“Türkiye derhal AB’ye alınmalıdır!...” 4.1.2011

Türkiye’nin dünya siyasetinde artan ağırlığı, Başkan Kadir Topbaş’ın da UCLG Başkanlığı ile başlayan yeni süreç, meselenin önemini kavrayan Avrupa’lı yöneticiler tarafından AB ekseninde Türkiye lehine görüşlerin ağırlık kazanmasına vesile oluyor. Avrupa Birliği–Akdeniz Yerel ve Bölgesel Yönetimler İşbirliği Komitesi Başkanı Raffaele Lombardo, “Türkiye’nin derhal AB’ye alınmasını bekliyorum. Çünkü geçen her an iki taraf aleyhine olmaya devam ediyor” dedi.

Avrupa Birliği–Akdeniz Yerel ve Bölgesel Yönetimler İşbirliği Komitesi (COPPEM) ve Sicilya Bölge Başkanı Raffaele Lombardo, bir heyetle birlikte UCLG Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret etti.

Ziyaretin ardından Şeref Defteri’ni imzalayan Raffaele Lombardo, yaptığı açıklamada İstanbul’un çok büyük bir şehir olduğunu ve burada bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Geçen süre iki tarafın da aleyhine

Avrupa Parlamentosu’nda 9 yıl parlamenter olarak bulunduğunu ve görev süresinin 2008’de sona erdiğini ifade eden Raffaele Lombardo, “Her zaman Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin (AB) bir parçası olması gerektiğini düşündüm. Hala da bunu savunuyorum. Biz COPPEM aracılığıyla elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Ben şuna inanıyorum; Türkiye’nin derhal AB’ye alınmasını bekliyorum. Çünkü geçen her an iki taraf aleyhine olmaya devam ediyor” diye konuştu.

İtalya ve AB’nin Türkiye ve İstanbul ile ilişkilerinin ilerlemesini çok istediklerinin altını çizen Lombardo, “Benim çevremdeki birçok kişi Türkiye’ye ve İstanbul’a geliyor. Türkiye ve İstanbul’a karşı İtalya’da çok büyük bir sevgi ve ilgi var. İlişkilerimizin daha çok gelişmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun için elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

Hedef İtalya ile ilişkileri daha da geliştirmek...

COPPEM Başkanı Raffaele Lombardo’nun eşiyle birlikte kendisini ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş da Türkiye ile İtalya arasında geçmişten beri var olan iyi ilişkilerin daha da geliştirilmesi konusunda yerel yönetimler olarak adımlar atmak istediklerini söyledi. Kadir Topbaş, “Özellikle COPPEM Başkanı olarak Raffaele Lombardo da bu konuya önem veriyor” dedi.

Lombardo’ya Türkiye’nin AB’ye girmesi konusundaki açık desteklerinden dolayı birçok kez teşekkür ettiğini vurgulayan Başkan Topbaş, “Bugün burada desteğini tekrarlamasından dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Lombardo’nun 40 yıl önce nüfusumuz 2 milyonun altındayken İstanbul’u ziyaret ettiğini ve bu gelişinde çok şeyin değiştiğini ve İstanbul’dan çok etkilendiğini kaydettiğini ifade eden Topbaş, şöyle konuştu; “Sayın COPPEM Başkanı’nı tekrar İstanbul’da görmek istediğimizi ifade ettim. Kendisi de 2 Haziran’da İstanbul’daki İtalyan Başkonsolosluğu’nda kutlanacak Cumhuriyet Bayramları ve sergi açılışı için beni davet etti”.

 

 

COPPEM Akdeniz'deki yerel yönetimleri birleştiriyor

Merkezi Palermo'da bulunan ve Akdeniz ülkeleri belediyeleriyle ilişkilerin geliştirilmesi, Avrupa Birliği'nin kaynaklarının kullanılması, işbirliğinin sağlanması konusunda projeler geliştiren COPPEM, 27-28 Kasım 2000 tarihinde İtalya'nın Palermo kentinde kuruldu.

AB ve Akdeniz'e kıyısı olan Arap ülkeleri ile Orta Doğu’daki 35 ülkeden 219 yerel yönetim ve belediyenin üye olduğu COPPEM, AB ülkeleri ve Avrupa-Akdeniz ülkeleri özel ve devlet finans yapıları ile birlikte Avrupa-Akdeniz bölgesindeki şehir, belediye ve yerel yönetimleri arasındaki diyalog ve işbirliğini geliştirmeyi amaçlıyor.