Fikirtepe’de ilk temel atıldı! 1.3.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fikirtepe’yi deprem riskinden uzak, modern bir yerleşim bölgesi haline getiriyor. Fikirtepe’deki yıkımlar, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle başlatıldı. Yeni yapıların temelini atan Başkan Topbaş, Kadıköy’e dünyanın gıpta ile bakacağı bir meydan kazandıracaklarının müjdesini de verdi.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Yıkım ve Temel Atma Töreni, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla yapıldı. Kadıköy Salı Pazarı’nda düzenlenen törende coşkulu bir kalabalığa hitap eden Başkan Kadir Topbaş, Fikirtepe’nin imar sorununu çözdüklerini ve başladıkları projeyi bitireceklerini söyledi.

Fikirtepe, modern bir yerleşim alanı olacak…

“Bugün en az Fikirtepeliler kadar heyecanlıyım. Birileri ‘yapamaz’ dediler. Ama biz başladığımız işi bitiririz” diyen Başkan Topbaş, “Çünkü biz sözü namus bilir, yere düşürmeyiz. Söz ağzımızdan bir defa çıktığı zaman onun esiri oluruz. Böyle bir kültürün insanlarıyız. İnşallah Fikirtepe, sosyal donatı alanları, otoparkları ve çevresiyle İstanbul’un modern yerleşim alanlarından biri olacak.” dedi.

Başkan Topbaş, Fikirtepelileri güvenilir firmalarla çalışmaları konusunda uyararak, “2009’da Fikirtepe’nin imar planlarını yaptık. Öyle bir imar düzenlemesi yapalım ki, halkımız kendisi kararını versin. Hiçbir yere vermediğimiz yoğunluğu buraya verdik. Lütfen güvenilir, düzgün firmalarla yola çıkın, yetki sizde.” diye konuştu.

“Kadıköy’e AK Parti yakışır…”

Fikirtepe’de ruhsatları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiğini, avan projeler ve bütün alt çalışmalarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığını ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Milletimizin barınma ihtiyacını karşılamanın gururunu yaşıyoruz. İnşallah buradaki başka mahalleler de dönüşüme katılmak isteyecek. Kentsel dönüşümde yetki ilçe belediyelerinde. Kadıköy’de neden dönüşüm için adım atmadılar? Bunun hesabını seçimde soracağınıza inanıyorum. Kadıköy’ün makus talihi değişsin. AK Parti bir kere Kadıköy’de belediye başkanlığını alsın. Yapılan hizmetlerden dolayı bir daha vatandaşlar bırakmaz.”

Kadıköy’de dev yatırımlar sürüyor…

Başkan Kadir Topbaş, Kuşdili Çayırı’nın planlarını değiştirdiklerini, altı yeraltı otoparkı olacak alanın üstünü yeşil alan olarak düzenleyeceklerini belirterek, şunları söyledi: “Hasanpaşa’da Gazhane Projesi’nin ihalesi yapıldı. İnşallah 400 gün sonra kurdeleyi beraber keseriz. Yeni bir konsept içinde kültür ve sanat aktivitelerinin olacağı bir tesis ortaya çıkaracağız. Öte yandan, biyolojik ömrünü tamamlayan Göztepe Parkı’nda da yaptığımız çalışmaları biliyorsunuz. İmrenilecek, muhteşem bir park ortaya çıkarttık. 15 milyonluk İstanbul ailesinin tamamının mutluluğunu arzu etmekteyiz.”

Kadıköy’e dünyaya parmak ısırtacak meydan projesi…

Kadıköy Meydan Projesi’ni de hayata geçireceklerinin müjdesini veren Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Bambaşka imrenilecek bir proje olacak. Bir takım spekülasyonlarla sosyal medyada karalamaya çalışıyorlar. Kadıköy’e yakışacak, dünyaya parmak ısırtacak çok güzel bir meydan projesi yapacağız. Biz hizmeti, insanın olduğu her yere yapıyoruz, ilçe ayrımı yapmıyoruz. Sadece Kadıköy’e 1 milyar 709 milyon lira yatırım yaptık. Bizi ihmal ediyorlar diyemezler. Artık ezber bozulsun, kader değişsin istiyoruz. Bir başka altın dönem başlasın.”

Bakan İdris Güllüce ve Başkan Kadir Topbaş, konuşmaların ardından butona basarak Fikirtepe’deki yıkımı ve ardından temel atma törenini başlattılar. Müteahhit firmanın temsilcisinden konutların 24 ayda bitirilmesi sözünü alan Başkan Topbaş, ev sahibi olacak vatandaşlara da, “İnşallah Sayın Bakanımızla birlikte 2 sene sonra balkonunuzda çay içmeye geleceğiz.” dedi.

Kadıköy Meydanı yayalaştırılıyor...

Kadıköy Meydan Projesi ile 230 bin metrekarelik Kadıköy sahili, metro istasyonu, Haldun Taner Tiyatrosu, vapur iskeleleri, Rıhtım Caddesi ve Haydarpaşa arasındaki 60 bin metrekarelik alan yayalaştırılacak. Rıhtım Caddesi’nde trafik yer altına alınacak. Böylece trafik rahatlayacak; meydandaki döşemeler yenilenecek, kıyı düzenlemesi yapılacak. Meydanda bisiklet yolu, restoran ve büfe yer alacak. Mevcut ağaçlar korunarak, yeni ağaçlar dikilecek. Meydandaki başöğretmen Atatürk Anıtı çevresi düzenlenerek, yeşillendirilecek.