İstanbul’a kazandırılan 755 milyon TL’lik dev eserleri Başbakan Erdoğan açtı 16.1.2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2004 yılından buyana pek çok alanda büyük yatırımlara imza atıyor. Bu yatırımlar birer birer hizmete alınırken, İstanbul aşığı Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımına büyük önem veriliyor...

Yapımları tamamlanarak hizmet vermeye başlayan Seyrantepe Stadyum Metro İstasyonu ve Darüşşafaka Metro İstasyonu ile Kapalı ve Açık Otoparkları, 3 Adet Stad Bağlantı Tüneli; aralarında Atatürk Havalimanı Kavşağı’nın da bulunduğu 28 Kavşak ve Yol ile Sinan Erdem  Spor Salonu, Silivrikapı Buzpateni Pisti ve Fatih Spor Kompleksi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı toplu açılış töreniyle resmi olarak açıldı.

Açılışta Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, milletvekilleri, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Ergün Turan, İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş, Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, İBB Genel Sekreter Yardımcıları Hüseyin Eren ve Sabri Dereli ile vatandaşlar yer aldı.

755 milyon TL’lik yatırımlar zinciri

15 bin kişilik Sinan Erdem Salonu’nu dolduran coşkulu kalabalığa hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 28 kavşak ve yol, 3 spor salonu, 2 metro istasyonu ve 3 adet stadın bağlantı tünelinin İstanbul’a hayırlı olmasını diledi ve Seyrantepe'de Galatasaray Kulübü için yapılan stadın yanına kendi talimatıyla metro götürüldüğünü söyledi. Konuşması salonda bulunanlar tarafından ''Türkiye seninle gurur duyuyor'' sloganlarıyla kesilen Başbakan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin son 6,5 yılda, 231 kavşak, 405 kilometre uzunluğunda yeni yol inşa ettiğini belirterek, şöyle konuştu;

Hizmetler İstanbul’un önünde gidiyor

“İstanbul her gün büyüyüp gelişiyor ve İstanbul'a yapılan hizmetler İstanbul'un önünde gidiyor. Bugün Seyrantepe ve Darüşşafaka Metro İstasyonlarını açıyoruz. Hacıosman İstasyonu tamamlandığında ve Marmaray'ı da bitirdiğimizde İstanbul'da ulaşımın haritası değiştiği kadar, inanın İstanbul'da zaman değişecek. Bakınız Taksim'den Seyrantepe Stadı'na 10 dakikada geliniyor artık. Marmaray bittiği zaman da bu kez Anadolu yakasından gelindiğinde zaman istenildiği gibi kurgulanacak. Seyrantepe'den Levent'e 4 dakikada, Şişhane’ye 16 dakikada, Yenikapı'ya 24 dakikada ulaşılabilecek.”

Açılışla İstanbul’un uluslararası standartlarda 3 ayrı yeni spor salonu daha kazandığını dile getiren Başbakan Erdoğan, “Sinan Erdem Spor Salonu Türkiye'nin bir numaralı spor salonu ve toplam hacminin 15 bin kişi. Bu spor salonumuz gerçekten göğsümüzü kabartan bir eser olarak basketbol şampiyonasına ev sahipliği yaptı. Aynı şekilde Fatih Spor Kompleksi çok amaçlı bir spor salonu. Olimpik havuzu, açık alanları ve kapalı otoparkı ile modern bir tesis. Silivrikapı Buz Pateni Pisti'ni de yine uluslararası standartlarda bir spor tesisi olarak bugün resmi olarak açıyoruz. Bütün bu eserlerin, bu hizmetlerin, İstanbul'umuza hayırlı olmasını diliyorum. Adam odur ki, koya dünyada hayırlı bir eser, eseri olmayanın, gör ki yerinde yeller eser” diye konuştu.

“Biz Türkiye'ye eser kazandırmanın cehdi, gayreti, mücadelesi içindeyiz. Biz, Türkiye'nin on yıllardır ihmal edilmiş, on yıllardır üzeri örtülmüş meselelerini tek tek çözmenin gayreti içindeyiz” diyen Başbakan Erdoğan, son birkaç günde Türkiye’nin birçok ilinde toplu açılış törenleri gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Milletin desteğiyle, tercihiyle, hayır duasıyla iktidara gelenin, bedelini millete ödeyeceğini, ama komployla, üfürmeyle, medyanın şişirdiği yelkenle gelenin de bedeli gidip, oralara ödeyeceğini kaydeden Erdoğan, “Biz bütün bunları yaparken anamuhalefet partisi ve muhalefet ne yapıyor, onlar da bol bol laf üretiyor. Onlar laf, biz eser üretiyoruz. Farkımız bu” şeklinde konuştu.

Büyükşehir’den İstanbul’a 43.2 milyar TL’lik yatırım

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Başbakan Erdoğan’ın İstanbul’da başlattığı yerel yönetim anlayışıyla AK Parti belediyelerin ve hükümetin çok büyük başarılara imza attığını belirterek, dönemlerinde İstanbul’a 36 milyar TL yaptıklarını bu yıl sonuna kadar yaptıkları yatırımlar toplamının 43.2 milyar TL’ye ulaşacağını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

“Dönemimizde sadece ulaşımla ilgili 16.7 milyar TL yatırım yaptık. Görüyorsunuz sadece bugün toplam 755 milyon TL’lik 36 ayrı yatırımı toplu olarak açıyoruz. Temel atma törenlerine ise hiç vakit bulamıyoruz. Bugüne kadar 231 kavşak ve yol ile 405 kilometre yeni yol yaptık. Metrobüs, deniz ulaşımı ve metroda geldiğimiz nokta gıptayla bakılıyor. 44.1 kilometre olarak devraldığımız metroyu 78.8 kilometreye ulaştırdık. Bizden önce yılda ortalama 2 kilometre metro yapılırken, biz yıllık ortalamayı 16 kilometreye çıkardık.”

Bu yıl 48 kilometrelik metro hattı açılacak

Bugüne kadar 5.5 milyar dolarlık metro ihalesi yaptıklarını ve bunun 3.7 milyar dolarını ödediklerini, geri kalan inşaatların da devam ettiğini anlatan Başkan Topbaş, “Şu anda yapımı devam eden 48 kilometrelik metro hattımız da bu yıl içinde hizmete girecek. 34 kilometrelik 2 metro hattımızı Ulaştırma Bakanlığımız yapacak. Biz de 47.5 kilometrelik yeni metro hatları için çalışma başlattık. Metroda teknoloji yatırımlarımızla 4.5 dakika olan sefer aralığını 90 saniyeye indirdik” diye konuştu.

Törende konuşmaların ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; Başkan Kadir Topbaş, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ve AK Parti milletvekilleriyle birlikte 6 ayrı ilçeye canlı bağlantı yaparak eserlerin açılışını gerçekleştirdiler. Daha sonra kurdele keserek hizmete alınan tesislerin toplu açılışı yapıldı. Başkan Topbaş, kendisine yoğun ilgi gösteren vatandaşları selamladı ve hatıra fotoğrafı çektirdi.