İstanbul’da kentsel dönüşüm 12.5.2014

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Kentsel Dönüşümün Sosyal Boyutu” konulu sempozyuma katıldılar. Şehirlerin aynı zamanda yenilenmenin merkezi olduğunu belirten Başkan Topbaş, ranta dönüşmeden İstanbul’un yenilenmesini arzu ettiklerini söyledi.

Kentsel Dönüşümün Sosyal Boyutu konulu sempozyum, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) yapıldı. Kentsel dönüşümün, medeniyet, sosyalleşme ve insan açısından ele alındığı sempozyuma, İTO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın ile Mimar ve Mühendisler Grubu Başkanı Murat Özdemir ve bazı ilçe belediye başkanları da katıldı.

“Yapılaşmalar ‘mahalle kültürünü’ yaşatmalı…”

Başkan Kadir Topbaş, açılışta yaptığı konuşmada, kentliliğin sosyal bir evrim; şehirlerin de bir yenileşme merkezi olduğunu belirterek, İstanbul’da oluşturulan sitelerin sosyalleşmeyi azalttığını ve insanlar arasındaki uçurumu artırdığını söyledi. Yaşam alanlarını birbiriyle ilişkili kılmak ve mahalle duygusunu daha çok yaygınlaştırmak gerektiğini ifade eden Başkan Topbaş, “İnsanlar sokağa çıktığında aidiyet duygusu gelişiyor. Yönetimleri sorgulayarak ve yönetimlere katılarak semtinin gelişmesine katkıda bulunuyor.” dedi.

“İstanbul ranta dönüşmeden yenilenmeli…”

İstanbul’un deprem riski taşıyan bir şehir olduğuna ve sanayileşme sürecindeki yanlışların izlerini taşıdığına dikkat çeken Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Şehrimizde geçmişte maalesef mühendislik hizmetleri almadan sadece barınma ihtiyacını dikkate alan yapılar yapılmış. Bu çarpık yapılaşmayı aşmak için deprem riskini bir şansa dönüştürerek, İstanbul’un ranta dönüşmeden yenilenmesini arzu ediyoruz. Sayın Başbakanımızın ‘TOKİ ve KİPTAŞ kanalıyla kar amacı gütmeyen modern yapılar yapınız’ talimatı var. Ancak maalesef dünyada bir rant ihtirası var. Paris’te Eiffel Kulesi’nin yakınındaki gökdelenleri görmezini arzu ederim. İstanbul’daki bu yüksek yapılar konusunda Mimar ve Mühendisler Odası ile sivil toplum kuruluşlarının daha çok fikir beyan etmelerini arzu ediyoruz.”

“Türkiye genelinde kentsel dönüşüm sürüyor…”

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce de, Marmara Depremi’nde yaşanan acılara dikkat çekerek, İstanbul’daki riskli yapıları, insanların geleceğinden korkmadığı çağdaş yapılara dönüştürmek için kentsel dönüşümün kaçınılmaz olduğunu söyledi. 81 ilde tespit yaparak, binlerce binanın dönüşümüne başladıklarını ifade eden Bakan Güllüce, “Dönüşümün halkla birlikte yapılmasına özen gösteriyoruz. Olması gerekenle olabilecek olan bazen örtüşmüyor. İstanbul’un imar sorunu, Anadolu’daki göç veren şehirlerin imar ve istihdamından başlıyor.” diye konuştu.

“İnsanlar yaşadıkları şehirlerde mutlu olmalı…”

“Kentsel dönüşümü sadece mimar ve mühendislere bırakmamak lazım.” diyen Bakan Güllüce, sözlerini şöyle tamamladı: “İnsanlar mutsuzluğa ve kendisi için yaşamaya doğru gidiyor. Öte yandan, istihdam ve konut önlemlerini almazsanız göç durdurulamaz. Hiçbir güç, göçün hızına yetişemez. Eğer durdurulabilseydi, Türk Milleti olarak biz Türkiye’de yaşamazdık. Önlemler alınmazsa yakın gelecekte bütün Afrika Avrupa’ya göç edecek. İnsanları yaşadıkları şehirlerde mutlu etmek zorundasınız.”