Haliç erguvanlarla bir başka güzel 2.5.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, baharın habercisi olan erguvan ağaçlarıyla Haliç'in eşsiz güzelliğine güzellik katıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dünyanın en güzel şehri İstanbul’a eski güzelliklerini yeniden kazandırmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. İstanbul Boğazı’ndan sonra Haliç de baharın habercisi erguvan ağaçlarıyla buluşuyor. Haliç’e erguvan ağaçları dikiminin yapıldığı Hasköy Parkı'ndaki törene İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Beyoğlu Kaymakamı Hasan Şenses, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Rüstem Dindarol ile lise öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

8 yılda 48 bin 505 erguvan ağacı dikildi

İstanbul’u güzellikleri ile yeniden buluşturmak için aralıksız çalıştıklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul’da son 8 yıl içerisinde 48 bin 505 erguvan ağacı diktik ve bu sayıya yıl içerisinde 1.100 adet erguvan daha ekledik. Ekim zamanı bitene kadar 8 bin erguvan daha dikmeyi hedefliyoruz” dedi.

Artvin’den göç eden ailesinin yerleştiği Kasımpaşa’nın kendisi için özel bir anlam ifade ettiğini belirten Başkan Topbaş, temizlenen Haliç’in bu haliyle bölgeye ayrı bir güzellik kattığını söyledi. Başkan Kadir Topbaş, katıldığı uluslararası toplantılarda kendisine İstanbul'un nasıl bu kadar geliştiğinin sorulmasından mutluluk duyduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Dünyanın gözü Türkiye’de, İstanbul’da. İstanbul’daki gelişmeleri hayranlıkla izliyorlar. Arzumuz, bu kenti güzelliklerle donatmak. Mevlana’nın çok sevdiğim bir sözü var; ‘Gül düşünürsen gülistan olursun, diken düşünürsen dikenlik olursun’. Dünyanın en güzel kenti İstanbul’un nadide bitkilerini, florasını, güzelliklerini yeniden geri kazandırmak için çalışıyoruz.”

Erguvan ağaçları baharın habercisi

İstanbul’a diktikleri yetişmiş ağaç sayısının 2 milyon 700 bin olduğunun altını çizen Başkan Topbaş, “Eski Türk filmlerine bakarsanız, görürsünüz; eskiden İstanbul'da bu kadar yeşillik yoktu. Bu parkta erguvanların açtığını gördüğümüz zaman baharın geldiğini ve bu kentin kendi değeri olan güzelliğini göreceğiz” diye konuştu.

Dünyanın gri renkte değil de adeta bir renk cümbüşüyle kaplanmış olmasının bir hikmeti olduğuna vurgulayan Başkan Topbaş, “Bu kadar renk cümbüşü ve farklılığın olması duygularımızı geliştiriyor, birbirimize hissiyatımızı geliştiriyor. Bunda bir hikmet var. Bizler 75 milyonluk büyük bir aileyiz. Türkiye’nin her yerinden İstanbul’a göçmüş aileler var. Bu çiçekler, bu doğa, bu güzellikler bize dostluk ve kardeşlik mesajı veriyor” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Topbaş, öğrenciler ve Ağaç A.Ş. bahçıvanlık kursiyerleriyle birlikte erguvan ağacı dikti. Törende, Haliç Hasköy Parkı'na toplam 100 erguvan ağacı dikildi. Başkan Topbaş daha sonra vatandaşlarla sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.