İstanbul için el ele… 9.3.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Erzurum’un Kurtuluşunun 96. Yıldönümü Kutlamaları kapsamında yapılan etkinliğine katıldı. İstanbul’da yaklaşık 400 bin Erzurumlu vatandaşın yaşadığını ifade eden Başkan Topbaş, kenti geleceğe taşımak için el ele vermek gerektiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Erzurum’un Kurtuluşunun 96. Yıldönümü Kutlamaları kapsamında Erzurumlular Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı tarafından Bostancı Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törene katıldı. Törende Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin yanı sıra, milletvekilleri ve belediye başkanları da yer aldı. Salonu dolduran Erzurumlulardan büyük ilgi gören Başkan Kadir Topbaş’ın konuşması sık sık; “İstanbul seninle gurur duyuyor” tezahüratlarıyla kesildi.

“Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunda dedesi şehit olmuş biri olarak bugünün benim için ne kadar anlamlı olduğunu anlatamam.” diyen Başkan Topbaş, “Bu topraklar için kanını, canını veren şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyorum. Katledilen analarımızı, bacılarımızı, dedelerimizi de insanlarımızı da hayırla yad ediyorum.” dedi.

Dünyaya yön veren ve tarihinde hiç sömürgeci olmamış bir ecdadın evlatları olarak, kol kola girerek yeniden adımızdan söz ettirebileceğini belirten Başkan Topbaş, “Dadaşlar diyarı Erzurum’un güzel insanları, vatana ve millete karşı derin sevgisi olan Anadolu’nun güzel insanları… Anadolu’nun değişik yerlerinden gelen insanlarımızın oluşturduğu, 15 milyon nüfusuyla Avrupa’nın 23 ülkesinden büyük İstanbul’a hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Elele verdiğimizde dünyada ezber bozan bir milletin evlatları olarak yarınları sen ben demeden birlikte inşa etmek zorundayız.” diye konuştu.

Türkiye’nin özeti olan İstanbul’da 400 bin civarında Erzurumlunun yaşadığını ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Değerlerimizi yitirmememiz gerekiyor. Köklerimizin olduğu yerlerle bağları koparmamalıyız. Çünkü geçmişini unutanların tarihini başkaları yazıyor. Bu buluşmalar bizi birbirimize yaklaştıran ve birbirimizin farkında olmamızı sağlayan önemli organizasyonlar. Bu töreni tertip eden ekibi kutluyorum.”