Şile'yi ihya edecek projeler! 7.3.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şile ilçesine yapılan yatırım ve hizmetlerin toplu açılış ve temel atma törenine katıldı. Şile’ye son 10 yılda 750 milyon lira yatırım yaptıklarını belirten Başkan Topbaş, köylerdeki doğal ürünlerin değerlendirilmesinden eski yapıların ihya edilmesine, otobüs terminalinden modern köy evlerine kadar pek çok projenin müjdesini verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şile ilçesine yaptığı yatırım ve hizmetlerin toplu açılış ve temel atma töreni, Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla Şile Belediyesi Meydanı’nda yapıldı. Coşkulu vatandaşların meydanı doldurduğu törende, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ile İstanbul Milletvekili Bilal Macit ve İstanbul Büyükşehir Belediye Bürokratları da yer aldı.

Şile’ye 750 milyon TL yatırım…

Başkan Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, Şile’ye 10 yılda 750 milyon liralık yatırım yaptıklarını belirterek, açılışını ve temel atmalarını yaptıkları yatırımların toplam maliyetinin de 180 milyon lirayı bulduğunu söyledi. İlçeye yol, su, doğalgaz, ileri biyolojik arıtma, park ve spor alanları inşa ettiklerini ifade eden Başkan Topbaş, “Şile Yolu’nu nasıl yaptığımızı, bu yol üzerindeki kavşak ve altgeçitleri görüyorsunuz. Şile’ye yaptığımız yatırımlar saymakla bitmez.” dedi.

“Yerel yönetimler olmasaydı Şile’nin köylerine kadar su, doğalgaz, altyapı, sıcak asfalt, spor ve park alanları ile fırın ve çeşmeler gelir miydi?” diyen Başkan Topbaş, “Geçmişte İstanbul ve Şile’nin pek çok medeni ihtiyaçtan yoksundu. Şile’de bütün altyapıyı yeniledik, köylere kadar su ve doğalgaz götürdük. Şile’de yaşayanlar çamurlu su kullanıyordu. Pis sular açıktan akıyordu. Derin deşarj hattı ve kolektörler yaptık ve hepsini topladık.” diye konuştu.

İstanbul, Şile’nin doğal ürünlerini tanıyacak…

Köy tarımının ve doğal ürünlerinin desteklenmesi konusunda bir çalışmaları olduğunu, bu kapsamda Köy Ürünleri Satış Merkezleri Projesi’ni başlatacaklarını ifade eden Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Köylerde üretilen ürünler, İstanbullularla buluşacak. Köylülerimiz ürünlerini paraya dönüştürmüş olacak. Şile’nin merkezindeki bir Tarihi Değirmeni de aslına uygun şekilde ihya edeceğiz. Taş fırın yaparak doğal un, ekmek üretelim. İstanbullu akın akın gelsin; süt, yumurta, peynir, yoğurt gibi doğal ürünlerle kahvaltı ve alışveriş yapsınlar. Şile’de böyle güzel bir hizmet alanı oluşturalım istiyoruz.”

Eski yapılara İBB’den proje desteği…

Şile’nin köylerinde olduğu gibi İstanbul’un da pek çok köyünde eski yapılar olduğunu ve buraların tescilli yapılar olması nedeniyle çivi çakmanın yasak olduğunu belirten Başkan Topbaş, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak 10 ile 20 bin lira değerindeki proje desteğini biz vereceğiz. Burada Şile Belediye Başkanımız kredi bulma işini takip edecek. Kültürel değerlerimizin eski köy evlerini yaşatacağız” dedi.

Şile’ye otobüs terminali yapılacak…

Şile’nin otoban üzerinde olduğunu ve yapılan 3. Köprü’nün de yakından geçeceğini dile getiren Başkan Topbaş, otobandan Ağva’ya yirmi dakikada, Havalimanı’na iki saatte gidilebileceğini söyledi. İlçeye otoban üzerinde modern bir otobüs terminali yapacaklarının müjdesini veren Başkan Topbaş, ilçeye katlı otoparklar yapacaklarını ve Şile Sahili’nde de bir dolgu ve rekreasyon alanı ile mükemmel bir kıyı düzenlemesi yapacaklarını sözlerine ekledi.

Her ilçeye kreş, her köye köy evi…

Başkan Topbaş, Alemdağ’a uzanan metronun da Şile’yi İstanbul’a daha da yaklaştıracağına dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Köylerimize düğün, kına ve kermes gibi buluşma noktası olacak köy evleri yapacağız. Ayrıca İstanbul’un her noktasında olduğu gibi Şile’de de spor salonları yapıyoruz, camilerimizin yapım ve tamiratlarına destek veriyoruz. Öte yandan, yarınlarımız olan çocuklarımız için kreşler hazırlayacağız. İstanbul’daki bütün ilçelerde en az üç tane, nüfusuna göre be, altı hatta on tane de olabilir. Ayrıca doğuştan işitme engelli çocuklar için Kadın ve Aile Bakanlığımız ile birlikte İstanbul’un değişik noktalarında rehabilitasyon ve eğitim merkezleri yapacağız.”

“Hayvan barınakları yapıyoruz…”

Şile, Sarıyer, Beykoz ve Çatalca’nın en büyük dertlerinden birinin sokak hayvanları olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Sarıyer’de 700 bin metrekarelik bir alanda 20 bin hayvanlık bir barınak yaptık. Şu anda bitmek üzere. Her türlü operasyon yapacağımız bir merkez oldu. Pendik’te de 600 bin metrekarelik bir alanda 15 bin hayvanlık bir barınak daha yapacağız. Yer tedarikini yaptık. Bu işleri ilçe belediyelerinden alıyoruz. Bu hayvanların doğal ortamlarında yaşamlarını sağlayacak tesisler oluşturuyoruz. Çünkü o hayvanlar, hayat zincirinin bir parçası.”