Daha yapacak çok işimiz var! 17.3.2014

Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenen “Daha yapacak çok işimiz var” konulu basın toplantısı ile son 10 yılda İstanbul’da yapılan, yapımı devam eden ve planlanan yatırımlar tanıtıldı. Raylı sistemlerden yol ve kavşaklara, meydan düzenlemelerinden dere ıslahlarına, kültür-sanattan turizme ve sağlık-sosyale kadar son 10 yılda 1.448 projeyi İstanbul’a kazandırdıklarını belirten Başkan Topbaş, yerel seçimlere 5 gün kala bugüne kadar hayal dahi edilemeyen çok farklı bir proje açıklayacağını söyledi.

Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul İl Başkanlığı tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Daha yapacak çok işimiz var” konulu basın toplantısı ile İstanbul’da yapılan , yapımı devam yatırımlar ile yeni projeler tanıtıldı. Törene AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, AK Parti İstanbul İlçe Belediye Başkan Adayları, Meclis Üyesi Adayları, İstanbul Büyükşehir Belediye Bürokratları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“İstanbul’u dünya ile yarıştırıyoruz…”

Salonu dolduran binlerce İstanbullunun; “İstanbul seninle gurur duyuyor” tezahüratları eşliğinde kürsüye çıkan Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul’da yaptıklarımız ortada, devam eden çalışmalarımız biliniyor. Bugüne kadar başlıklar halinde bile 1.448 projeyi hayata geçirdik. 205 projeye devam ediyoruz. 538 proje de planlama ve ihale aşamasında. Bu projeleri açtığımızda belki 10 binden fazla iş ortaya çıkıyor. Biz burada projeleri yarıştıracak değiliz. Bu şehirde 18-28 proje konuşulamaz. Dünyanın merkezinde bulunan İstanbul, hayallerle, laflarla geleceğe taşınamaz. Biz tutarlı bir finans yönetimi ve bütüncül bir yaklaşımla çalışarak İstanbul’u dünya ile yarıştırıyoruz.” dedi.

“Proje ve hizmet bizim işimiz…”

İstanbul’un 2071 yılına kadar sağlıklı içmesuyuna sahip olduğunu, şehrin her noktasında kullanılan doğalgaz sebebiyle havasının tertemiz olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, Paris’te hava kirliliği nedeniyle şu anda araçların 2-3 günde bir trafiğe çıkmasının tartışıldığını hatırlattı. İstanbul için 2019 yılına gelindiğinde 430 kilometre, nihai olarak da 776 kilometre raylı sistem hedeflerinin olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “Boğaz’ı, Haliç’i ve dereleri kurtarılmış bir İstanbul hedefimiz var. İstanbul’da bilişim teknolojisini en iyi kullanan belediyeyiz. İstanbul’da New York ile yarışan itfaiye var. İstanbul’un dünyaya örnek olacak kendi ürettiği tramvayları ve dar gelirli vatandaşlara yönelik 10 bin konut hedefi var. İstanbul’un Marmaray’ı, Avrasya Tüneli, 3. Köprüsü ve 3. Havalimanı var. İstanbul’u kıskanılacak bir şehir haline getirmenin heyecanı içindeyiz. Bunun için kaynak ve imkanımız var. Daha yapacak çok işimiz var.” diye konuştu.

İstanbul’un Kadir Abisi var…

“Bizler engeli koşuya alışığız, engel tanımıyoruz” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsanlarımızın gözlerine baktığımızda sevgiyi, güveni ve geleceğe güvenle bakışı görmekteyiz. Ve adımız çıktı bir kere; Nereye gitsek ‘Kadir Abi’ diyorlar. Artık İstanbul’un Kadir Abi’si var. Sevdanız varsa bu hizmetler ortaya çıkar. İstanbul’da bir yönetim anlayışı olduğu için bu hizmetler ortaya çıkıyor. İstanbul’un Kadir Abisi olarak tabi ki büyük sorumluluğum da var. Bana güvendiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.”

“Ne aldatan, ne aldanan olacağız…”

Proje adamı oluğunu ve bütün projelerini tek tek anlatmasının mümkün olmadığını dile getiren Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Geceleri gündüz yaptık ve 24 saat esaslı çalıştık. 3,5 milyar insanı temsil eden UCLG’nin başına ikinci kez seçilmemin gücünü de sizlerden aldığımı belirtmek isterim. Biz sözü namus bildik, yapamayacağımız hiçbir şeyi söylemedik. Çünkü hiçbir şey gizli kalmıyor. Bir gün ortaya çıktığında onur ve gururunuz varsa mahcubiyet duyarsınız. Biz 10 yıldan beri bu şehirde görev yapıyoruz. Zaman zaman hatalarımız da oldu. Gerekli dersleri aldık. Ne aldatan ne aldanan olmama konusunda hassasiyet gösterdik.”

“Seçime 5 gün kala yer yerinden oynayacak…”

Başkan Topbaş, “Yerel seçime 5 gün kala açıklayacağım çok farklı bir projem var. Birilerinin hayali dahi yetişmeyecek. Son dönemimin bir hediyesi olarak açıklayacağım. 30 Mart, bizi ilçe belediye başkanlarımızla buluşturursa, bakın nasıl bir İstanbul ortaya çıkacak. Beraberce izleyeceğiz.” dedi.

