Beylikdüzü Osmanlı Parkı İstanbulluların hizmetine açıldı 27.2.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beylikdüzü ilçesine yapılan yatırım ve hizmetlerin açılış ve toplu tanıtım törenine katıldı. Yeşil Vadi Projesi kapsamında yapımı tamamlanan Osmanlı Bahçesi’nin açılışını yapan Başkan Topbaş, metro, tünel ve çevre yatırımlarıyla Beylikdüzü’nün çok farklı bir yere geleceğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Beylikdüzü ilçesine yaptığı yatırım ve hizmetlerin açılış ve toplu tanıtım töreni, Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Beylikdüzü’nün yeni kurulan bir yerleşim alanı olduğunu ancak yaptıkları çalışmalar ile ilçenin çok farklı bir noktaya geldiğini ifade eden Başkan Topbaş, pek çok konuda yatırım yapmaya devam ettiklerini söyledi.

23 bin m2’lik Osmanlı Parkı açıldı…

Açılışını yaptıkları Osmanlı Parkı’nın da içinde bulunduğu 450 bin m2’lik Yeşil Vadi Projesi’nin sadece ilçenin değil, tüm bölgenin ihtiyaçlarını karşılayacağını belirten Başkan Topbaş, “Beylikdüzü’nün yerleşimini gayet iyi biliyorum. İki şeritli bir Londra Asfaltı geçerdi o kadar. Sonra gayet modern bir yerleşim ortaya çıktı. Ancak bizim arzu ettiğimiz planlı bir yerleşimi yaşayamadı maalesef. Biz de Yusuf Uzun başkanımızla el ele verdik ve ne gerekiyorsa yapalım dedik. Yeşil Vadi çalışması uzun soluklu bir iş. 23 bin m2’lik Osmanlı Parkı’nı belediyemiz bitirdi ve açılışını yapıyoruz. Daha bunun gibi onlarca ihtiyacınız var. Okulların kapalı spor salonuna ihtiyacı var. Hanımların kullanacağı mekanlara ihtiyaç var. Ne gerekiyorsa bunlar adım adım gerçekleşecek.” dedi.

Metro ile Beylikdüzü-Taksim 55 dakika…

Başkan Kadir Topbaş, Bahçelievler’den Beylikdüzü’ne gelecek bir metro hattının planlarının bittiğini ve ihale aşamasına geldiğini de ifade ederek, “Şu anda inşallah 26 kilometreye ulaşacak şekilde Bahçelievler’den itibaren Büyükçekmece merkezine gelecek bir metro çalışması ihale aşamasında. Yakın gelecekte Beylikdüzü’nde yaşayan bir insan metroya bindiği zaman 55 dakika sonra Taksim’de olacak. İsterse Kartal’a gidebilecek. İsterse aktarma yapıp, hızlı trenle Ankara’ya gidebilecek. Bu bir medeniyet göstergesi. ‘Ucuz kaliteli bir ulaşım sistemi ancak metro ile mümkün dedik’ ve bu çalışmayı yapıyoruz.” diye konuştu.

Metrogar projesi yolda…

“Beylikdüzü metro ile çok daha farklı bir ölçeğe gelecek.” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu metro hattını öyle yerleştireceğiz ki, devamı Silivri’ye gidecek. Beylikdüzü’nden 25-30 metre derinlikte istasyon Büyükçekmece’ye geldiği zaman derine inemeyeceğimiz için köprü üstüne çıkacaktı. Biz de şöyle bir çözüm bulduk. Metro Büyükçekmece’ye geldiğinde bir bina yapacağız ve metro bunun içine girecek. Bir metrogar olacak. Bir sera gibi bir aktivite alanı. İnsanların buluştuğu bir proje olacak. Geçen gün iş adamlarıyla bir toplantıdayız. Orada bahsettim ve dedim ki; ‘Böyle bir projeye yap-işlet olarak girer misiniz? dedim, ‘Gireriz dediler.’ Cepten para çıkmadan bile yapılır bu iş.”

Haramidere’den Beylikdüzü’ne transit tünel…

Haramidere’den Beylikdüzü’ne bir tünel çalışması yapmayı planladıklarını da belirten Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Arkadaşlarımıza bir talimat verdik. Haramidere’den Beylikdüzü’ne bir tünel çalışması yapılmasını istedim. Tünelden direk transitle geçsin. Ayrıca Beylikdüzü’nde bir balık hali yapıyoruz. Bu bir iskele demek, bir rıhtım demek. Yani ekonomi demek, istihdam demek. Bizim yaptığımız çevre yatırımlarını kimse yapmadı. İstanbul’u evlerinin bahçelerinden daha çok yeşillendirdik. Dereleri, denizleri ıslah ettik. Haliç’in yanından geçilmezdi şimdi balık tutuyorlar. Kirli su bırakmamak üzere çalışıyoruz. Bu güzel şehir yeniden ayağa kalkıyor. Siz değerli İstanbullularla birlikte her sorunu tek tek çözmeye çalışıyoruz. Hizmet bizim işimiz.”

Başkan Topbaş, konuşmasının ardından tören öncesi kendisine yazdığı şiiri okuyan Venüs isimli küçük bir kıza günün anısına hediye verdi. Başkan Topbaş, daha sonra Yeşil Vadi’ye giderek, açılışı yapılan Osmanlı Parkı’nı gezdi.