Perpa’ya çevreci sistem 6.5.2014

İstanbul’un en büyük ticaret merkezlerinden biri olan Perpa’da yapılan yeni ısıtma ve havalandırma sistemi, Başkan Kadir Topbaş'ın katılımıyla hizmete alındı. 5 bin klimayı kullanım dışı bırakan yeni sistem sayesinde yılda 2 milyon 100 bin kW saat elektrik enerjisi ile 480 bin m3 doğalgaz tasarrufu sağlanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Perpa’da yılda 2 milyon 100 bin kW saat elektrik enerji tasarrufu sağlayacak olan yeni ısıtma ve havalandırma sistemini törenle devreye soktu.

Başkan Topbaş, esnafla kahvaltıda buluştu...

Perpa esnafı ile kahvaltılı törende buluşan Başkan Topbaş, yeni dönemde katılımcı demokrasiyi önemsediğini belirterek, “Biz sizlerle yan yana olacağız. Bundan sonra plan süreçleri başta olmak üzere Perpa’nın geleceği hakkında plan yapılacaksa, bu sizlerle olacak. Perpa, Perşembe Pazarı’nın yükünü azaltmak için kuruldu, trafiği etkilemiyor. Yeni yapılan iklimlendirme sisteminin açılışını yapıyoruz. Bize düşen İstanbul’un her alanında bu tip düzenlemelerin yapılmasına destek sağlamak.” dedi.

Perpa esnafının sıkıntıları çözülecek...

Perpa esnafının sıkıntılarını çözeceklerini ifade eden Başkan Topbaş, “Hem istihdam hem de ekonomi olarak önemli katkı sunan insanlarsınız. Buraların altyapısını hazırlamak bizim görevimiz. Bizim yetkili arkadaşlarımızla buranın yetkilileri biraraya gelip, ortak toplantı yapsın ve sorunları çözsün. İmar sıkıntısı ile ilgili olarak da toplantılar yapsın. Sizler için en güzeli neyse o yönde kararlar çıksın.” diye konuştu.

Yeni sistem hem çevreci hem de ekonomik...

Konuşmaların ardında Başkan Topbaş, kazan dairesine inerek, yeni ısıtma ve havalandırma sistemini hizmete aldı. Yeni sistemle birlikte Perpa’daki 5 bin klima devre dışı kalmış oldu. Ticaret merkezindeki iş yerlerinin ısıtılması ve soğutulması, bundan böyle klimalar yerine, 33 kilometre uzunluğundaki özel boru sistemi yapılacak. 11 bin 598 bin TL’ye mal olan sistem, yılda 2 milyon 100 bin kW saat elektrik enerjisi ile 480 bin m3 doğalgaz tasarrufu sağlayacak.