Marmara Denizi için %100 biyolojik arıtma 13.4.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yüzde 100 temiz Marmara Denizi için en büyük çevre yatırımlarından birini daha hayata geçirdi. Günde yaklaşık 400 bin metreküp atıksuyu son teknolojiyle arıtarak Marmara sahillerinin kirlenmesini önleyecek olan Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından hizmete açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından “Marmara’ya %100 biyolojik arıtma” hedefiyle inşa ettiği Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Açılış töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, çevre koruma yatırımları kapsamında inşa edilen tesis ile Marmara Denizi’nin yıllar sonra eski temiz günlerine yeniden kavuşacağını belirterek, “5 ilçede toplam 438 kilometrekarelik bir havzaya hizmet edecek olan Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nde, günlük 400 bin metreküp atıksuyu arıtılarak, sanayide ve bahçe kullanımında kullanılacak seviyeye getirilecek.” dedi.

Seçimlerden hemen sonra bir açılışta daha İstanbullularla birlikte olmaktan büyük mutluk duyduğunu ifade eden Başka Topbaş, “Bize güven duydunuz. İstanbul’a üçüncü dönemde de hizmet etme gururuna sebep oldunuz. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sayın Başbakanımızın 1994 yılında başlattığı yerel yönetim vizyonunu büyük bir kararlılıkla sürdürüyoruz.” dedi.

Dünyanın görülmesi gereken ilk şehri; İstanbul…

Ulaşımdan altyapıya, çevreden sağlığa kadar her alanda gurur duyulan bir İstanbul’u şekillendirmek için yetki istediklerini dile getiren Başkan Topbaş, “Hamdolsun yaptığımız hizmetlerle yüzümüz ak, alnımız açık. Yaptığımız projeler dünyaya örnek oluyor. Dünya İstanbul’u takip ediyor. Dünya Seyahat Acentelerinin anketinde, İstanbul en çok görülmesi gereken şehirler arasında Paris’i geride bırakarak birinci oldu. Bin yıllık tarihi olan bir millet olarak bize yakışan her alanda birinci olmak; daha ileri gitmek, geleceğe yürümek. Böyle bir hizmet anlayışı ile görev yapıyoruz.” diye konuştu.

İstanbul, Paris ve New York’tan daha temiz...

“Birileri çevre lafı yapabilir, güzel sözlerle çevreci kesilebilir. Ama olay, ortaya iş koymaktır; proje geliştirmektir.” diyen Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Sayın Başbakanımızdan önce dereler açık kanal kabul edilmişti. Sanayi başta olmak üzere atıksular derelere bırakılmıştı ve denizler kirlenmeye devam ediyordu. Başbakanımızın Haliç’te başlattığı dünyanın en önemli çevre projesi gibi biz de aynı şekilde çevre ağırlıklı yatırımlar yapıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yatırımlarımızın yüzde 35’i çevre ile ilgili. Hamdolsun İstanbul’un havası Avrupa standartlarının üstünde. Yakın zaman önce Paris’te hava kirliliği sebebiyle araçlarda tek çift plaka uygulamasına geçildi. İstanbul’un suyu içilebilir standartların da üzerinde. Temizlik açısından New York’tan temiz. Bunların hepsi Başbakanımızın başlattığı çalışmaların devamıdır.”

Tesis, 1 milyar liraya mal oldu…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un en büyük çevre tesislerinden biri olan Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin, gerçek anlamda bir çevre projesi olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu havza Haliç’e benzer bir projedir. Sadece bir artıma tesisi değil; yüzlerce kilometrelik atıksu şebekeleri, kolektörler, dev tünellerle başarıldı. 30 kilometreden gelen atıksular burada arıtılıyor. Bu havzaya yaptığımız yatırım toplamda 1 milyar lira civarında. İSKİ 1994 öncesinde önce çek karnesi alamıyordu. 2014 yıl itibariyle İSKİ yatırım programına 1,9 milyar liralık bir yatırım bütçesi koyduk. Burada ana muhalefet grubu buna ret verdi. Çevre projesine, çevre yatırımlarına ret verdi. Aziz İstanbullular, siz zaten bu siyasi partiye İstanbul’da ret verdiniz, kırmızı kart gösterdiniz.”

İstanbul’daki atıksuların yüzde 97’si arıtılıyor…

Günlük 400 bin metreküplük atıksuyu arıtacak olan tesisin, gelecekte 1 milyon metreküpe kadar kapasitesini arttırabileceğini ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “4 milyon insanın atıksuları burada çok kaliteli bahçe sulama seviyesine getirilecek. Bir sevdamız var ve kendimize hedefler koyduk. ‘Artık Marmara Denizi’ne bir damla atıksu gitmesin’ dedik. 1994 yılı öncesi İstanbul’daki atıksu miktarı 800 bin metreküp iken; ancak yüzde 8’ine müdahale ediliyordu ve biyolojik arıtma yoktu. Şu anda 3 milyon 184 bin metreküp atıksu karşılığında bunun yüzde 97’sini arıtmadan geçiriyoruz. Bunların yüzde 40’ı ileri biyolojik arıtma tesisi. Köylere varana kadar biyolojik arıtma tesisleri ile İstanbul’u buluşturduk. Yapımı devam eden ileri biyolojik arıtma tesisleri var. Daha birçok biten proje var. Bunların açılışını önümüzdeki günlerde yapacağız. Yaşanabilir bir çevre adına farklı bir İstanbul ve Türkiye dediniz. Biz de ekibimizle bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz.”

1 milyon 600 bin İstanbullunun atıksuları arıtılacak…

Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile Avcılar, Beylikdüzü, Başakşehir, Esenyurt ve Arnavutköy ilçelerinde yaklaşık 1 milyon 600 bin nüfusun atıksuları arıtılacak. Tesiste arıtılan atıksuların bir kısmı çevre sulama ve sanayide yeniden kullanılabilir hale getiriliyor. Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, kendi enerjisini üretebilen teknolojiye de sahip. Enerji üretilen Kojenerasyon Tesisi ile Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin enerji ihtiyacının bir kısmı karşılanacak.