%100 İstanbullu tramvay görücüye çıktı 6.3.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yedi tepeli kentten ilham alarak tasarladığı ve ürettiği ilk yerli tramvay, 4. Uluslararası Demiryolu Hafif Raylı Sistemler Altyapı ve Lojiktik Fuarı’nda görücüye çıktı. Fuarın girişinde sergilenen tramvayı tanıtan Başkan Kadir Topbaş, yılsonuna kadar toplamda 18 adet yerli tramvayı İstanbulluların kullanımına sunacaklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Ulaşım A.Ş. tarafından tasarlanan ve üretilen İstanbul’un ilk yerli tramvayı, 4. Uluslararası Demiryolu Hafif Raylı Sistemler Altyapı ve Lojiktik Fuarı’nda (Eurasia Rail 2014)

görücüye çıktı. Fuar girişinde sergilenen %100 İstanbullu tramvayı TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile birlikte gezen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yerli tramvayın çok başarılı bir proje olduğunu ve araçta uçak teknolojisine yakın, çok ileri bir teknoloji kullanıldığını söyledi.

Yerli tramvay Almanya yolcusu…

Yerli tramvayın bir mühendislik harikası olduğunun altını çizen Başkan Topbaş, “Projemiz şu anda Almanya yolcusu, orada fuara katılacak. Bu vagonların bir tanesindeki kablo uzunluğu 30 kilometre ve 10 bin ayrı noktadan bağlantı yapıldı. Bir noktada yanlış bağlansa sistem çalışmaz. Yani bunu sadece bir vagon olarak görmeyelim. Çok ileri teknolojiye sahip özel bir yapı var. Hafif metro özellikli bir vagon, sadece tramvay olarak görmemek lazım. Arkadaşlarımız gerçekten çok güzel bir çalışma yaparak bir mühendislik harikasını ortaya koydular. Yerli olması, tasarımının tamamen bize ait olması, bizim markamız olması nedeniyle seri üretebiliyoruz.” diye konuştu.

18 adet tramvay projesi hazırlandı…

İstanbul olarak teknolojide önemli bir noktaya geldiklerine dikkat çeken Başkan Topbaş, 18 adet tramvay projesi başlattıklarını, bunun 2 tanesinin raylara indiğini ve 16 tanesin de 3 hafta aralıklarla devreye gireceğini söyledi. “Ulaşım A.Ş. şirketimiz, yurtdışında kendi alanında danışmanlık hizmetleri de veriyor.” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Özellikle Medine-i Münevvere’deki metro projelerini hazırlıyor. TCDD Genel Müdürümüz Süleyman Karaman Bey’in belediyemizdeki döneminde başlaması nedeniyle, bu projede kendisinin de önemli katkıları var. Sayın Genel Müdürümüzden Gebze-Çerkezköy arasındaki banliyö hattının bir metro, hızlı tren hattı gibi kaliteli bir şekilde hizmet vermesini de talep ettik.”

Sirkeci-Halkalı Hattı 2015’te bitecek…

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da, belediyelerin raylı sistemlere önem vermesiyle Türkiye’de artık raylı sistem sektörü oluştuğunu belirterek, “Dünyada raylı sistem alanında biz de varız diyebileceğimiz bir noktaya geldik. Bunun için Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’a ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz.” dedi. Sirkeci-Halkalı Hattı’nın yenilme çalışmalarının devam ettiğini ve sistemin 2015 yılında biteceğini de ifade eden Karaman, “Halkalı’dan Gebze’ye kadar raylı sistemlerimiz Marmaray ve yüksek hızlı trenle birleşecek. Artık Ankara-İstanbul güzergahında Marmaray ile birlikte Avrupa’ya doğru sistemlerimiz çalışmaya başlayacak.” diye konuştu.