25 yıllık hayal gerçek oldu 19.3.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sultanbeyli’nin 25 yıldır yolunu gözlediği Gölet Projesi’ni hayata geçirdi. Sultanbeyli Gölet Çevre Düzenlemesi, Su Oyunları Gösteri Merkezi, Spor ve Sosyal Tesisleri, Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı görkemli bir törenle hizmete açıldı. 200 bin m2’lik bir alanda pek çok farklı fonksiyonları olan bir gölet alanı ortaya çıkardıklarını belirten Başkan Topbaş, Sultanbeyli’ye metro ve tapu müjdeleri de verdi.

Sultanbeyli Gölet Çevre Düzenlemesi, Su Oyunları Gösteri Merkezi, Spor ve Sosyal Tesisleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle İstanbulluların hizmetine açıldı. Fatih Mahallesi’nde düzenlenen törene, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Bürokratları ile muhtarlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve yaklaşık 50 bin vatandaş katıldı.

Sultanbeyli’de yaşam kalitesi yükseliyor…

Başkan Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, ortaya koydukları projelerle Sultanbeyli’nin yaşam kalitesini yükselttiklerini belirterek, “Sultanbeyli, konumu itibariyle geleceğe çok daha farklı bakıyor. TEM Otoyolu üzerinde bulunuyor ve Sabiha Gökçen Havalimanı’na çok yakın. İnşallah planlı, düzenli, geleceği çok daha farklı olan bir Sultanbeyli’yi ortaya çıkaracağız.” dedi.

Gölet’e ücretsiz otobüs seferleri olacak…

Sultanbeyli’nin 25 yıllık hayali olan Gölet Parkı projesini hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Topbaş, “Toplamda 200 bin metrekareyi kapsayan bir proje. Çok farklı fonksiyonları da içeren bir proje. Sultanbeyli’nin nefes alacağı bir yer. Çocuklar spor yapacak, hanımlar buluşacak oturacak, beyefendiler gelip çayını kahvesini içecek. Nasıl bir haldeydi bu vadi, şu anda ne hale geldi siz gördünüz. Toplamda 31 milyon lira yatırım yaptık. Buraya yetişkin ağaçlar diktik. Ayrıca belirli saatlerde Gölet’in içindeki İBB Sosyal Tesisleri’nden karşı tarafa ring otobüs seferleri konulacak. Bu otobüsler tamamen ücretsiz olacak.” diye konuştu.

Sultanbeyli Metrosu 2019 öncesi tamamlanacak…

Sultanbeyli’ye metro müjdesi de veren Başkan Topbaş, 2019 sonrası planladıkları metro hattının yeni planlama ile 2019 yılına kadar bitirileceğini söyledi. “İstanbul’da en ağırlıklı yatırımlarımız ulaşım ile ilgili” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Otobüsleri yeniledik. Klimalı, konforlu otobüsleri hizmete aldık. Sultanbeyli’de trafiği merkezde yer altına aldık, trafiği rahatlattık. Sultanbeyli Merkez Camii’nin etrafında altı otopark, üstü meydan ve cami projesini de yapacağız. Sultanbeyli de metro istiyor. 400 kilometre raylı sistem şu anda 430 kilometreye çıktı. Bunun 6,5 kilometresi buradaki ilaveden dolayı oluyor. Madenler’den, Samandıra’dan merkeze gelecek metroyu, 2019 yılına yetiştireceğiz. Sultanbeyli’ye geldiğinizde burada bir metro olabileceğini düşünebilir miydiniz? İstanbul’un istediğiniz noktalarına hatta Marmaray’la hızlı trene oradan istediğiniz yere gidebileceksiniz. Biz, proje adamıyız. Derdimiz, sevdamız insanımıza hizmet etmek.”

Sultanbeyli’de tapu sorunu çözülüyor…

Sultanbeyli’de tapu sorununun da çözüleceğini ifade eden Başkan Topbaş, kısa süre içinde vatandaşlara tapularının dağıtılacağını söyledi. Bu konuda Ankara’da kendilerinin de katıldıkları çalışmalar yapıldığını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konu ile özel olarak ilgilendiğini belirten Başkan Topbaş, “Yakın bir tarihte tapularınızı alacaksınız inşallah. Çok ciddi fedakarlıklar yaptı devletimiz. Başka firmalarla takaslar yaparak, buradaki arazileri aldı ve size halkımıza tapuları vermek üzere bir karar çıktı.” dedi.