Sağlık için yürüdüler... 27.4.2014

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Florya’da düzenlenen “Belediyelerimiz ile Yürüyoruz” temalı halk sağlığı yürüyüşüne katıldılar. İstanbul’a pek çok spor tesisi kazandırdıklarına dikkat çeken Başkan Topbaş, 60 okulun bahçesinde 60 spor salonunun daha yapımına devam ettiklerini söyledi.

“2014 Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı” kapsamında 81 ilde düzenlenen “Sağlıklı Kentler İçin Sağlığa Yürüyoruz” etkinliği İstanbul’dan başladı. Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği ile Florya Sahili’nde düzenlenen “Belediyelerimiz ile Yürüyoruz” temalı halk sağlığı yürüyüşüne, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ve ilçe belediye başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Yürüyüşte, İBB Darülaceze Müdürlüğü sakinleri ve İSEM’de rehabilitasyon gören engelli vatandaşlar da yer aldı.

Parklar ve bisiklet yolları artacak…

Başkan Kadir Topbaş, kentlerde yaşayan vatandaşların yeterince sağlıklı beslenmediklerini ve spor yapmadıklarını belirterek, “İstanbul’da bu dönem halkın daha sağlıklı bir yaşam sürdürmesi adına büyük ölçekte yeşil alanlar, bölge parkları üretme çalışmaları yapıyoruz. İstanbul’da planladığımız toplamda 1.050 kilometrelik bisiklet yolu çalışmamız var. Az bir kısmını yapmıştık. Bu dönemde bu bisiklet yollarına ağırlık vereceğiz.” dedi.

60 okula daha 60 spor salonu …

Sahillerdeki ve parklardaki spor alanlarının dışında İstanbul’un 52 noktasında büyük ölçekte spor merkezleri olduğunu belirten Başkan Topbaş, “Her gün binlerce İstanbullu buralarda spor yapıyor. Bu spor tesislerinde amatör sporcular yetişiyor. Okullara yaptığımız 138 spor merkezinden vatandaşlarımız da istifade edebiliyor. Okullara yönelik 60 spor merkezinin inşaatına da devam ediyoruz.” diye konuştu.

Sağlıklı yaşam için günde yarım saat…

Bakan Mehmet Müezzinoğlu da, günde 3 öğün yemek yiyen insanoğlunun yediklerini yakmak gibi bir sorumluluğu olduğuna dikkat çekerek, “Yaşam kültürümüz masa başı. Hareketin sınırlandığı bir yaşama dönüştü. O nedenle kendimize öğünler için ayırdığımız 1-1,5 saatlik bir zaman eder.   Kendisine değer veren, sağlığına önem veren her vatandaşımızın 24 saatin yarım saatini, yani 50’de 1 gibi bir zamanı kendilerine ayırmalarını istiyoruz.” dedi.

“Günde yarım saat yürüyebilir, koşabilir, yüzebilir, bisiklete binebiliriz.” diyen Müezzinoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Nerede yürüyeceğiz? Nerede koşacağız?’ gibi bahanelerin arkasına kimse sığınmamalı. Ayaküstü de olsa fastfood beslenmeyi yapıyorsak, kendimize verdiğimiz değer gereği hareketli bir yaşam için mutlaka sabah ilk işimiz, iyi bir kahvaltı ve yaklaşık yarım saatlik bir hareket saati ayırabilmek olmalı. Bu sevdiklerimiz için de kendimiz için de önemli.”

10 kişiye bisiklet hediye edildi…

Florya Sahili’nde 3 kilometre süren sağlık yürüyüşü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Florya Sosyal Tesisleri’nin yanındaki plajda sona erdi. Yürüyüşün sonunda etkinliğe katılanlar arasında yapılan çekilişle 10 kişiye bisiklet hediye edildi.