İnsani Yardım Zirvesi, İstanbul’da yapılacak 28.5.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konsey Toplantısı’na katıldı. Başkan Kadir Topbaş, toplantıda yaptığı konuşmada, 2015 sonrası ana hedefin yoksulluğun ortadan kaldırılması olduğunu söyledi. Başkan Topbaş’ı makamında ağırlayan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, “Yeni İnsani Yardım Sistemi”nin temellerinin atılacağı 2016 Dünya İnsani Yardım Zirvesi’nin İstanbul’un ev sahipliğinde yapılacağını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konsey Toplantısı’na (ECOSOC) katıldı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un akil adamlar grubu niteliğindeki 26 kişilik 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi’ne dair Seçkin Kişiler Yüksek Düzeyli Paneli’nde görev yapan Başkan Topbaş, ECOSOC’ta bir konuşma da yaptı. Başkan Topbaş, konuşmasında, 2015 sonrası ana hedefin yoksulluğun ortadan kaldırılması olduğunu; bunun içinde eğitim yoksunluğu, cinsiyet ayrımcılığı ve insani değerlerden yoksunluğun bulunduğunu söyledi.  

“Yerel yönetimlere daha fazla yetki verilmeli…”

Başkan Kadir Topbaş, sorunların yerelde hissedildiğini ifade ederek, “Çözümün de yerelde olması lazım. Bunun için hükümetlerin yerel yönetimlere daha fazla yetki vermesi, kaynak ayırması, yerel yönetimlerle paydaş olarak, birlikte hareket etmeyi sağlamaları gerekiyor. Yerelden uzaklaştıkça, sadece merkezi yönetimlerin kararlarıyla gelişme ve insanları mutlu etmek mümkün değil. Bizim de yerel yönetimler olarak vatandaşları karar süreçlerine katmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Ban Ki-moon’dan Başkan Topbaş'a teşekkür...

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, toplantı sonrasında Başkan Kadir Topbaş’ı makamına davet ederek, bir süre görüştü. Ban Ki-moon, BM nezdinde yerel yönetimlerin sesinin duyulmasına verdiği destekten ötürü Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür etti.

BM 2016 İnsani Yardım Zirvesi, İstanbul’da yapılacak...

Ban Ki-moon, gelecek için daha etkin ve kapsamlı, aynı zamanda da dünyanın karşı karşıya olduğu sorunları ele alan bir insani yardım gündemi oluşturmayı hedefleyen “2016 Dünya İnsani Yardım Zirvesi”nin İstanbul’da yapılacağını açıkladı. Ban Ki-moon, mevcut sistemin güncel ihtiyaçlara yeterli yanıt vermemesi nedeniyle “Yeni İnsani Yardım Sistemi”nin temellerinin atılmasının hedeflendiği zirvenin ev sahipliği için başta İsviçre olmak üzere çok sayıda ülkenin ısrarlı olduğunu ancak Türkiye’yi tercih ettiklerini söyledi.  

İnsani yardım sistemi yenileniyor…

Birleşmiş Milletler, dünya çapındaki insani yardım sistemini yenileme kararı aldı. “Yeni İnsani Yardım Sistemi”nin temellerinin atılacağı zirve kapsamında, insani yardımların ve acil müdahalenin nasıl gerçekleştirileceği ve muhtaçlara ulaşılması için yapılacak çalışmalar değerlendirilecek. Zirve ile devletlere, insani yardım kuruluşlarına, BM’ye, sivil topluma, özel sektöre, teknik uzmanlara ve diğer paydaşlara zirveyi şekillendirmek için fikirler sunulması hedefleniyor.