitli yerlerinden de su analizi talepleri gelecektir. Zaten şu anda Türkiye genelindeki belediyelere, suyla ilgilenen kamu kuruluşlarına ve sanayicilere burada eğitim veriliyor ve analiz talepleri karşılanıyor. Çünkü burası İstanbul’un suyunun can damarı” diye konuştu.

İstanbul’un suyu sürekli analiz ediliyor

İSKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demir de İstanbul’daki içmesuyu, atıksu, deniz ve göl sularının 7 gün 24 saat analiz edildiğini belirterek, “Her gün İstanbul’un 350-400 noktasından su ve atıksu alarak laboratuarımızda analiz ediyoruz. Yatırımlarımızı da bu sonuçlara göre şekillendiriyoruz. Dünya ölçeğindeki akreditasyonumuzla analizlerde yüzde 100 sonuç alıyoruz” şeklinde konuştu.

Törende konuşmaların ardından Başkan Topbaş ve Prof. Demir açılışı yapılan 3 temizsu, atıksu ve mikrobiyoloji laboratuarlarını gezerek yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldılar. Başkan Topbaş, laboratuarlarda eğitim gören üniversiteli stajer öğrencilerle de bir süre sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Suyun tadı ve kokusuna bile analiz...

İstanbul’un daima kaliteli, temiz ve içilebilir olma özelliğini koruması için kurulan laboratuar üniteleri, yeni teknolojilerin de takip edildiği en iyi laboratuarlar arasında. İçmesuyu, atıksu ve kimya laboratuarlarını kapsayan İSKİ’nin yeni laboratuar ünitesinde, ileri teknolojik cihazlar ile ağır metallerden toksinlere, mikrobiyolojik analizlerden suyun tadına, kokusuna ve kirletici parametrelere kadar birçok analiz yapılabiliyor.

Feriköy'den, Kâğıthane’deki Genel Müdürlük binasına taşınan laboratuar ünitesi için inşa edilen yeni laboratuar binası yaklaşık 40,5 milyon TL’ye mal oldu. Laboratuar ünitesinde yapılan iyileştirme çalışmasıyla tüm ekipmanlar uluslararası standartlara sahip. 3 katta toplam 3 bin 400 metrekarelik kapalı alanda 42’si mühendis, kimyager ve biyolog, 13’ü tekniker, teknisyen ve laborant olmak üzere toplam 117 personelle faaliyetlerini sürdüren yeni laboratuar ünitesinde 3 laboratuar, 4 depo, 2 arşiv, 2 numune kabul ile idari ve işçi personel odaları bulunuyor.