Tuzla için dev bir proje! 5.3.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Tuzla’yı turizm merkezine dönüştürecek olan Viaport Marin Projesi’nin tanıtım toplantısına katıldı. Proje tamamlandığında Tuzla’ya 25 milyon turist geleceğini belirten Başkan Topbaş, Viaport Marin’e denizaltı tren ve akvaryum projelerinin ekleneceğini de söyledi.

İstanbul’un önemli bir aktivite merkezi olarak Tuzla’da inşa edilecek Viaport Marine Projesi, Çırağan Kempinski Hotel’de düzenlenen toplantı ile basın mensuplarına tanıtıldı. Toplantıya katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstanbul bir iddia kenti. İstanbul’u dünyanın model aldığı bir şehir yapmak üzere adımlarımızı atıyoruz. Tuzla’da inşa edilecek projeye, yeni bir denizaltı treni ve akvaryumu da eklenecek.” dedi.                                 

25 milyon ziyaretçi Tuzla’ya gelecek…

Marina projesi tamamlandığında Tuzla’nın yılda 25 milyon ziyaretçi çeken önemli bir destinasyon merkezi haline geleceğini belirten Başkan Topbaş, “Tuzla Marina sadece İstanbul için değil, yurt dışından gelmek istenecek bir proje. 29 yıllık yap-işlet-devret usulüyle yapılacak bir proje. Yeni ilaveler ile daha da gelişecek. Biraz önce masada bir projeden bahsettim üstlenici firmaya; Burada bir tren düşünelim ama bu deniz altı treni olsun. Denize dalsın, alttaki batıkları görsün, sonra yüzeye çıksın. Hatta denizin altında bir de akvaryum yapın. Bu dünyada belki de ilk kez yapılacak bir proje olur. Buradan denizin altındaki batıklar görünsün, balıklar izlensin. Böylece oraya bir hareketlilik getiririz.” diye konuştu.

İstanbul’un nabzı Tuzla’da atacak…

“Kentin en uç noktası olarak görülen Tuzla, yeniden gündeme geliyor.” diyen Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Metro ve havarayın dışında bir de nostaljik cadde tramvayı projemiz var. Buraya farklı bir hava katacak. Böylece İstanbul, Vialand’dan sonra yeni bir merkez daha kazanıyor. İnanıyorum ki, İstanbul’un nabzı Tuzla’da atacak. 1 yıl sonra açacağımız bu proje ve diğer ilçelerde de ortaya çıkaracağımız yeni projelerle birlikte İstanbul, dünyanın konuştuğu, bahsettiği bir kent olacak.”

Her ilçeye farklı bir tema…

Başkan Topbaş, Türkiye’nin artık farklı iklim ve coğrafi özellikleriyle bir kıta, İstanbul’un da ülke konumuna geldiğini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Böyle bir şehirde tüm ilçelerimize yeni fonksiyonlar, farklı temalar yükleyelim istiyoruz. Tabi ki çevreyi dikkate alarak, bazı alanlar konusunda hassasiyetleri gözeterek. Daha sonra açıklayacağım çok farklı projelerle İstanbul dünyadaki rekabet gücünü artıracak ve etkin bir kent olacak. Arzumuz; yeni projelerle bu şehirde yaşayan insanlar gurur duysunlar ve başka şehirlere imrenmesinler, yurt dışından buraya gelsinler.”