İstanbul’a “çevreci” yeni projeler 17.4.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “2013 Yılı Faaliyet Raporu”nu, Belediye Meclisi’ne sundu. Başkan Topbaş, İstanbul’a dev kent parkları kazandıracaklarını ve Boğaziçi Sahili’nde yapacakları balık tutma ve yürüyüş alanları ile araç ve yaya trafiğini rahatlatacaklarını açıkladı.

2013 Faaliyet Raporu’nu Belediye Meclisi’ne sunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da yeni bölge parkları ortaya çıkarma çalışmalarını sürdüklerini belirterek, “Yaptığımız koordinasyon toplantısında Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nün bulunduğu 1 milyon 200 bin metrekareye yakın alanın bir bölge parkı olması için projelendirme çalışması yapılmasını kararlaştırdık. Bu yeşil alan halka açılacak, imara değil. Hizmet birimleri dışında 3 boyutlu yapılar olmayacak. Halkın gelip istifade ettiği ve buluştuğu ciddi bir yeşil alan ortaya çıkacak. Bunun rantına baksanız; rakamlarla hesaplanamaz, paha biçilemez ölçekte. Yanında ormanlar olan bu arazinin kent parkı olarak hizmete girmesini istiyoruz.” dedi.

İstanbul, dev kent parklarına kavuşacak…

Çırpıcı Çayırı’nda yaptıkları 500 bin metrekarelik kent parkının gelecekte Veliefendi Hipodromu alanının da katılmasıyla 1 milyon metrekareye çıkacağını ifade eden Başkan Topbaş, “Parkın bir bölümü tamamlandı. Meclis üyelerimizin özellikle görmesini tavsiye ediyorum. Bu kent parklarını çok önemsiyorum. Buralar, halkın biraraya geldiği demokrasi alanlarıdır. İnsanlarımızın birbirini görerek kanıksadığı ve bu toplumun bireyleri olduğunu hissettirecek, bizi biz yapan değerleri hissettirecek alanlardır.” diye konuştu.

Maltepe ve Yenikapı Sahilleri yeşilleniyor…

Başkan Kadir Topbaş, Maltepe Sahili’nde temalı olan, spor ve kültür alanında pek çok önemli aktiviteleri içerecek kano ve yelken yarışları dahi yapılabilecek önemli bir aktivite alanı yaptıklarını ve Yenikapı Sahili’ndeki dolgu alanının da aynı şekilde örnek bir yeşil alan olacağını belirterek, şunları söyledi: “Yenikapı Sahili’ne dolgu alanı yapmamızın en önemli nedenlerinden biri parkın altınındaki alanın bir bölümünde ileri biyolojik arıtma tesisi yapacak olmamızdır. 2,5 milyon insanın atıksularını ileri biyolojik şekilde arıtacak bu tesisin üstünde park, meydan ve aktivite alanları ortaya çıkıyor.”

Hayvanat bahçesi projesi, dünyaya örnek olacak…

Maltepe’de yapacakları bir başka dev bölge parkının yanı sıra Kağıthane Cendere’de de 1 milyon 660 bin metrekarelik devasa büyüklükte aktif bir yeşil alan ortaya çıkaracaklarını anlatan Başkan Topbaş, burada eskiden var olan bir tren hattını da aslına uygun olarak ihya edeceklerini söyledi. Osmanlı Dönemi’nde Alibeyköy Kömür Ocağı’na çalışan trenin güzergahının belirlendiğini, bu hattı orijinal şekliyle çalışır hale getireceklerini dile getiren Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Orada nostaljik ve turistik bir tren hattı ortaya çıkaracağız. Hat, orman içinden geçerken de bir hayvanat bahçesinden geçer gibi olsun istiyoruz. Bir şartla hayvanat bahçesine evet diyeceğiz; insanlar kafeste, hayvanlar serbest olacak. Hayvanları izleyecek olan insanların kabinli araçlarla gezdiği, hayvanların doğal ortamında dolaşabildiği doğal bir hayvanat bahçesi sistemini, İstanbul’un bir model olarak ortaya koyması gerektiğini düşünüyorum.”

İstanbul Boğazı’na balık tutma alanları yapılıyor…

İstanbul Boğazı başta olmak üzere olta balıkçılığının yapıldığı sahillerde yayaların yürümesini zorlaştıran problemleri çözecek bir projeyi başlattıklarını da belirten Başkan Topbaş, olta balıkçılığının yapıldığı sahillerde balık tutma ve yaya yürüyüş alanı yapacaklarını açıkladı. Bunlardan bir tanesini Emirgan’da başlattıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Balık tutma alanı mevcut zeminden 30-40 santim daha düşük ve sahile doğru olacak. Balık tutanların oltaları kesinlikle yayaları rahatsız etmeyecek. Sabancı Müzesi’ne gelen araçların trafiği etkilememsi için yola İETT ve diğer otobüslere cepler yapacağız. Taksiciler de burayı kullanarak yolcu indirip, bindirirken trafik akışını etkilemeyecek. Yürüyüş alanını da genişleterek, bisiklet yolu da yapacağız. İstanbul Boğazı’nın diğer sahillerinde de benzeri çalışmalar yapacağız.” diye konuştu.

İBB Spor, belediye bünyesinden ayrılacak…

Başkan Kadir Topbaş, konuşmasında,  İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Futbol Takımı’nın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü bünyesinden çıkartacaklarını da açıkladı. Takımın kendi dönemlerinde büyük başarı göstererek Süper Lig’de de bir süre oynadığını hatırlatan Başkan Topbaş,  “Biz takımımıza ‘Süper Lig’e neden çıktınız?’ diyemezdik. Şimdi de başarıyla 1’inci Lig’de şampiyon olmak üzereler ve Süper Lig’e geri geliyorlar. Biz, futbol takımımızı belediyemizin dışına çıkartarak profesyonel bir spor kulübü olarak devam etmesini sağlayacak adımları atıyoruz.” dedi.

“İstanbul Büyükşehir Belediye Spor, sadece amatör sporcu yetiştiren, amatör ruhla çalışan bir spor kulübü olarak devam edecek.” diyen Başkan Topbaş, “Belediye Spor Futbol Kulübü ise profesyonel olarak devam edecek. ‘Bu takımı İstanbul spor olarak devam ettirebilir miyiz?’ diye inceliyoruz. Arzumuz bu, yapamazsak Başakşehir’de yaptığımız stadyumunda Başakşehir Spor Kulübü adıyla Süper Lig’de top koşturabilirler.” diye konuştu.

Toplantıda, AK Parti Grubu adına Semra Yaşar, CHP Gurubu adına Gökhan Zeybek söz alarak faaliyet raporu hakkında görüşlerini belirttiler. Yapılan oylamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2013 Yılı Faaliyet Raporu 137 kabul, 82 ret oyuyla onaylandı.