Esenler en büyük yeşil alana kavuşuyor 22.1.2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Esenler Havaalanı Mahallesi’nde yaptırılan ve yaklaşık 50 dönümlük alan üzerine kurulu Bölge Parkı inşaatını inceleyen Başkan Topbaş, “Göreve geldiklerinden bu güne 18 milyon aktif yeşil alan oluşturduk ve İstanbul'a 2011 yılında 1 milyon 2 bin 11 ağaç dikmeyi programa aldık" dedi.

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Esenler Havaalanı Mahallesi’nde yaptırılan ve yaklaşık 50 dönümlük alan üzerine kurulu Bölge Parkı inşaatını inceleyen Başkan Topbaş, daha sonra gazetecilere bilgi verdi. Mart ayında bitmesi planlanan parkın ilçe için çok önemli olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Biz istedik ki bu park vatandaşlarımızın bir birleriyle kaynaşabileceği, buluşabileceği ve piknik yapıp şehrin stresinden biraz olsun uzaklaşabileceği bir yer olsun” dedi.

3 milyon TL’ye mal olacak

Parkla ilgili bilgi veren Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Yaklaşık 50 dönüm büyüklüğünde bir alana yayılan ve 3 Milyon TL’ye mal olması öngörülen Esenler Bölge Parkı, 9 Bin adet çalı ve gül ile 650 adet ağacın dikili olduğu 28 Bin metrekare yeşil alana sahip. Bölge Parkı bünyesinde yer alan bin 600 metrekare büyüklüğündeki çocuk oyun alanında 6 adet oyun grubu ve 2 adet piramit tırmanma ağı bulunuyor" dedi.

Spor alanlarının geniş ve çeşitli olması için projenin üzerinde önemle durduklarına dikkat çeken Başkan Topbaş, "Parkın içerisinde futbol, basket ve tenis sahalarının yanı sıra 616 metre uzunluğunda koşu parkuru ve her biri 15’li setten oluşan 3 takım fitness aleti de yer alıyor. Park içerisinde 620 metrekare büyüklüğünde bir piknik alanı da olacak” diye konuştu.

Esenler Bölge Parkı’nın Esenler’de ve çevre bölge de oturan vatandaşların aktif hayatlarında önemli bir yere sahip olacağına inandığını ifade eden Topbaş, “Biz istedik ki bu park vatandaşlarımızın bir birleriyle kaynaşabileceği, buluşabileceği ve piknik yapıp şehrin stresinden biraz olsun uzaklaşabileceği bir yer olsun” dedi.

Parkla birlikte çevresi de değişiyor

Esenler Bölge Parkı’nın yapılmaya başlanması ile birlikte çevredeki yapıların çehresinde ciddi bir değişiklik olduğuna dikkat çeken Topbaş, “Eskiden burası tinercilerin uğrak yeriydi. Buradan belli bir saatten sonra geçmek imkansızdı. Bu düzenlemeyle birlikte hem bölge güzel bir parka kavuştu, hemde çevredeki binalar dış çehrelerinde daha hassas olmaya başladı. Fotoğraflarda eski ve yeni halini görebilirsiniz. Bu park insanların çevreye bakış açısını da değiştirdi. Parkın yapılmaya başlanması ile birlikte çevredeki imar değerleri arttı. 10 olan 30-40 oldu“ dedi.

Göreve geldikleri günden bu güne İstanbul’a 18 milyon aktif yeşil alan kazandırdıklarını hatırlatan Başkan Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “ 30 milyon metrekare aktif yeşil alanı bizler 48 milyon metre karenin üzerine çıkardık. Milyonlarca ağaç diktik. İstanbul’un çehresini değiştirdik. Bunu cümle alem söylüyor. Atmosferi değişti, iklimi değişti, her şeyi değişti. İstanbul'da ekolojik hayat yeniden oluşmaya başladı. Dün Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile görüştük. İstanbul'a 2011 yılında 1 milyon 2 bin 11 ağaç dikmeyi programa aldık. "

İnceleme gezisinin ardından Başkan Topbaş, parka ziyarete gelen vatandaşlarla sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi. Topbaş Esenler Bölge Parkı’nı bir süre daha gezdikten sonra çevrede bulunan iş yerlerini gezerek esnafla sohbet etti.