Sultangazi’ye dev kültür merkezi 18.3.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Sultangazi’de inşa edilen Ahmet Yesevi Kültür Merkezi, Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. İstanbul’a yeni bir kültür merkezi daha kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Başkan Topbaş, Sultangazi’de hayvanların doğal ortamında yaşayacağı hayvanat bahçesi projesini hayata geçireceklerinin müjdesini verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sultangazi’de inşa edilen Ahmet Yesevi Kültür Merkezi’nin açılış törenine katıldı. Çok sayıda vatandaşın katıldığı törende, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ile İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit de yer aldı. Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Verdiğiniz destek ve muhabbet bize çok daha fazla mesuliyet veriyor. Gücümüze güç katıyorsunuz. Daha çok çalışmamız gerektiğini hissediyoruz. Sultangazi’nin yaşam alanlarını geliştirmek adına Cahit Altunay kardeşimizle el ele verdik. Önümüzdeki dönemde inşallah hizmetin ardı arkası kesilmeyecek.” dedi.

Sultangazi’ye 690 milyon TL yatırım…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak 32 milyon liraya mal ettikleri Ahmet Yesevi Kültür Merkezi’nin, toplantı salonları, 5 sinema salonu, buz pisti ve 2 kütüphanesi ile çok modern ve çok güzel tasarımlı bir eser olduğunu anlatan Başkan Topbaş, ilçeye bugüne kadar 690 milyon 277 bin lira yatırım yaptıklarını söyledi.

İçmesuyu ve altyapı problemlerini çözdüklerini, İstanbul’un her noktasına doğalgaz götürdüklerini ifade eden Başkan Topbaş, “Şimdi ‘her yerde metro, her yere metro’ diyoruz. Edirnekapı - Habipler Tramvay Hattı’nı, Vezneciler - Habipler arasında metro hattına dönüştüreceğimizin müjdesini de vermek istiyorum.” diye konuştu.

3. Havalimanı; iş, aş ve istihdam demek…

Sultangazi’ye meydan düzenlemesi, otopark ve kapalı pazar yeri gibi pek hizmet götürdüklerini hatırlatan Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Sizler buraya yerleştiğinizde metronun geleceğini hayal edebilir miydiniz? Metro buradan Arnavutköy ve 3. Havalimanı’na gidecek. Sultangazi’nin komşusu Arnavutköy’e yapılacak 3. Havalimanı, bölge için iş, aş ve istihdam demek. Hizmetlerimizin rüzgarına başkalarının hayalleri bile yetişemez. İnşallah Sultangazi’nin yarını bugünden çok daha güzel olacak.”

Sultangazi’ye hayvanat bahçesi sözü…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin planlarında olan ve projesini hazırladıkları hayvanat bahçesi için kamulaştırma sıkıntısı yaşadıklarını, ancak sıkıntıları aşıp projeyi yapacaklarını müjdeleyen Başkan Topbaş, “Bir hayvan sever olarak hayvanlara doğal ortamlı bir hayvanat bahçesi yapacağız. Hayvanlar doğal ortamında yaşayacak, izlemek isteyenler muhafazalı şekilde burayı gezebilecek. Bunun tersine gönlümü razı olmaz.” dedi.

Çok amaçlı kültür merkezi…

İstanbul’daki en modern kültür merkezlerinden biri olarak hizmete açılan Ahmet Yesevi Kültür Merkezi’nde 673 kişi kapasiteli oditoryum, 3 adet çok amaçlı salon, kütüphane, fuaye ve iş atölyeleri, çocuk kütüphanesi, 346 kişi kapasiteli sinema salonu, 300 metrekarelik buz pisti, iş atölyeleri, halk oyunları salonları, yeme-içme alanı, bilardo salonu, çocuk oyun alanı, 2 teras, 53 araçlık kapalı otopark ve 2 bin 500 metrekarelik yeşil alan bulunuyor.