MBB, Türkiye’ye örnek oluyor 3.5.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Marmara Belediyeler Birliği 2014 yılı Olağan 1. Genel Kurul Toplantısı’na katıldı. Kent ve yerel diplomasinin önemine dikkat çeken Başkan Topbaş, yaptıkları her çalışmanın yerel yönetimlere örnek teşkil ettiğini söyledi.

Marmara Belediyeler Birliği 2014 yılı Olağan 1. Genel Kurul Toplantısı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla Grand Cevahir Otel’de yapıldı. Toplantıya, Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe ile Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve çok sayıda belediye başkanı ile yardımcıları da katıldı.

Yerel yönetimleri, yarı sivil toplum örgütleri olarak değerlendiren Başkan Kadir Topbaş, “Yerel yönetimler, şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışı ortaya koyduklarında ülkelerin gelişmesine önemli katkılar sunuyorlar. Yerel yönetimler, demokratikleşme sürecinin kilit noktasında bulunmaktır. Farklı anlayışlara, kültürlere, inançlara eşit mesafede olarak, halkın yaşam alanlarını daha iyi hale getirmek, yaşamlarından mutluluk duyacakları seviyeye ulaştırmak ve kentin değerlerini kaybetmeden geleceğe yürüme adına önemli karar mekanizmalarıdır.” diye konuştu.

Başkan Topbaş, kent ve yerel diplomasinin önemine de vurgu yaparak, şunları söyledi: “Sadece Marmara bölgemizin farklılıkları değil; burada yapmakta olduğumuz her çalışmanın Türkiye’nin başka noktasında yerel yönetime örnek teşkil ettiğinin de bilincindeyiz. Birliğin çatısı altında bulunan belediyeler sistemi, diğer belediyelere göre çok daha farklı gelişmişlik göstermekte. Başbakanımızın belediye başkanlığı döneminde, Atina Belediye Başkanı ile yaptığı yakın temaslı ilişki, Türkiye ile Yunanistan arasındaki buzları eritmesine ve yakınlaşmasına sebebiyet verdi.”

Toplantıda daha sonra yapılan seçimde tek aday olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeniden Marmara Belediyeler Birliği Başkanlığı’na seçildi.