“Boğaz’ı Marmaray ile Haliç’i metro ile geçtik…”

İstanbul’da dünyaya model olan projeler ortaya koyduklarının altını çizen Başkan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Modellerimiz dünyada yankı buldu ve belediyemizin kasasına kaynak oluşturdu. Boğaz’ı Marmaray ile Haliç’i metro ile geçtik. İmkansız denilen işleri başardık. Rakiplerimizin İstanbul ile ilgili hedeflerini gördünüz. Her ilçeye bir sağlık merkezi diyorlar, zaten var. Hayvan barınağı diyorlar, mevcutların dışında Sarıyer’de 20 bin kapasiteli dev bir barınağı tamamladık. Bir metro haritası çizmişler, ilkokul ödevi gibi. Anlatın bunu deseniz, yazdıklarını kendileri okuyamazlar. Ücretsiz internet diyorlar, İstanbul’un 26 meydanında 1 Nisan’dan itibaren ücretsiz internet hizmeti başlıyor. Turizm diyorlar, İstanbul’da turizmi 2 milyon 800 binden aldık, 11 milyonlara ulaştık, hızla gelişmekte. Kongre turizmi diyorlar, 2011 yılında İstanbul bu alanda dünyada 1’inci oldu.”

Başkan Topbaş: “Ne vaat ettilerse, zaten yaptık…”

Dev çevre yatırımlarının altına imza attıklarını ve meydanları yenilediklerini belirten Başkan Topbaş, şunları söyledi: “İstanbul’da yeşil alan diyorlar. Diyenler kim? Görev süreleri boyunca bir tane park yapmayanlar, görev alanında mezarlıklar dışında yeşil alan bırakmayanlar. 5 tane meydan düzenlemesinden bahsediyorlar. Hükümetin yetkisinde olan işleri bile yapmayı vaat ediyorlar. Belediye Başkanlığı bir krallık değil. Eğer hükümetin yetkisindeki işleri yapmayı vaat ediyorlarsa, önce hükümet olsunlar, ondan sonra vaat etsinler. Okulları depreme hazırlayacaklarını söylüyorlar, İstanbul’da neredeyse depreme hazır olmayan okul kalmadı. Gençlere meslek eğitimi diyorlar, İSMEK’ten gençlerimiz dahil bütün bugüne kadar 1 milyon 600 bin kişi eğitim alarak meslek sahibi oldu. Sinema platosu diyorlar, Beykoz’da dünyanın en büyük ve en önemli sinema platolarından birini bitirmek üzereyiz. İki tane baraj yapacağız diyorlar, 10’a yakın baraj bitirmişiz. Temelini attığımız Melen Barajı’nı da tamamlıyoruz. Sonra, ‘Gelin size ağabeylik yapalım, bu şehri öğretelim’ diyoruz, yüksünüyorlar. Siyaset için söylemiyorum, gerçekten yardımcı oluruz. Bildiklerimizi öğretiriz.”

“İstanbul’a hizmet etmeye doymayız…”

Hz. Mevlana’nın “Yüreği yanmayanın gözü yaşarmaz.” sözünü hatırlatan Başkan Topbaş, “Belediyecilik bizim işimiz, yönetim bizim işimiz. Bu millet tüp ve margarin kuyruklarını, hava kirliliğini, su bidonu kuyruklarını hep yaşadı. Şimdi çıkıp; ‘20 yıldır İstanbul’da ne yaptılar ki’ diyorlar. Musluğunuzdan içilebilir kalitede su akıyorsa, işte o biziz. İstanbul’un tamamı doğalgaz kullanıyorsa işte o biziz. Çiçek bahçesine çevrilmiş bir İstanbul varsa işte o biziz. Nereye baksanız bizi görürsünüz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bir proje denizi değil, bir proje okyanusuyuz. Bizde binlerce proje var. Seçim sathında açıklamaya devam edeceğiz. İstanbul’u yapısı çok farklı, projeye doymaz İstanbul. Biz de İstanbul’a hizmet etmeye doymayız.” diye konuştu.

Dünyanın en hızlı metro inşaatı İstanbul’da…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul ulaşımında ağırlıklı olarak metro yatırımı yaptıklarını ve İstanbul’u metro ağlarıyla ördüklerini vurgulayarak, şunları söyledi: “Metro konusunda bizi devletlerle kıyaslıyorlar. Şu anda New York ve Londra’da bile metro yönetimi belediyede değil. Paris’te, Şangay’da, Yeni Delhi’de metroları devlet yapıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak dünyada bu kadar büyük metro yatırımları yapan tek belediyeyiz. 38 ayda tamamlanacak Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy Metrosu’nu dikkate aldığımızda dünyada bu kadar hızlı metro yatırımı yapan devlet dahi yok. İnşallah dönem sonuna geldiğimizde İstanbul’un Abisi olarak ortaya koyduğumuz metro hedeflerini gerçekleştireceğiz. İstanbul ve Türkiye’de hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun, insanlarımız ‘Kadir Topbaş söylüyorsa yapar’ diyor. Bu çok kolay kazanılabilecek bir duygu değil. İnşallah gelecekte İstanbul’da raylı sistemleri kuran başkan olarak anılmak istiyorum.”

“Daima hizmet, daima İstanbul…”

“İlçe belediye başkan adaylarımızla birlikte 5 yıl için bize yetki verilirse, söz veriyorum; İstanbul’da yarın bu günden çok daha güzel olacak.” diyen Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Onurla taşıdığım bu görevde İstanbulluların güvenini zayi etmemek adına çok daha fazla çalışmak gerektiğini biliyorum. ‘Yerel yönetimin istikrarla ne alakası var?’ diyorlar. Tabi ki alakası var. İstikrar olduğu için biz varız, İstanbul’da bu kadar çok yatırım ve hizmet var. Yaptığımız işler kitaplara sığmaz, gerçekten üniversitelerde tez ve ders konusu olacak işler yaptık. Hizmet bizim işimiz, belediyecilik zaten bizim işimiz. Yeni Türkiye yolunda ‘daima hizmet, daima İstanbul’ diyorum. 30 Mart Yerel Seçimleri’nin İstanbul’umuza ve Türkiye’mize hayırlar getirmesini diliyorum.”