İstanbul lalesiyle buluştu 6.4.2014

İstanbul ve İstanbullular, şehrin simgelerinden biri olan lale ile bir kez daha buluştu. 9. İstanbul Lale Festivali, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı coşkulu bir törenle başladı. Vatandaşların büyük sevgi gösterisiyle karşılanan ve dakikalarca alkışlanan Başkan Topbaş, İstanbul'a hizmet etmekten gurur duyduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yerel seçimlerin ardından basına açık olarak gerçekleştirdiği ilk programında, Emirgan Korusu’nda düzenlenen 9. İstanbul Lale Festivali’nin açılışını yaptı. Laleyi 9 yıllık çalışmaları neticesinde evine döndürdüklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, “9. İstanbul Lale Festivali’nde 20 milyon lale, İstanbulluları selamladı. İstanbulluların yüzüne güldü.” dedi. Türkiye’nin artık lale soğanı ithal etmek yerine ihraç eden bir ülke haline dönüştüğünü ifade eden Başkan Topbaş, İstanbul’da festival kapsamında yapılan lale dikiminin maliyetinin yaklaşık 5 milyon lira olduğunu söyledi.

“İstanbul’a hizmet etmek onur verici…”

“Lalenin ve bu festivalin reklam değeri, ölçülemeyecek kadar çok” diyen Başkan Topbaş, “Bugün en büyük teşekkür sizlere, İstanbullulara. Destek verdiniz, uygun gördünüz, hiçbir kula bugüne kadar nasip olmayan 3 dönem başkanlığı bana tevdi ettiniz. O kadar büyük bir hassasiyet ve sorumluluk yüklediniz ki, çalışmalarımıza 24 saat az gelecek neredeyse. Zaman makinesi olsa da zamanı kırparak çoğaltabilsek. Bana ve partime destek veren tüm yurttaşlarıma, hatta oy verememiş olsa da gönlü, İstanbul sevdasıyla kavrulan insanlarımıza hizmet etmek bizim en büyük onurumuzdur.” diye konuştu.

Başkan Kadir Topbaş, konuşmasının ardından eşi Özleyiş Topbaş ile lalenin taç yapraklarıyla renklendirilen doğal pastayı kesti ve vatandaşlara ikram etti. Bir süre vatandaşların yeni dönem başkanlığı için tebriklerini kabul eden Başkan Topbaş, kendisinde sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlarla hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Dünya, İstanbul’a hayran kalacak…

Başkan Topbaş, daha sonra İsmail Acar tarafından festival kapsamında hazırlanan Lale Sergisi’nin açılışına katıldı. Emirgan Korusu’ndaki Lale Vakfı’nda yer alan sergide konuşan Başkan Topbaş, şehirlerin, medeniyetlerin yeşerdiği ve dünyaya yansıtıldığı yerler olduğunu söyledi. Kentlerin bu özellikleriyle dünya tarafından da algılandıklarını dile getiren Başkan Topbaş, 8 bin 500 yıllık tarihiyle adeta tarihin çeyiz sandığı olan İstanbul’u tekrar dünyayı etkilediği günlerine taşımak istediklerini ifade etti.

Lale; edebiyatta, tarihte, inançta…

Şehirlerde günlük yaşamın yanı sıra, insanların estetik duygularını geliştirecek alanlarda da çalışmalar yapılması gerektiğini belirten Başkan Topbaş, şunları söyledi: “İstanbul’da bu olgunun oluştuğunu gördüğümü ifade etmek istiyorum. Artık İstanbullular sadece kendi yaşamlarını değil; kentin tümüyle ilişki kurduklarını, kente sahip çıkmaya başladıklarını gördüğüm için memnuniyetimi ifade etmek istiyorum. Lale bizden bir parça. Her dönem bunu ifade ettik. Edebiyatımıza, mistik hayatımıza, inanç dünyamıza kadar tarihte oldukça önemli bir yer tutmuş bir kavramdır. Bu güzelliğin İstanbul’da yaşaması açısından 2005 yılında bir başlangıç yaptık ve bugün gelinen nokta gerçekten gurur verici bir boyuta ulaştı.”

Başkan Kadir Topbaş, konuşmaların ardından eşi Özleyiş Topbaş ve Sanatçı İsmail Acar’la birlikte serginin açılışını gerçekleştirdi. Eşiyle birlikte sergiyi gezen Başkan Topbaş’a, İstanbul Lale Vakfı'nın yöneticileri ile İstanbul Büyükşehir Belediye Bürokratları da eşlik etti.