İstanbul’a yeni bir meydan daha! 9.5.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Eminönü’nde Yeni Camii ile Mısır Çarşısı arasındaki alanı düzenleyerek, kente yeni bir meydan daha kazandırdı. 5 bin 400 metrekarelik bir alana sahip olan Yeni Camii Meydanı, Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle hizmete açıldı.

Yeni Camii, Mısır Çarşısı, Çiçek Pazarı ve Hatice Turan Sultan Türbesi arasında kalan ve uzun yıllardır çay bahçesi olarak kullanılan alan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla yeni bir görünüme kavuşturuldu. 5 bin 400 m2’lik bir alana sahip olan Yeni Camii Meydanı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Törene, İstanbul AK Parti Milletvekili Osman Aşkın Bak ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar da katıldı.

“İstanbul, dünyanın merkezi…”

“Yağmurlu bir günde bu güzel meydanın açılışını yapmaktan mutluluk duyuyorum” diyen Başkan Kadir Topbaş, “Yağmur yağıyor, barajlar doluyor. Bu, İstanbul’un inşallah su problemi yaşamayacağının işaretidir. Bu kentte yaşamak bizler için büyük bir şans. Farklılıkların zenginliğini yaşayan kadim medeniyetler beşiği İstanbul, dünyanın merkezi konumunda. Çok farklı kültürleri barındıran ve katmanlarında izlerini taşıyan adeta tarihin çeyiz sandığı diyebileceğimiz özellikte bir şehirde yaşıyoruz.” dedi.

“İstanbul’u geleceğe taşıyoruz…”

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da yaşamanın ayrıcalık olduğunu ifade ederek, “Bu, o denli de zorluğu beraberinde getiriyor. Bizler hep beraber bu şehirde geleceği hazırlıyoruz. İstanbul’un 8 bin 500 yıllık bir geçmişi var; bizimle geleceğe gidiyor. Geçmişte İstanbul 1 milyonun altında nüfusu barındırırken, bugün Avrupa’nın 23 ülkesinden daha büyük nüfusa erişmiştir.” diye konuştu.

“Yeni Camii Meydanı hayırlı olsun…”

Eski İstanbul’un bu kadar güzel olmadığını, yeşil olmadığını hatırlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul’un güzel tarihi eserleri var. Ama yaşam alanlarında sıkıntılar da var. Biz, ‘Şehirler medeniyettir, güzelliktir’ diyerek, her alanda yatırımlarımızı geliştirdik. İşte açılışını yaptığımız bu meydan da, her şey düşünülerek yapılmış önemli bir çalışma. Ölçek olarak çok büyük görünmese de, bölgede o kadar önemli bir nefes alma alanı haline geldi ki, gerçekten yapılan iş düşünülenin çok ötesinde.”

Meydan 5 bin 400 m2 alana sahip…

Başkan Kadir Topbaş, daha sonra Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve beraberindekilerle birlikte kurdele keserek, Yeni Camii Meydanı ve Parkı’nın açılışını yaptı. 5 bin 400 metrekare genişliğe sahip olan Yeni Camii Meydanı, yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği, ticaret ve turizmin hareketli olduğu bölgenin en prestijli meydanı haline geldi. Çalışmalar kapsamında meydandaki Hatice Turan Sultan Türbesi’nin restorasyonuna da başlandı.