Başkan Kadir Topbaş Artvinli hemşerileriyle buluştu 8.3.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıldönümünü hemşerileriyle birlikte kutladı. Savaşta dedesinin de şehit olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, bir Artvinli heyecanıyla İstanbul’a hizmet etmekten gurur duyduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, memleketi Artvin’in Kurtuluşunun 93. Yıldönümü Kutlamaları kapsamında Artvin dernek ve vakıflarının Bostancı Gösteri Merkezi’nde düzenlediği törene katıldı. Başkan Topbaş, tören alanına gelişinde hemşerilerinin sevgi seliyle karşılandı. Gecede konuşan Başkan Topbaş, “Bu güzel akşamda ecdadımızı hayırla yad ediyoruz. Rahmetli anam yaşadığı anıları anlatırdı. Rahmetli dedem savaşta şehit olmuş. Ama hamdolsun şehit ve gazilerimizin yaptığı destansı mücadelesi sonucunda özgürlüğü yaşıyoruz.” dedi.

“Artvinli olmaktan gurur duyuyorum…”

Her daim Artvinli olmaktan gurur duyduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “Buradan Artvin’e selam olsun. İlk nefesimi Artvin’de aldım. Bu nefes bana hizmet kapılarını açtı. Avrupa’nın 23 ülkesinden büyük şehrinde 10 yıldır gururla başkanlık yapıyorum. Sizlerin de İstanbul’da yaşamaktan gurur duyduğuna inanıyorum. Artvinli çalışkandır, sözünün eridir. O zor coğrafya bize heyecan vermiş. Geceleri gündüz yapmış, çalışmışız.” diye konuştu.

“Artvinli heyecanıyla hizmet veriyorum…”

“Geleneklerimizi ve geleneksel yiyeceklerimizi de unutmadım.” diyen Başkan Topbaş, yaşadığı anıları da şöyle anlattı: “Rahmetli babam, annemi her yaz Artvin’e gönderirdi; geleneklerimizi unutmayalım diye. Gece ay ışığında arpa yolduğumuzu hatırlıyorum. Yusufeli’nden, köyden elma getirttiriyorum. Bir taraftan taş peynir, cevizli kete, kuymak, çorba ne varsa bunları yiyorum. Bizim damarlarımızda bu doğal yiyecekler var. Biz hakikisiyle yetiştik. Artvinlilerin geceyi gündüz yapan çalışkanlığı ve heyecanıyla İstanbul’da iki dönemdir çok güzel hizmetler verdik. Önümüzdeki dönem de ardı arkası kesilmeyecek. Kasamızda paramız var, deneyimimizle bu şehri önümüzdeki dönem de buluşturmak istiyorum.”

Trabzon’dan Artvin’e deniz uçağı…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını da ileten Başkan Topbaş, kısa süre önce Artvin’e gittiğini, şehir merkezi ile ilçeleri gezerek işadamları ve oda başkanlarıyla buluştuğunu söyledi. Karadeniz Otoyolu kapsamında yapılan Artvin Tüneli’nin birleşmesine 200 metre kaldığını müjdeleyen Topbaş, Trabzon’dan Artvin’e deniz uçağı konulması için bir işadamı ile görüşerek olur aldığını da ifade etti.

“Sorunları sevgi ve hoşgörüyle çözeceğiz…”

Artvin’e yapılan yollar ve viyadüklerin de çok güzel olduğunu anlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Dünyanın hızla değiştiği bir dönemde sevgi ve hoşgörüyle çözemeyeceğimiz hiçbir şey yok. Birbirimizi seven, hoşgörü sahibi insanlar olduğumuzda önümüzde hiçbir sorun duramaz.”