İstanbul’da “şeffaf planlama” dönemi 15.4.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Belediye Meclisi’nin 7’nci dönem ilk toplantısına başkanlık yaptı. Vatandaşların bilgilendirildiği şeffaf bir dönem başlatacaklarını belirten Başkan Topbaş, her ilçede imar planlarının yapılacağı ofisler kuracaklarını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 7’nci Seçim Dönemi’nin ilk toplantısı, Başkan Kadir Topbaş’ın başkanlığında yapıldı. Yeni üyelerin katılımıyla Saraçhane Belediye Sarayı’nda düzenlenen toplantıda konuşan Başkan Topbaş, imar planları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul’da parsel bazında kişilere menfaat sağlayan bir dönem olmayacağını belirten Başkan Topbaş, “Kamu menfaati söz konusu ise kentin turizmini, sağlık ve eğitimini etkileyecek talepler varsa bunların değerlendirilmesini doğru buluyoruz. İstanbul’un bazı bölgelerinde 1/1000’lik imar planı eksiklikleri ve 1/5000’lik planlara itirazlar var. Bunları bu dönemde süratle tamamlarken, bir hassasiyeti ifade etmek istiyorum; kapalı kapılar ardında yapılan planlar istemiyoruz.” dedi.

“Şeffaf yönetim süreci başlıyor…”

İmar değişikliklerinde, vatandaşların rahatlıkla bilgi alabileceği ve tüm süreçleri yakından takip edebileceği ofisler oluşturacaklarını ifade eden Başkan Topbaş, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ilçe belediyelerinin, sivil toplum kuruluşlarının katıldığı, vatandaşların da rahatlıkla bilgi alabileceği plan ofisleri oluşturacağız. Geçmişte olduğu gibi askı ve itiraz sürelerini kaçıranların kendi kaderiyle baş başa kalmasını istemiyoruz. Her bölgede bu çalışmaları yapacak olan ofisler kuracağız. Böylece halk kendi arazisiyle ilgili gelişmeleri ve planları oradan takip edebilecek. Kendisine bu ofislerde detaylı izahlar verilecek. Böylece daha şeffaf bir yönetim sürecini de başlatacağımızı düşünüyorum.” diye konuştu.

İstanbul’da eşit ve kaliteli hizmet…

İl Genel Meclisi’nin lağvedilmesiyle İstanbul’un artık tek meclisten yönetileceğini hatırlatan Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Tüm İstanbullulara eşit mesafede hizmetler ortaya koymaya devam edeceğiz. AB’nin öngördüğü yerel yönetim kriterlerine uygun bir yönetim ortaya koyacağız. İstanbul’da yapılan her çalışma, Türkiye ve dünyaya örnek oluyor. Bugün ilk toplantısı yaptığımız İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi ile 5 yıl sonunda gurur duyacağımız kararlara imza atmayı arzu ediyorum. Hoşgörünün hakim olduğu, eleştiriye açık, yapıcı bir meclis oluşturacağımıza yürekten inanıyorum.”

“İstanbulluların ihtiyaçlarını karşılamak için çalışacağız…”

Başkan Kadir Topbaş, başka ülkelerin şehirlerine imrenmeyen bir şehir oluşturacaklarını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Siyasi partiler, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Ama yerelde seçimden sonraki siyasetin, siyasi mülahazaların ötesine geçerek hizmet anlayışı ön planda olan bir yönetimi ortaya koymak zorundayız. Ayrım yapmaksızın tüm yurttaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için çalışacağız. Yapılan doğru işleri takdir ederek, birlikteliğimizi ortaya koyarsak ülkemizin geleceği de o ölçekte iyi olacaktır.”

Projeler bir bir hayata geçirilecek…

“Şehrimiz, geçtiğimiz 10 yılda olduğu gibi bu dönemde de uluslararası ilişkilerde aktif roller oynayacaktır.” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbulluların tercihiyle buradayız. Vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek adına bize yetki verdiler. Beklentilerinin çok yüksek olduğunu bildiğimiz bu insanlara en iyi şekilde hizmet etmek zorundayız. Meclis üyelerimiz çalışmalarda ne kadar aktif olursa o kadar büyük başarılara imza atarız, geleceği birlikte şekillendiririz. Bu dönemin başarılarla dolu, seçim sathında söylediğimiz projelerin hayata geçirildiği bir dönem olmasını istiyoruz. Bu projelerle ilgili zamanla meclis üyelerimizi bilgilendireceğiz. Projeleri medyadan önce sizlerle paylaşarak daha sonra medyamıza yansıtacağımız bir dönemi başlatıyoruz.”