İstanbul’dan kardeş Pakistan’a teknoloji desteği 27.1.2011

Şehircilik ve bağlı hizmetler konusunda ileri teknolojiyi hem geliştiren, hem de kullanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kardeş Pakistan’ın Pencap Eyaleti’ne katı atık yönetimi konusunda bilgi ve teknoloji aktaracak. Protokolün imza töreninde bir araya gelen Pakistan’ın Pencap Eyaleti Başbakanı Muhammed Şahbaz Şerif ile Başkan Kadir Topbaş, yüzyıllara dayanan kardeşliğin çeşitli alanlarda işbirliğine dönüştürüleceğini açıkladılar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Saraçhane Belediye Sarayı’nda imzalanan protokolle kardeş Pakistan’ın Pencap Eyaleti’ne katı atık yönetimi konusunda bilgi ve teknoloji desteği verecek. Pakistan’ın Pencap Eyaleti Başbakanı Muhammed Şahbaz Şerif, ‘kardeşim’ diye hitap ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Başkan Topbaş ve konuk Başbakan, samimi bir havada geçen görüşmenin ardından basının karşısına çıkarak işbirliği protokolünü açıkladılar.

“Kardeş Pakistan ile paylaşmaya hazırız…”

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, Türkiye’nin kardeş Pakistanlıların ikinci vatanı olduğunu belirterek, Pakistan ve Hindistan Müslümanlarının Osmanlı Devleti döneminde ve Cihan Harbi’nde, hatta Kıbrıs Savaşı’nda bile Türkiye’ye maddi, manevi çok büyük destekler verdiğini hatırlattı. Türkiye ve İstanbul’un da her felakette Pakistan halkının yanında yer aldığını vurgulayan Kadir Topbaş, 2005 yılında Keşmir’de yaşanan depremde ve en son yaşanan sel felaketinde yaraları sarmak için Pakistan’ın yanında olduklarını söyledi.

Pencap’a katı atık teknolojisi desteği

İSTAÇ’ın Pencap Eyaleti’nde aynı işi yapan firmayla imzalayacağı işbirliği protokolü kapsamında katı atık yönetimi konundaki teknolojisini aktaracağını kaydeden Topbaş, “Günde 15 bin ton çöpün toplandığı İstanbul’da; çöplerin toplanması, ayrıştırılması ve depolanması konusunda çok ileri bir teknolojiye sahibiz. Tesislerimizde çöpten elektrik ile kompost gübre üretiyoruz. Zehirli çöp suyunu bahçe sulanacak şekilde arıtıyoruz. Lahor’daki 5 bin 500 ton çöpün toplanması ve depolanması konusunda kardeş ülkemize oldukça cömert davranacağımızı özellikle vurgulamak istiyorum” diye konuştu.

Şerif; “Pakistan Türklerin kardeşliğini asla unutmayacak…”

Pakistan’ın Pencap Eyaleti Başbakanı Muhammed Şahbaz Şerif de “Tarihiyle ve sanat eserleriyle bizler için dünyanın en meşhur şehri İstanbul’da bulunmak ve kardeşim Kadir Topbaş’ın davetine icabet etmek büyük bir şereftir” diye başladığı konuşmasında Başkan Topbaş’ı UCLG Başkanı seçilmesi dolayısıyla tebrik etti.

İstanbul’un son yıllarda dünyanın metropolleri arasında parlayan bir yıldız olduğunun altını çizen Şerif, katı atık yönetiminin yanı sıra, temiz su kaynakları bulma ve toplu taşımacılık konusunda da İstanbul’u örnek almak istediklerini, ayrıca Türkiye’nin; milyonlarca metrekare toprağın yok olduğu, binlerce insanın ve hayvanın öldüğü her felakette Pakistan’ın yanında yer almasından büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Törende konuşmaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden İSTAÇ Genel Müdürü Osman Akgül ve Pencap Eyaleti’nin katı atık yönetimi şirketi LWMC’nin Genel Müdürü Vaseem Ajmal, katı atık yönetimi işbirliği protokolüne imza attılar. İnsan Kaynakları Daire Başkanı Ferah Şarman ve TEVTA Başkanı Saeed Ahmad Alvi de İSMEK benzeri meslek eğitimi konusunda işbirliği içeren protokolü imzaladılar.

Başkan Kadir Topbaş İmzaların ardından konuk Başbakana İstanbul’un resmedildiği bir seramik hediye ederken, Şahbaz Şerif de el dokuması yöresel bir halı hediye etti. Başkan Topbaş, Şerif’in daveti üzerine Mart ayının ilk haftasında Pakistan’a gideceğini de açıkladı.