UCLG’nin 2010-2013 dönemi ilk resmi toplantısı Kadir Topbaş’ın başkanlığında yapıldı 25.1.2011

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Dünya Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) Başkanı Kadir Topbaş, UCLG Başkanlığı'nın 2010-2013 dönemi ilk resmi toplantısının açılış konuşmasını yaptı. Topbaş konuşmasında; '' Bizler, yerel yönetimler olarak, dünya üzerinde güçlü bir yerel yönetişimi sağlamak için uluslararası topluluk önünde daha proaktif bir gündem geliştirmeliyiz'' dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Dünya Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) Başkanı Kadir Topbaş, UCLG Başkanlığı'nın 2010-2013 dönemi ilk resmi toplantısının açılış konuşmasını yaptı.

Başkan Topbaş, konuşmasının başında çok önemli bir vazife üstlendiklerini belirterek, UCLG Dünya Sekretaryasına ev sahipliği yapan Barselona'ya ve UCLG Başkanlığı'nın ilk resmi toplantısına iştirak eden katılımcılara teşekkür etti.

Dünyanın dört bir yanında bulunan ve geçmiş yıllarda el ele çalışan mevkidaşları önünde çok önemli bir sorumluluk üstelendiklerini ifade eden Topbaş, ''Bunların başlıcaları teşkilatımızın hepimizin arzu ettiği şekilde bir uluslararası ortak konumuna gelmesi, yerel liderler olan bizlerin gerçekten bir araya gelebildiği, bilgi ve deneyim alışverişinde bulunabildiği güçlü bir teşkilat yaratılması, yerel yönetimler için önemli konuların uluslararası gündeme dahil edilebilmesidir'' dedi.

Bu konularda hep birlikte çaba harcadıklarını belirten Topbaş, tüm üyelerin bu aşamaya gelebilmek için zaman ve kaynak harcadığını kaydetti.

“Artık UCLG teşkilatının bir üst aşamaya geçmesi gerek”

Başkan Topbaş; ''Bugünkü toplantımızla ilgili büyük beklentilerim var. Umarım, yürekten arzuladığım 'kendi kaderini kendin tayin etme' konusunda, sizler de bana yardımcı olursunuz. Bizler, yerel yönetimler olarak, dünya üzerinde güçlü bir yerel yönetişimi sağlamak için uluslararası topluluk önünde daha proaktif bir gündem geliştirmeliyiz. Bu mesajı, 10 Şubat'ta, beni UCLG Başkanı olarak kabul edecek olan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sayın Ban Ki-Moon'a da ileteceğim. Artık yerel yönetimler kendi gündemlerini ileri sürmek istiyorlar. Uluslararası düzeyde, sesimizi daha doğrudan duyurmak istiyoruz ve bunun için gerekli her türlü mekanizmayı oluşturmaya hazırız. Buna ilaveten, kendi teşkilatımız bünyesinde çeşitliliğin korunması, büyüklüklerine ve kültürlerine bakılmaksızın, dünyadaki tüm üyelerimizin çalışmalarımıza tam katılımının sağlanması konusundaki kararlılığımı da vurgulamak istiyorum. Bu yıl yapılmasını önerdiğimiz stratejik çalışma, hepimizin olmasını istediğimiz türde bir teşkilatın şekillenmesi açısından önemli bir araç olacaktır.''

Teşkilatın işleyişi açısından da önemli değişimler geçirdiklerini belirten Başkan Topbaş, yeni bir Genel Sekreter görevlendireceklerini kaydetti.

Başkan Topbaş Rabat'ta yapacakları UCLG Kongresini, uluslararası belediye hareketi açısından gerçek bir kutlamaya dönüştüreceklerini belirterek, UCLG üyelerine şahsına gösterdikleri güven ve kararlılıklarına da teşekkür etti.