Sosyal konutlar sahiplerini buldu 19.4.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden KİPTAŞ tarafından başlatılan 10 bin konutluk sosyal konut projesinin ilk etabı olan Hadımköy 3. Etap Konutları için kura çekilişi yapıldı. Başkan Topbaş, İstanbul’daki ihtiyacı karşılamak için daha çok sosyal konut üreteceklerini müjdeledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla başlatılan 10 Bin Konutluk Sosyal Konut Projesi’nin ilk etabı olan 1.544 dairelik Hadımköy 3. Etap Konutları için kura çekilişi, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapıldı. Başkan Kadir Topbaş, katılımın çok yüksek olduğu salona girişinde alkışlarla karşılandı. Törende konuşan Başkan Topbaş, dar gelirli konut edinme umudu adına solonu dolduran vatandaşların duyduğu heyecanı yakından hissettiğini belirterek, 2005 yılında ilkini gerçekleştirdikleri sosyal konut projelerinin kura çekim töreninde vatandaşların döktüğü sevinç gözyaşlarını asla unutmadığını söyledi.

İstanbulluların yaşam kalitesi yükselecek…

15 milyonluk nüfusuyla Avrupa’nın 23 ülkesinden daha büyük İstanbul’da, çok ciddi sosyal konut ihtiyacı olduğunu görerek, 10 bin konutluk yeni bir projeyi başlattıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Sayın Başbakanımızın kurduğu KİPTAŞ şirketimizle bu konuda çare olmak için çalışıyoruz. Gönlümüz istiyor ki, insanlarımız kira öder gibi şartlarla konut edinme imkanı bulsun. Sağlıklı bir yaşam imkanı sunan, sürdürülebilir gelişme gösteren bir şehir ortaya çıkarmak için gece gündüz çalıştık. Altyapıdan ulaşıma, çevreden, sağlığa kadar her alanda nelerin değiştiğine yaşayarak şahit oluyorsunuz. Çocuklarımızın başka şehirlere ve ülkelere özenmemesi adına bundan sonra projelerimizi bir bir ortaya koyacağız.” diye konuştu.

Başkan Topbaş, dar gelirli insanlara hizmet vermek adına kurulan KİPTAŞ’ın bugüne kadar 60 bine yakın konut yaptığını, kaynak edinmek için rezidans tarzı konutlar da inşa eden şirketin, asli görevinin konut hayali dahi kuramayacak insanların ev ihtiyacını karşılamak olduğunu kaydetti.

Sosyal konutların devamı gelecek…

Sosyal konut projesinin ilk etabı olan Hadımköy 3. Etap Konutları’na 80 bine yakın insanın müracaat etmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunu Sayın Başbakanımıza ilettim. Dar gelirli vatandaşlarımızın konut ihtiyacın gidermek için daha fazla çalışma kararı aldık. 80 bine yakın müracaatın olduğunu görünce gerçekten çok duygulandım. Bu bize karşı olan güveni gösteriyor. Genel Müdürüme talimat verdim; 10 binlik konutun ardından yeni konutlar üretmek için. Değişik yerlerde bu tarzlar alanlar üzerinde çalışmalarımız sürecek. Çok lüks konutlar yapmak yerine orta ölçekte vatandaşlarımızın daha rahat sahip olabileceği evler yapmak zorundayız.”

Müracaatlarda dar gelirlilik esas…

Başkan Kadir Topbaş, Hadımköy’deki konutlara yakın yere metro yapacaklarını da müjdeleyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu konutlara müracaatta, dar gelirlilik esas. Özellikle ifade etmek istiyorum ki, kimseye bir ayrıcalık yok. Adaletsizliğe asla müsamaha etmeyiz. Bu hassasiyeti özellikle gösterdiğimi ve takipçisi olduğumu söylemek istiyorum. Bu kentte yaşayan hiçbir insanımızın gözyaşına rıza gösteremeyiz. Biz, mutluluk için gelecek için varız. Kardeşiniz, ağabeyiniz olarak buradayım. Sizin emanetçiniz olarak buradayım. Arzum; görevim bittiği zaman hayırla yad edilen bir insan olmak.”

Hadımköy, modern yaşam merkezi olacak…

Hadımköy Konutları’nın sosyal donatı alanları, okulu, camisi, çarşısı ve yeşil alanlarıyla modern bir yerleşim alanı olacağının altını çizen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “KİPTAŞ, bu konutları kar gayesiyle değil, sadece hizmet gayesiyle inşa ediyor. Bizim paraya ihtiyacımız yok, kasamızda paramız var. İnşallah her birinizi konut sahibi yapmayı Rabbim bana nasip etsin. Şimdiden konut sahibi olacak vatandaşlarımıza hayırlı olsun. 18 ay içinde tamamlanacak konutların tesliminde gecikme olduğu takdirde vatandaşlara KİPTAŞ ödeme yapacak. Haksızlık, adaletsizlik asla olmayacak.”

Başkan Kadir Topbaş, konuşmasının adından butona basarak, noter huzurunda yapılan kura çekilişini başlattı. Beşiktaş 23. Noteri Nihat Beyan’ın kontrolünde yapılan kurada ev sahibi olan vatandaşların gözyaşlarını tutamadığı gözlendi.