Büyükşehir’den Başakşehir’e 3,5 milyar liralık yatırımlar 28.2.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Başakşehir ilçesine yaptığı yatırım ve hizmetlerin toplu açılışı ve tanıtımı, Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle yapıldı. İlçeye yaptıkları 3,5 milyar liralık yatırımın pek çok büyükşehir ve il belediyesinin bütçesinden daha büyük olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, dar gelirli vatandaşlara 7 bin lira peşinatla konut sözü verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başakşehir’e yapılan yatırım ve hizmetlerin toplu açılış ve tanıtım törenine katıldı. Kayaşehir’de düzenlenen törene, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve İstanbul Büyükşehir Belediye Bürokratları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Başkan Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, açılışı yapılan İSKİ Hizmet Binası, 35 dönümlük Onurkent Bölge Parkı 1, 12 dönümlük Onurkent Bölge Parkı 2 ve 34 dönümlük Kayabaşı Mahalle Parkı’nın Başakşehir’e hayırlı olmasını diledi.

Başakşehir’i metroyla buluşturduk...

Başakşehir’e getirdikleri metroyu Kayaşehir’e kadar uzatacaklarının müjdesini veren Başkan Topbaş, “Yılsonu itibariyle İstanbul’a 68,5 milyar lira, yani devlet ölçeğinde bir yatırım yapmış olacağız. Sadece Başakşehir’e 3 milyar 513 milyon lira yatırım yaptık. Başakşehir’e bugüne kadar çok büyük yatırım ve hizmetler getirdik. Başakşehir, Kanal İstanbul ve 3. Havalimanı bittikten sonra İstanbulluların gıpta ettiği bir ilçe haline gelecek. Medeniyetten istifade etmeniz için ne gerekiyorsa yapıyoruz. İhtiyaçları ve sorunları hızla gideriyoruz.” dedi.

Doğalgaz kullanımı %5’ten %99’a çıktı…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da doğalgaz kullanımının dönemlerinde yaygınlaştığını belirterek, “Ağva ve Silivri’nin köylerine hatta Adalar’a kadar doğalgaz götürdük. Göreve geldiğimizde doğalgaz kullanımı yüzde 5 idi. Şu anda İstanbul’un yüzde 99’u doğalgaz kullanıyor. İstanbul’u hak ettiği yere taşıyoruz. İnşallah yarın Başakşehir bugünden çok daha güzel olacak. Gece gündüz demeden ulaşım ve altyapı başta olmak üzere İstanbul’un her noktasına hizmet götürüyoruz. Bizim gücümüz milletimiz, sizsiniz. Biz hizmet etmenin ne demek olduğunu ve vatana millete hizmet etmenin karşılığının ölçülemeyeceğini biliyoruz. Bu duyguyu bize yaşattığınız için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Başakşehir’e dev çevre yatırımları…

“Milletimizin gücünü yanında hissettiğimizde yorgunluk hissetmiyoruz. İstanbul’da yaptıklarımız Türkiye’ye ve dünyaya model. İstanbul’un gelişmesi dünyada ezber bozuyor.” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sizin desteğinizle sadece İstanbul’a hizmet etmiyoruz. Habeşistan, Afrika, Pakistan gibi pek çok ülkeye de hizmet götürüyoruz. İstanbul’da yerin altını metro ağlarıyla örüyoruz. Kayaşehir ve 3. Havalimanına metro ve tramvaylar getireceğiz. Çevre projemiz olan Sular Vadisi’ni halkımızın hizmetine sunduk. İnşallah bu bölgedeki bütün vadileri yeniden yeşerteceğiz. Böyle bir aşkla çalışıyoruz. Bizim sadece Başakşehir’e yaptığımız 3,5 milyar liralık yatırım başka illerin, hatta büyükşehirlerin bütçesinden daha büyük.”

Dar gelirliye 7-8 bin lira peşinatla konut…

Başbakan Erdoğan’ın kurduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden KİPTAŞ’ın konut alma hayali olmayan dar gelirli vatandaşlara 80 metrekare civarında ev yapacağını da müjdeleyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik olarak 7-8 bin lira peşinat ve gerisi taksitle konut inşa edeceğiz. 10 bin konutluk projemizin ilk etabında 1.400 konutun satışına yakında başlayacağız. KİPTAŞ Genel Müdürümüze bu evlerin özellikle metrolara yakın yerlerde inşa edilmesi talimatını verdim. Bu evlerde oturan insanlarımızın ulaşım sorunu olmasın istiyoruz. İnsanı yaşat ki devlet yücelsin anlayışındayız.”

Başkan Kadir Topbaş, konuşmasının ardından yanına aldığı çocuklarla birlikte kurdele keserek, tamamlanan yatırımları hizmete açtı. Daha sonra yeni açılan Kayabaşı Mahallesi Parkı’nı gezen Başkan Topbaş’a vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.