Kesintisiz su keyfine kalıcı çözüm! 6.3.2014

Dünyanın en büyük içmesuyu tedarik barajı olacak olan Melen Barajı’nın temeli, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı görkemli bir törenle atıldı. Kuraklığa rağmen yedi tepeli kentte su sıkıntısı yaşanmayacağına dikkat çeken Başkan Topbaş, Melen Barajı’nın İstanbul’un su kaynağını iki katına çıkaracağını söyledi.

Melen Barajı Temel Atma Töreni, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve çok sayıda milletvekili, belediye başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Bürokratlarının katılımıyla Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapıldı. İstanbulluların da yoğun ilgi gösterdiği törende konuşan Başkan Kadir Topbaş’ın sözleri sık sık ‘İstanbul seninle gurur duyuyor.’ ve ‘İstanbul aşığı Kadir Başkan.’ tezahüratlarıyla kesildi.

Dünyanın en büyüğü…

“Bugün sizlerle bir tarihe tanıklık ediyoruz. Gelecek kuşaklar adına bir tarih düşüyoruz.” diyen Başkan Kadir Topbaş, “Bugün İstanbul’un su kaynağını iki katına çıkartacak dünyanın en büyük içmesuyu tedarik barajının temeli atıyoruz. Gelecek kuşakların bizi hayırla yad edeceğine inanıyorum. Çünkü su hayattır.” dedi.

Haliç’te hayat yeniden başladı…

Sağlıklı suya erişimin dünyanın pek çok şehrinde sorun haline geldiğine ve Afrika’da 0-5 yaş arasındaki çocukların sağlıklı suya erişemediği için ölüm oranının yüzde 55 olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, “İstanbul’un dününde neler yaşandığını sunumlarda görürken bile utandık. Kader gibi görülen susuzluk Sayın Başbakanımızın göreve gelmesiyle değişti. Bitti, tükendi, çare bulunamaz denen dönemde, ciddi anlamda su ve çevre yatırımları yapıldı. Biz de aynı vizyona paralel olarak su ve çevre yatırımlarını sürdürdük. Haliç’e İstanbul Boğazı’ndan açtığımız dev tünelle günde 265 bin metreküplük temiz ve oksijenli suyu akıtıyoruz. Haliç’te hayat yeniden başladı, balık tutulur, su sporları yapılır hale geldi. Altın Boynuz’un yok olması İstanbul’un bir parçasının yok olması demekti, engelledik.” diye konuştu.

“İstanbul’da su sıkıntısı olmayacak…”

Göreve geldiklerinde yağış olduğunda günde 5-6 bin sel baskını ihbarı aldıklarını, şimdi en yoğun yağışlarda bile küçük baskınlar yaşandığını, su baskınlarını neredeyse tamamen ortadan kaldırdıklarını anlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaptığımız yatırımlarla İstanbul’u kendine getirdik. Sıkıntıları bitirdik. Denizler, dereler temizlendi. İstanbul, bir dokunuşla bu güzel günlerine kavuştu. Türkiye’de 80 yılın en kurak yılını yaşamamıza ve barajlardaki doluluk oranının yüzde 30’larda olmasına rağmen; İstanbul’un su sıkıntısı yok diyebiliyoruz. 15 milyon insanın yaşadığı İstanbul’da, yaz aylarında günlük 3 milyon metreküplük kullanıma rağmen İstanbul’da su sıkıntısı olmayacak inşallah.”

“Karıncalar gibi çalışıyoruz…”

Başkan Kadir Topbaş, geleceği düşünerek, 2004 yılından bu yana barajların mutlak koruma alanlarındaki 24 milyon metrekareyi kamulaştırdıklarını; İstanbul’a dev ileri biyolojik arıtma tesisleri yaptıklarını, biyolojik arıtmaları köylere kadar götürdüklerini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Bütün derelerimizi ıslah ettik, yılsonunda İstanbul’da ıslah edilmemiş dere kalmayacak. Üsküdar’dan Eminönü’ne uzanan 2 dev çelik su borusunu yeniledik. Boğaz’ın altından dev bir tünelle Melen Suyu’nu Avrupa Yakası’na taşıdık. Biz yaparız. Bu millete hizmet etmenin erdemini yakaladık ve dev eserler ortaya çıkartmak için karıncalar gibi çalışıyoruz. Mesai arkadaşlarıma, hükümetimize ve bize bu yetkiyi veren İstanbullulara özellikle teşekkür ediyorum.”

“İstanbul’un su, atıksu ve çevre sorunlarını aştık…”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da, törende yaptığı konuşmada, geçmişte İstanbul’un çok ciddi su ve çevre sorunları yaşadığını hatırlatarak, 1994’te başlattıkları çalışmalarla İstanbul’un su, atıksu ve çevre sorunlarını aştıklarını söyledi. KKTC’ye bile su götürdüklerini ve Alaköprü Barajı’nın da açılışını yapacaklarını müjdeleyen Bakan Eroğlu, “Kıbrıs bizim için çok önemli, canımız. 7 Mart 2014 saat 13.00’te açılışı yapıyoruz inşallah” dedi.

Melen Barajı, 2016’da hizmete girecek…

Melen Barajı’nın İstanbul’un su sorununu 2071 yılına kadar çözeceğini ifade eden Bakan Eroğlu, müteahhitten barajın 7 Aralık 2016 saat 13.59’da bitirilmesini istedi. Melen Barajı’nın dünyanın sayılı içme suyu barajlarından biri olduğunu vurgulayan Bakan Eroğlu, “Melen Barajı, yılda 1 milyar metreküp su temin edecek. Neredeyse tek başına İstanbul’un yıllık su ihtiyacını karşılayacak.” diye konuştu.

Melen Barajı’nın temeli canlı bağlantıda atıldı…

Törende konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş, Bakan Veysel Eroğlu’na Beykoz’daki su tünelinin orta noktasından çıkartılan taşlardan yapılan bir tespih hediye etti. Başkan Topbaş ve Bakan Eroğlu, daha sonra Düzce’nin Kocaali ilçesi Ortaköy beldesindeki Melen Barajı şantiyesine canlı bağlantı yaparak temel atma törenini gerçekleştirdiler.