Avcılar’ın ulaşımı yeni yollarla rahatlıyor 16.3.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilçelere yaptığı yatırımları hız kesmeden sürdürüyor. Avcılar Ispartakule - Bahçeşehir Bağlantı Yolu ile Avcılar Tahtakale Köprüsü ve Kavşak Düzenlemesinin temel atma töreni, Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla yapıldı. Banliyö hattının Ispartakule’ye gelmesi için çalışmaların devam ettiğini belirten Başkan Topbaş, Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı’nın da Halkalı ve Ispartakule’ye kadar uzatılacağını müjdeledi.

Avcılar Ispartakule - Bahçeşehir Bağlantı Yolu ile Avcılar Tahtakale Köprüsü ve Kavşak Düzenlemesi’nin temel atma töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla yapıldı. Vatandaşların yoğun katılım gösterdiği törende İstanbul Milletvekilleri Burhan Kuzu, Feyzullah Kıyıklık ve Ünal Kaçır, İBB Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Ergün Turan, İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş ve Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de yer aldı.

Avcılar’a 650 milyon lira yatırım…

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, Avcılar’a 10 yılda yaklaşık 650 milyon lira yatırım yaptıklarını belirterek, yeni yatırımlarla ilçede ulaşımın daha da rahatlayacağını söyledi. 2,5 ayda tamamlanacak olan 4,5 kilometrelik Avcılar Ispartakule - Bahçeşehir Bağlantı Yolu’nun 4,5 milyon TL’ye mal olacağını belirten Başkan Topbaş, trafiğe güven getirecek olan Avcılar Tahtakale Köprüsü ve Kavşak Düzenlemesinin de 1 milyon TL’ye mal olacağını söyledi.

“Daha yapacak çok işimiz var…”

“İnsanı yaşat ki, devlet yaşatsın” anlayışı ile İstanbul’a hizmet etmenin gururunu yaşadıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Evinizde musluğu açtığınızda su geliyorsa, doğalgazı kullanıyorsanız, dereler ve denizler ıslah edilmişse bu, biziz. Metrolara ve Marmaray’a biniyorsanız bu, bizi hatırlatır. Bir bardak suya muhtaç İstanbul’dan, 60 milyar yatırım yapılan bir İstanbul’a geldik. Daha yapacak çok işimiz var. Bizim derdimiz var. Müjdelenmiş bu şehir geçmişte olduğu gibi dünyanın takip ettiği bir şehre dönüşmelidir. Bu konuda en büyük gücümüz, milletimizden aldığımız destektir. Önümüzdeki dönem inşallah Avcılar bugünden çok daha güzel ve farklı olacak.” diye konuştu.

“Avcılar, raylı sistemle İstanbul’a bağlanacak…”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dünyada böylesi büyük metro yatırımları yapan tek belediye olduğunun altını çizen Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu: “Gelecek dönem de yatırımlar hız kesmeyecek. Banliyö hattının Ispartakule’ye gelmesi için çalışmalar devam ediyor. Ayrıca Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı, Halkalı ve Ispartakule’ye uzayacak. Bakırköy - Avcılar - Esenyurt - Beylikdüzü - Büyükçekmece Tüyap Metro Hattı ise 2017’de tamamlanacak ve Üsküdar’a 44,5 dakikada, Ümraniye’ye 58 dakikada gidebileceksiniz.”

Törende, TEM’in yanyollarını rahatlatacak bir yol çalışması ile kavşak çalışmasının temelini attıklarını dile getiren Başkan Topbaş, “İnşallah bu çalışmalar kısa sürede bitecek ve hem TEM’in yoğunluğu ortadan kalkacak, hem de Isparkakule - Bahçeşehir arasındaki yol 7 kilometreden 800 metreye düşecek.” dedi.

Tahtakale Mahallesi’nin planları hazırlanıyor…

Avcılar’ın Tahtakale Mahallesi’nin imar sorununu çözmek için seçimden hemen sonra çalışma başlatacaklarını da müjdeleyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Tahtakale Mahallesi’ni Çevre Şehircilik Bakanlığı rezerv alan ilan etti. Buranın planları yapılacak. Burada size nasıl bir imar gerekiyorsa inşallah önümüzdeki dönem bizim desteğimizle ilçe belediyesi yapacak. 10 yıldır kimseyi mağdur etmedik, kimseyi yerinden etmedik. Bizler sizin adınıza görev yapıyoruz. ‘Sizi buradan edecekler’ sözlerine asla inanmayın. Biz sizin hakkınızı korumak için buradayız. Kimsenin hakkını heder etmeyiz.”