Müjdelenmiş şehir: İstanbul 18.3.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 99. Yıldönümünde şehit ve gazi aileleriyle Florya Sosyal Tesisleri’nde biraraya geldi. İstanbul’un müjdelenmiş, emanet edilmiş bir şehir olduğunu belirten Başkan Topbaş, “İstanbul’un Kadir Abisi” olarak kentin geleceğini hazırladığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şehit ve gazi yakınlarıyla Florya Sosyal Tesisleri’nde yemekte buluştu. Anayasa Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Bürokratlarının da yer aldığı yemekte konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Burası cennet vatan, altı da cennet, üstü de… Bir şehit torunu olarak rahmetli babaannemden bunun acısını çok dinledim. Ama hep bu gururla yaşadım. Alparslan’dan Fatih’e ve aziz Atatürk’e kadar bu topraklar için savaşmış, şehit olmuş ecdadımızla Allah bizleri cennette buluştursun.” dedi.

Türkiye yeniden şahlanıyor…

UCLG Başkanı olarak gittiği dünyanın her yerinde ecdadımızın büyüklüğünü gördüğünü ifade eden Başkan Topbaş, “Hamdolsun ecdadımız sömürgeci olmamış, gittiği her yere medeniyet götürmüş. Türkiye bugün de geçmişteki şahlanışına dönüyor. Batıya özenen değil, özenilen ülke olmaya, yeniden ayağa kalkmaya başladık. Bin yılık tarihi olan ve medeniyetler kuran bir neslin evlatları olarak dünyadaki insanlara uygulanan sıkıntılar ve zulüm karşısında ona müdahale eden bir anlayışa sahibiz. Türkiye ezber bozuyor. Türkiye’deki istikrar bu nedenle birileri tarafından hoş karşılanmayabilir.” diye konuştu.

Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz…

“Ecdadımız kanıyla bu toprakları sulayarak bize vatan yapmış. Bugün 18 Mart nedeniyle şehitlerimizi anıyoruz ama şehitliğin ne olduğunu ve derecesini hiç unutmuyoruz.” diyen Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Onun için bu toprakların altı da üstü de cennettir diyoruz. Ölümlü dünya, kimin nerede nasıl öleceği bilinmez. Ama bu mertebeler herkese nasip olmaz. Böyle bir şerefi taşıyorsunuz. Bayrağımız dalgalanıyorsa ve bağımsız bir ülkeysek şehitlerimizin ve gazilerimizin sayesindedir.”

“İstanbul’un Kadir Abisi olarak hizmet ediyorum…”

Başkan Topbaş, şehit ve gazi yakınlarının Topkapı’daki Panoramik Müze’yi mutlaka ziyaret etmelerini tavsiye ederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Müjdelenmiş, emanet edilmiş bir şehirde yaşıyoruz. Bize düşen bu şehre hizmetkar olmak ve dünyanın tekrar etkilendiği bir şehir haline getirmek. Bu şehre hizmet etmenin ne demek olduğunu ve bunun karşılığının ne olduğunun farkındayız. İstanbul’un ‘Kadir Abisi’ olarak bu sorumluluğu hissediyorum ve herkese aynı ilgiyi göstermeye özen gösteriyorum. İstanbul’un geleceğini hazırlamak için çok 24 saat esaslı çalışıyoruz. Daha çok çalışacağız. Davetimize icabet ederek bizi onurlandırdığınız için teşekkür ediyorum.”