Pendik’e mahalle mahalle metro! 2.3.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Pendik’e yaptığı yatırım ve hizmetlerin toplu açılış ve tanıtımı, Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle yapıldı. Pendik’e 1 buçuk milyar liradan fazla yatırım yaptıklarını belirten Başkan Topbaş, yapılacak 15 metro istasyonu ile Pendik’in, metro yatırımlarından en çok faydalanan ilçelerden biri olacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Pendik ilçesine yapılan yatırım ve hizmetlerin toplu açılış ve tanıtım törenine katıldı. Pendik Kurtköy Spor Kompleksi önünde düzenlenen törene, İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin ile İstanbul Büyükşehir Belediye Bürokratları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Başkan Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, açılışını yaptıkları Pendik Kurtköy Spor Kompleksi, Botaş Boru Hattı Parkları, Pendik Sahil Parkı, 2 adet halı saha ile çok sayıda prestij cadde ve sokak çalışmalarının Pendik’e hayırlı olmasını diledi.

“Hizmet kervanını gece gündüz demeden sürdürüyoruz”

25 yıl önce çürümeye terk edilmiş olan bir tesisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Pendik’te yaşayanların hizmetine sunduklarını belirten Başkan Topbaş, “Burada bir hizmet farkı ortaya çıkıyor. Hizmet kervanını gece gündüz demeden sürdürüyoruz. İstanbul’u dünyada lider yapma azmini ortaya koyuyoruz. Milletimizle beraber geleceğe yürüyoruz. İstanbul ve Pendik’te yarın dünden çok daha farklı olacak. Bunun gayreti içerisindeyiz.” dedi.

Pendik Sahili’nde ikinci etap çalışmaları başlıyor…

Pendik Sahili ile ilgili birinci etap çalışmalarının tamamlandığına dikkat çeken Başkan Topbaş, “Yaptığımız yatırım ve hizmetler için temel atma merasimi yapmadık. Açılışlara bile fırsat bulamıyoruz. Pendik’e yaptığımız 1 milyar 539 milyon liralık yatırım, Türkiye’deki pek çok büyükşehir belediyesinin ve il belediyelerin bütçesinden büyük. Pendik Sahili’nin ikinci etap çalışmaları da devam edecek. Halkımız Pendik Sahili’nde buluşacak. Bu alanlar şehirleşme anlamında önemli. Bu hizmetimizi sürdüreceğiz. İstanbul’da ulaşım ile ilgili çok ciddi yatırımlarımız var. Metro ağırlıklı yatırımlar yapmaktayız. Bu yeni dönemde inşallah daha çok kapalı otoparklar ağırlıklı olmak üzere; metrolar yapan, bölge parkları yapan bir belediye olarak İstanbul’da güzel işler ortaya çıkaracağız.” diye konuştu.

Pendik’te her mahalleye metro…

Başkan Topbaş, Pendik’e metro müjdeleri vererek, ilçenin metrolardan en çok istifade eden ilçelerden bir tanesi olacağını söyledi. “Pendik’e 15 tane metro istasyonu geliyor. Pendik’in neresinde oturursanız oturun, yarım saatlik yürüme mesafesinde metroya erişebileceksiniz.” diyen Başkan Topbaş, bu istasyonları da şöyle sıraladı: “Yeşilbağlar, Pendik, Tavşantepe, Kaynarca, Çamçeşme, Kavakpınar, Orhangazi, Esenyalı, Fevzi Çakmak, Güllübağlar, Yaylalar, Şehri Sülüntepe, Kurtköy Sabiha Gökçen, Yeni Şehir ve Çamlık. Bu mahalleler metrodan istifade ediyor olacak. Pendik’te 15 istasyon, bir tarih bu. Hayal dahi edilemezdi.”

“Daha yapacak çok işimiz var…”

Kadıköy-Kartal Metro Hattı’nda da çalışmaların devam ettiğini belirten Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Pendik Kaynarca istikametinde Tuzla’ya kadar gidecek. Diğeri de Ümraniye - Çekmeköy üzerinden Sabiha Gökçen’e kadar devam edecek bir metro hattı. İsterseniz Taksim’e, isterseniz hızlı trenle Ankara’ya isterseniz Londra’ya, isterseniz Uzak Doğu’ya gidebileceksiniz. Artık daha çok otobüs istiyoruz demeyeceksiniz. Modern kaliteli bir hizmet bu. İki gün sis oldu, Marmaray’ı ilk kez kullananlar şaşırmışlar. ‘Ne müthiş bir olay’ demişler. Teknoloji olarak dünyanın bir numarası. Bu yakışır İstanbul’a. Daha yapacak çok işimiz var.”

“İstanbul’u spor kenti haline getiriyoruz…”

İstanbul’u spor kenti haline getirme hedefiyle çalışmalarını sürdüklerini ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Kurtköy Spor Kompleksimiz hayırlı olsun. Büyükşehir olarak İstanbul’da 27 spor tesisi kurduk. Bu tesislerde nice sporcular yetişecek, göğsümüzü kabartacak. Spor alanlarımızdan 7 milyon İstanbullu istifa ediyor. Okullarımıza 144 spor salonu yaptık, 60 tane daha yapıyoruz. Daha da yapacağız inşallah. İstanbul’da sporu bir yaşam tarzı haline getirmek istiyoruz. Sporun hayatınızın bir parçası olmasını diliyorum.”