İstanbul’a 27 milyar dolar yatırım! 11.4.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da görev yapan başkonsoloslarla biraraya geldi. Türkiye’nin demokratik bir yerel seçimi geride bıraktığını ifade eden Başkan Topbaş, İstanbul’da son 10 yılda 27 milyar dolar yatırım yaptıklarını, bu yılki yatırım miktarının ise 4 milyar dolar olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da görev yapan başkonsoloslarla Emirgan Korusu’ndaki Beyaz Köşk’te biraraya geldi. Kahvaltılı toplantıda, yerel seçimleri değerlendiren, yatırımlar ve şehrin dört bir yanını güzelleştiren laleler hakkında bilgiler veren Başkan Kadir Topbaş, “Vatandaşlarımızın istikrarın bozulmaması adına gösterdikleri çaba, dünya siyasi tarihine geçecek bir sonuçtur.” dedi.

Altı ayda bir başkonsoloslarla toplantılar yaptıklarını, yılda bir kez de Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olarak Ankara’da görev yapan büyükelçilerle buluştuklarını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, yerel seçimlerin ve siyasi partilerin demokrasinin vazgeçilmez unsurları olduğuna dikkat çekti.

“Demokrasiyi halk oluşturur…”

Başkan Topbaş, 30 Mart Yerel Seçimlerini iki açıdan değerlendirmek gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Seçimlerde muhalefetler başta olmak üzere pek çok çevre, özgürce fikirlerini beyan ettiler. Fikirlere müdahale edilmedi. Ülkemiz demokrasisinin ne kadar şeffaf ve açık olduğunun ortada olduğunu görüyoruz. Diğer taraftan vatandaşlarımızın bu seçimleri çok önemsediğini gördüm. Türkiye’nin geleceğini ve istikrarını önemseyen vatandaşlarımız, kararlarını buna göre verdiler. 12 yıldan beri Türkiye Cumhuriyetimizin ekonomideki başarısının sekteye uğramaması, toplumsal barış ve mutabakatın sağlanması adına bu karar çok önemliydi. Demokrasiyi yönetimler getirmez; halk belirler, halk oluşturur. Çünkü en önemli karar mekanizması olarak oylarıyla yönlendirme yaparlar.”

“İstanbul’a hizmet etmek gurur verici…”

Ortaya konulmak istenen manipülasyonlara rağmen seçimlerde kendisinin de mensubu olduğu iktidar partisinin büyük bir başarı elde ettiğinin altını çizen Başkan Topbaş, seçim sonrasında ekonomik istikrarın güçlendiğini, kurlardaki farkların giderek azalmaya başladığını, yatırımcıların yeniden Türkiye’yi tercih ettiğini söyledi. Başkan Topbaş, dünyada artık geçmiş yüzyıllardaki ideolojik kavgaların geride kaldığı bir dönemin yaşandığını ve böyle bir ortamda İstanbul’da üçüncü kez başkanlık yapmanın kendisine gurur verdiğini belirterek, bunun büyük sorumluluklar yüklediğini de sözlerine ekledi.

İstanbul’a 27 milyar dolar yatırım…

Son 10 yılda 27 milyar dolar yatırım yaptıkları İstanbul’da bu yıl 4 milyar doların üzerinde yatırım yapacaklarını vurgulayan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Yaptığımız ve devam ettiğimiz dev yatırımlara rağmen bütçemizde paramız var. Hatta metrolar dahil devletin yapması gereken pek çok büyük yatırımı belediye olarak kendi kaynaklarımızı kullanarak gerçekleştiriyoruz. Dünyanın gıptayla takip ettiğini bildiğim İstanbul, önümüzdeki 5 yıl içerisinde yapılacak yatırım ve hizmetlerle dünyada çok daha farklı yerlere taşınacak.”

Öğrencilerden Başkan Topbaş’a sevgi gösterisi...

Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçi Kenan İpek ve diğer konsoloslar, Başkan Kadir Topbaş’a yeni döneminin hayırlı olması temennisinde bulunarak, başarılar dilediler. Başkan Topbaş, daha sonra konsoloslarla birlikte Emirgan Korusu’nu gezerek, İstanbul’un simgesi haline gelen laleleri tanıttı ve hatıra fotoğrafı çektirdi. Başkan Kadir Topbaş, Emirgan Korusu’nu gezen ve kendisine “Kadir Abi” diye seslenen bir grup öğrenci ile hatıra fotoğrafı da çektirdi.