Söz verdik, yapıyoruz! 18.3.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dar gelirli vatandaşlar için söz verdiği ve toplamda 10 bin konuttan oluşacak sosyal projeyi tanıttı. Projenin ilk etabında Hadımköy’de inşa edilecek 1.472 konut, 9 bin 600 TL peşinat ve 655 TL’den başlayan taksitlerle satışa sunuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dar gelirli vatandaşlar için söz verdiği 10 bin konutluk sosyal konut projesini başlattı. Projenin Hadımköy’deki 1.472 konutluk ilk etabının tanıtımı ve satışı Saraçhane Belediye Sarayı’nda düzenlenen törenle yapıldı. Konut sahibi olmak isteyen çok sayıda vatandaşın katıldığı törende, Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Bürokratları da yer aldı.

Sosyal konutlar, İstanbul’a hayırlı olsun…

Başkan Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, dar gelirli vatandaşlara yönelik olarak başlattıkları 10 bin konutluk sosyal konut projesinin ilk etabı olarak Hadımköy’de başlattıkları 1.472 konutun İstanbul’a hayırlı olmasını diledi. KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım’a sosyal konutlara ağırlık verilmesi için talimat verdiğini vurgulayan Başkan Topbaş, “İnsanların doğuştan gelen barınma hakkını yok sayamazsınız. Bu tarz sosyal konut projeleri, İstanbullulara daha medeni yaşam alanları sunma ve kaçak yapılaşmanın önüne geçme imkanı oluyor. İstiyoruz ki, İstanbul dünya şehirleri arasında hak ettiği yere gelsin. KİPTAŞ bugüne kadar bu amaçla toplam 60 bin 749 konut yaptı, 54 bin 596’sını teslim etti. 1.464 adet de eğitim binası inşa etti.” diye konuştu.

“Vatandaşların heyecanına ortak oluyorum…”

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ağırlıklı hedefimiz, dar gelirli vatandaşlara yönelik konut yaparak onların hayır duasını almak.” diyen Başkan Topbaş, şunları söyledi: “İstanbul’da iş yapmaktan temel atma ve konutların anahtar teslimi törenlerine dahi fırsat bulamıyoruz. Kura çekim törenlerinde ev sahibi olan vatandaşların heyecanına ortak olmanın mutluluğunu yaşıyorum.”

“Hadımköy’deki arazi askeri alan değil…”

Hadımköy’deki 84 bin metrekarelik konut alanının KİPTAŞ tarafından satın alındığını ve iddia edildiği gibi askeri alan olmadığının altını çizen Başkan Topbaş, şunları söyledi: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi veya KİPTAŞ olarak bugüne kadar askeri alandan yer alıp, konut yapmadık. Sadece yol geçirmek için bazı askeri alanları aldık. Hadımköy’deki bu arazi imarlı ve şahıslardan bedelleri ödenerek satın alınan yerlerdir. Asla askeri bölge değildir. Toplumumuzda maalesef hayallerini ve aklından geçen her şeyi gerçekmiş gibi konuşanlar var.”

Konutlar, kura çekimiyle satılacak…

Hadımköy 3. Etap projesi kapsamında 1.472 sosyal konut yapacaklarını, her bir blokta otoparkları olan projede okul, cami, yeşil alan gibi sosyal donatı alanlarının da bulunduğunu anlatan Başkan Topbaş, 9 bin 600 lira peşinat ve 655 liradan başlayan taksitlerle 120 aya kadar ödeme imkanı sunulan konutların 2+1 olarak inşa edileceğini ve maliyetine çok dikkat edilen dairelerin kura çekimiyle 96 bin liradan satışa sunulacağını söyledi.

Sahte yıkım tebligatlarına aldanmayın…

“Bizim evlerinizi yıkacağımız hikayesini söyleyenlere aldanmayın. 10 yılda kimin evini yıktık, kimi mağdur ettik?” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Son günlerde sahte Başkan Kadir Topbaş imzasıyla sahte tebligatlar yapılabileceği ihbarını aldık. Sakın inanmayın. Biz burada hizmetkarız. Kimi evinden edip, sonra 3-5 kuruş erzak yardımına muhtaç bırakabiliriz? Evlere, ‘buraları boşaltın, yıkım var’ tebligatlarını gönderecekleri duyumunu aldım. Nasıl böyle bir şeyler yapabilirler? Bu insanlık onuruna yakışır mı? Dürüst insanı aldatmak kolaydır. Allah şerlerinden korusun.”