Kardeş şehir Hartum’la ilişkiler gelişiyor 28.5.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sudan’ın Hartum Valisi Abdelrahman El Khıdır onuruna akşam yemeği verdi. Konuk Vali’yi İstanbul’da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirten Başkan Topbaş, kardeş şehir Hartum ile bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmaya devam edeceklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sudan’ın Hartum Valisi Abdelrahman El Khıdır ve beraberindeki heyet onuruna akşam yemeği verdi. Feriye Lokantası’nda düzenlenen yemeğe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları ve İBB Şirket Genel Müdürleri de katıldı. Vali El Khıdır’ı İstanbul’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Başkan Topbaş, “Kardeş şehriniz İstanbul’a hoş geldiniz.” dedi.

Sudan ile Türkiye arasında köklü kardeşlik ilişkilerinin bulunduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Hem Sudan hem de Hartum şehriyle kardeşlik ilişkileri çerçevesinde her geçen yıl bilgi ve deneyim paylaşımı artarak devam ediyor. Sudan ve Hartum’un son yıllarda kaydettikleri gelişmeleri beğenerek takip ediyoruz.” diye konuştu.

Hartum Valisi Abdelrahman El Khıdır da, ev sahipliğinden dolayı Başkan Topbaş’a teşekkür ederek, “Kardeş şehrimizde bulunmaktan ve siz kardeşlerimizle birarada olmaktan mutluluk duyuyorum.” dedi. Vali El Khıdır, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Ulaşım A.Ş. ile metro projesi, İSBAK ile trafik sinyalizasyonu projesi ve Halk Ekmek A.Ş ile de ekmek fabrikası kurma projesi yürüttüklerini söyledi.

Türkiye’deki yerel seçimleri de yakından takip ettiklerini ifade eden Vali, “Üçüncü kez Başkan seçilmenizden dolayı sizi tebrik ediyorum. Sayın Başbakan’a da ayrıca selamlarımı iletmenizi rica ediyorum. Sizlerden çok şey öğrendik. İstanbul, gelişmiş bir şehir. Türk işadamlarını da Sudan ve Hartum da yatırım yapmaya davet ediyorum.” dedi.