Çekmeköy yatırımlarla gelişiyor… 19.3.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çekmeköy’e yapılan yatırım ve hizmetlerin tanıtım, temel atma ve toplu açılış törenine katıldı. Yapımı devam eden Üsküdar - Çekmeköy - Taşdelen Metro Hattı’nın 2015’te tamamlanacağını belirten Başkan Topbaş, Taşdelen’e 55 bin m2’lik bir kent meydanı yapacaklarını da müjdeledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Çekmeköy ilçesine yaptığı yatırım ve hizmetlerin tanıtım, temel atma ve toplu açılış töreni, Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla yapıldı. Çekmeköy Meydanı’nda düzenlenen törende, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz ve İstanbul Büyükşehir Belediye Bürokratları ile çok sayıda vatandaş hazır bulundu. Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, açılışını yaptıkları Alemdağ Sosyal ve Kültür Merkezi, Çekmeköy Meydanı ve Nişantepe Parkı’nın Çekmeköy’e hayırlı olmasını diledi.

Raylı sistem çalışmaları hız kesmeden sürüyor…

Çekmeköy’ün kendi yönetim anlayışları ile farklı bir konuma geldiğini kaydeden Başkan Topbaş, “Çamur deryası içinde olan, sokaklardan çıkılmayan bir Çekmeköy, bugün çok daha farklı bir noktada. Çekmeköy’de çalışmalarımız devam ediyor, yatırımlarımız sürüyor. İstanbul’da ‘her yerde metro, her yere metro’ dedik. Bununla ilgili projelerimizi bitirdik. Hangi ilçede, hangi mahallede metro olacak biliniyor. İhale aşamasına gelenler var, inşaatları devam edenler var. Üsküdar - Ümraniye - Sancaktepe - Çekmeköy Metro Hattı için 38 ay gibi bir hedef koyduk. Bu bir rekor. Dünyada bu ölçekte metroları devlet yapar.” diye konuştu.

Çekmeköy metro ile dünyaya açılacak…

“Dünyada bu ölçekte metro ağları oluşturan bir başka belediye yok.” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Metro hattımız 2015 yılında tamamlanacak ve daha sonra Alemdağ’a kadar gidecek. Alemdağ’a gittiğinde Şile’den gelenlerin aktarma ile İstanbul’a ulaşımları kolaylaşacak. Çekmeköy’e metro gelmesi demek; sadece sizin Taksim’e, Kartal’a gitmeniz demek değil. Marmaray’la, herhangi bir aktarma istasyonuyla hızlı trene ulaşmanız demek, Ankara’ya hatta Uzakdoğu’ya, Londra’ya gitmeniz demek. Yani metro ile dünyaya erişebileceksiniz. Medeniyet bu, hizmet bu.” dedi.

Çekmeköy’e 445 milyon TL yatırım…

Başkan Kadir Topbaş, metronun yanı sıra Taşdelen Meydanı’nın planlamasını yaptıklarını ve orada 55 bin m2’lik bir kent meydanı oluşturacaklarını da ifade ederek, “İnsanların buluştuğu, biraraya geldiği, eğlencelerin düzenleneceği bir meydana da kavuşmuş olacaksınız. Çekmeköy’e 445 milyon 71 bin lira yatırım yaptık. Metrolar gelince bu daha da artacak. Hizmette hiç ayrım yapmıyoruz. Çünkü biz hizmeti insana, vatana, millete yapıyoruz. Ardı arkası kesilmeyen yatırımlar yapıyoruz. Daha çok hizmet yapacağız.” diye konuştu.

Çekmeköy çok daha güzel olacak…

Çekmeköy’ün yapılan yatırımlarla çok daha güzel olacağını ifade eden Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün burada açılışını yaptığımız kültür merkezi size hizmet verecek. Çekmeköy’ün daha fazla kültür merkezine ihtiyacı var. Çekmeköy Nikah Salonu’nun temelini atıyoruz. Taşdelen’e yakın bir yerde, Çekmeköy’e yakışır güzel bir nikah salonu yapıyoruz. Bu nikah salonu ile artık başka ilçelere gitme ihtiyacı duymayacaksınız. Sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak, insanlarımızı oradan mutluluğa yolcu edeceğiz.”

“İstanbul dünyada bir numara olacak”

Yaptıkları yatırımlarla İstanbul’un dünyadaki rekabet gücünü artırdıklarını belirten Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul’a 10 yılda 60 milyar lira yatırım yaptık. Bu yılki yatırım bütçemiz 8,5 milyar lira. Bu, şehrin hem gelişmesi demek hem de aş, iş, istihdam demek. Ziyaretimize gelen Londra Finans Merkezi Belediye Başkanı Sayın Fiona Woolf, İstanbul’un finans merkezi olması çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve Londra Finans Merkezi ile bağlantı kurmak istediklerini söyledi. İstanbul, 19. yüzyılda dünyanın finans merkeziydi. Biz, İstanbul’u yine aynı konuma getirerek dünyada etkin kılmaya çalışıyoruz. Dünyadaki tüm trafik kontrol merkezlerini izliyoruz, takip ediyoruz. Şu anda İstanbul Trafik Kontrol Merkezi, dünyada bir numara. Çünkü biz her şeyde bir numara olmak zorundayız. Geçmişte böyleydi bu ülke. Kaybettiklerimizi telefi etmek için çok çalışmamız gerekiyor.”